Modrá obrazovka smrti (BSOD) je na Windows terčom posmechu, teraz ju dostane aj Linux.

Podľa správy magazínu The Verge s odkazom na pôvodne uvedenú správu webu Phoronix sa uvádza, že najnovšia verzia komponentu systemd bude obsahovať novú službu systemd-bsod. Tá v distribúciách Linuxu vygeneruje chybové hlásenie na celej obrazovke. Umožní to jednoduchšie prečítanie chybových hlásení systému. Ak sa systém nespustí, vygeneruje sa správa na celej obrazovke spolu s QR kódom, ktorý poskytne ďalšie informácie o danej chybe.

V tomto štádiu ide o experimentálnu funkciu a podľa serveru GitHub je vidieť, že ešte prebieha častými zmenami. Funkcia systemd je základnou súčasťou väčšiny linuxových distribúcií ako napríklad Ubuntu, Fedora, Debian a Red Hat. Nová funkcia by sa mohla v jednotlivých distribúciách objaviť v priebehu budúceho roka.

Microsoft Windows obsahuje túto obrazovku už dlhé roky (od Windows 95) a je známa naprieč rôznymi verziami operačného systému. Microsoft síce v priebehu niekoľkých rokov mierne upravoval vzhľad tejto obrazovky, no stále si zachováva svoj pôvodný vzhľad a účel. V roku 2012 pribudol záporný smajlík pri systéme Windows 8 a v roku 2016 obsahovala obrazovka už aj QR kód.

Neskôr sa farba tejto obrazovky zmenila na čiernu farbu, čo v preklade stále znamenalo pôvodnú skratku BSOD (BSoD, Blue / Black screen of death). Microsoft však túto zmenu vrátil späť a opäť ju vídame v modrej podkladovej farbe.

BSoD, Blue screen of deathZdroj: Microsoft

Zdroj: The Verge

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.