Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Prvýkrát v histórii prekonali nákupy na internete na Slovensku hranicu dvoch miliárd eur. Výška medziročného rastu je príjemným prekvapením najmä vzhľadom na predchádzajúci “skokový” nárast o 29 % v roku 2020. Významne rástli aj kategórie, ktoré majú bližšie ku kamenným ako online obchodom. Vyplýva to z analýz spoločnosti Heureka.

Objem online nákupov na Slovensku v roku 2021 dosiahol 2,08 mld eur. Rast bol výrazný najmä v prvom kvartáli, kedy dosiahol až 65 %, na čom sa výrazne podieľala najmä pandémia. V ďalších kvartáloch dosiahol vždy rast medzi 5 až 8 %.

V Česku narástol v roku 2021 e-commerce 14 % po predchádzajúcom rekordnom raste 26 % v roku 2020. V poslednom kvartáli minulého roka však zaznamenal medziročný prepad spôsobený skutočne extrémnym objemom obratu e-commerce v roku 2020 z dôvodu jesenného lockdownu.

“Vyšší rast nákupov na internete v ostatných dvoch rokoch na Slovensku spôsobuje, že sa postupne približuje k hodnotám českého e-commerce, ktorý je jeden z najvyspelejších v krajinách strednej a východnej Európy,” hovorí Tomáš Braverman, CEO Heureka Group, kam patrí aj nákupný poradca Heureka.sk.

Narástli najmä neštandardné kategórie

Najväčší nárast zaznamenali kategórie, ktoré do online nákupov presunula pandémia. “Medzi top 5 kategóriami sú až tri, ktoré nie sú pre online nákupy štandardné. Ide o oblečenie, nábytok a potraviny. Predovšetkým oblečenie zaznamenalo okrem slabšieho októbra vo všetkých mesiacoch minulého roka dvojciferný rast,” hovorí Tomáš Braverman.

Oblečenie a móda+ 34 %
Dom a záhrada+ 31 %
Nábytok+ 30 %
Kozmetika a zdravie+ 27 %
Jedlo a nápoje+ 24 %
Šport+ 23 %
Hobby+ 22 %
Detský tovar+ 21 %
Stavebniny+ 20 %
Biela technika+ 15 %

Top produkty roka 2021

V uplynulom roku sa mimoriadne darilo ručnému náradiu (+ 90 %), čo súvisí najmä s tým, že ľudia sa snažili využiť zákaz vychádzania a lockdown na rekonštrukcie svojich príbytkov alebo prácu v záhrade. Rovnako výrazný nárast (+ 70%) zaznamenala kategória spoločenských hier, ktorá výrazne rástla už v minulom roku. Kategória kancelárskeho zariadenia či techniky narástla (+ 40 %) v súvislosti s prechodom na home office. Ľudia však začali na internete výraznejšie nakupovať aj krmivo pre psy (+ 34 %) či pneumatiky (+ 30 %).

Prekvapujúco jedna z najviac rastúcich kategórií bola, rovnako ako aj v Česku, kategória investičného zlata a striebra. “V obdobiach zvýšených obáv spotrebitelia obmedzujú svoju spotrebu a myslia viac na budúcnosť. Tí, ktorým pandémia z peňaženky neodkrojila, tak hľadali investičné príležitosti, medzi ktoré patrí v našom regióne aj obľúbené zlato a striebro,” hovorí Tomáš Braverman.

Aké sú očakávania e-commerce v roku 2022? Kríza v dodávateľsko-odberateľských reťazcoch a posilňovanie marketplace

Jednou z možných prekážok aktuálneho roku bude podľa šéfa Heureka Group nastávajúca kríza v dodávateľsko-odberateľskom reťazci. Dôležitým faktorom bude aj vplyv rastu CPC, s ktorým sa mnohé e‑shopy budú musieť vysporiadať. „Na druhej strane e‑shopy s unikátnym sortimentom a tí, ktorých kríza dodávateľov nezasiahne, sa budú rozhliadať po tom, ako preraziť v zahraničí. Nezastaviteľným trendom je rastúca popularita marketplace, ktorá opätovne významne vzrastie, a to tak zo strany zákazníkov ako aj zapojených predajcov,” dodáva Tomáš Braverman, CEO Heureka Group, ktorá pôsobí v 9 krajinách strednej a východnej Európy a ponúka sortiment z viac než 55-tisíc internetových obchodov.

Značky: