MeTro: Super elastické chirurgické lepidlo, ktoré utesní ranu za 60 sekúnd

0

Výskumníci z univerzity v Bostone a v Sydney vytvorili nový typ chirurgického lepidla, ktoré v priebehu minúty vyplní a teda zapečatí akúkoľvek ranu na ľudskom tele.

Ošetrenie rán sa neraz nezaobíde bez šitia či aspoň použitia náplasťových stehov. V prípade vnútorných zranení je ich liečba omnoho komplikovanejšia.

Podľa lekárov by sa mal ideálny chirurgický materiál na ošetrenie zranení vyznačovať nasledujúcimi vlastnosťami – mal by byť elastický, priľnavý, netoxický a biokompatibilný. Napriek tomu väčšina tesniacich prostriedkov spĺňa jednu nanajvýš dve z týchto požiadaviek.

Aj práve z tohto dôvodu sa výskumníci z americkej Northeastern University a austrálskej University of Sydney pustili do vývoja nového chirurgického “lepidla”, ktoré by bolo vyhovujúce po každej stránke.

Výsledkom ich snahy je MeTro, vysoko elastické a adhezívne chirurgické lepidlo, ktoré utesní akúkoľvek ranu behom 60 sekúnd za použitia výlučne UV svetla. Ide o biokompatibilný materiál vytvorený z proteínov, ktoré sú podobné práve tým, ktoré tvoria elastín u ľudí. Zmena koncentrácie týchto proteínov umožnila výskumníkom vytvoriť hydrogély s rôznou škálou elasticít. Vďaka tomu je MeTro ideálnou voľbou aj na utesnenie rán v tkanivách, ktoré sa neustále sťahujú a rozpínajú, ako sú napríklad pľúca, srdce alebo tepny – u ktorých hrozí opätovné roztvorenie rany.

Lepidlo MeTro sa doposiaľ testovalo len na zvieratách. Úspešne vyplnilo otvorenú tepnu či ranu v pľúcach u potkanov a ošípaných. U ľudí by si mohlo nájsť svoje miesto práve v prípade liečby vážnych vnútorných zranení zapríčinených dopravnými nehodami alebo oblastiach postihnutých vojnou.

Zdroj: Engadget

Partnerom rubriky e-Zdravie je mobilná aplikácia Dôvera. Pre viac informácií kliknite sem.

Značky:

O autorovi

Večná romantička vo vnútri, zasnená optimistka navonok. Aj keď by sa mohlo zdať, že IT oblasť bude pre mňa pritvrdý oriešok, našla som si oblasť, kde sa cítim dobre. Rubriky e-Zdravie či Surfujeme na internete poskytujú dostatočný priestor pre rozlet mojej fantázie. Dobrodružné cestovanie, vášeň pre make-up a bubnovanie v dievčenskej rockovej kapele Poison Candy je mojou neoddeliteľnou súčasťou.

Pridaj komentár