Microsoft chápe situáciu na trhu s kancelárskych balíkov. A síce, že jedna hlavná platforma a to PC alebo OS X nie je možným definitívnym riešením. Od uvedenia balíka Office pre iPad, ktorý je mimochodom vynikajúci, pracuje na ďalších platformách. Vieme, pre Android tu Office bol takisto. No najprv vo forme komunikačných programov a špeciálnych nástrojov. Nešlo teda o „pravý“ Office. Uvedenie OneNote bolo sprevádzané kritikou, nakoľko ho nebolo možné inštalovať pre slovenských používateľov. Dodnes má OneNote problém so správnym fungovaním na niektorých tabletoch Samsung.

Analýza trhu a krok správnym smerom

Microsoft Office pre Android je už dostupný aj pre Androidové zariadenia, no Word stále neumožňuje otvorenie heslom chránených dokumentov. Používatelia sa tiež sťažujú na problémy so zobrazením súborov formátu kancelárskeho balíka z emailov alebo iných programov. Súbory sa napríklad dajú otvoriť až vtedy, keď ich uložíte do pamäťového priestoru telefónu alebo tabletu.

Preto sa rozhodli analyzovať to ako používatelia využívajú programy a najmä akou formou potrebujú uplatňovať možnosti predplatného a zdieľania licencií naprieč platformami. Jednoznačný poznatok je, že používatelia chcú flexibilitu a prístup k dokumentom nielen z počítača, webového prehliadača alebo mobilu. Navyše do svojho kancelárskeho balíka zahrnul tzv. freemium model. Teda základné funkcie sú zadarmo, pokročilé za poplatok. Zatiaľ ako súčasť licencovania cez Office 365. My sme aplikácie kancelárskeho balíka testovali a to na rôznych platformách. Model freemium, ktorý má rôzne ohlasy u používateľov v tomto prípade hodnotíme pozitívne. Je to najmä z dôvodu, že základná výbava bohato postačuje na tvorbu dokumentov, tabuliek ale aj prezentácií.

Vynikajúca je najmä kompatibilita zobrazenia obsahu. Office na vašom tablete zvládne zobraziť a prepočítať výsledky zložitých vzorcov ako aj podmienené formátovanie. Za menej ako rok zaznamenal Office pre iOS 80 miliónov stiahnutí.

Silným benefitom k predplatnému Office 365 je aj 1 TB priestoru na cloudovom úložisku OneDrive a 60 minút pre hovory za mesiac cez Skype do celého sveta. Počet predplatiteľov vzrástol za posledný štvrťrok na viac ako 9,2 mil, čo je v prepočte o 30%.

Office

Zadarmo pre malé obrazovky

Situácia okolo diverzity zariadení sa neobmedzuje len na platformy ale aj na veľkosť uhlopriečky. Microsoft preto uvoľní Office zadarmo pre zariadenia s uhlopriečkou menšou ako 10,1“. Predpokladá totiž, že toto zariadenie používate „za behu“ a postačí vám buď prezeranie dokumentov alebo vytváranie v jednoduchšom prežime. Na profesionálne účely sa nepoužívajú takto malé zariadenie. Už teraz je u mnohých výrobcov dostupná licencia s ročným predplatným v tabletoch s OS Windows zadarmo. Po novom tak získate časovo neobmedzenú licenciu.

Výrobcovia ako Samsung, Dell a iní budú už v tomto roku prinášať svoje produkty s predinštalovaným balíkom Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote, OneDrive, Skype).

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.