Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Pre továreň BMW Group sa začína nová éra: od roku 2026 sa v ikonickom materskom závode bude vyrábať sedan Neue Klasse. Už o rok neskôr bude závod vyrábať plne elektrické modely, čím sa stane prvým priestorom v existujúcej výrobnej sieti BMW Group, ktoré od konca roka 2027 úspešne dokončí transformáciu na elektromobilitu.

„Mníchovský závod je vynikajúcim príkladom našej schopnosti prispôsobiť sa. Investujeme tu 650 miliónov eur a od konca roka 2027 budeme v našom materskom závode vyrábať čisto elektrické vozidlá,“ hovorí Milan Nedeljković, člen predstavenstva BMW AG zodpovedný za výrobu. „Len v minulom roku sme spustili výrobu šiestich čisto elektrických modelov. Zároveň sme dosiahli výrobný rekord, čím sme dokázali, že v našej výrobnej sieti dokážeme súčasne dodávať a formovať budúcnosť.“

Peter Weber, riaditeľ mníchovského výrobného závodu BMW Group, dodáva: „Mníchov je pulzujúcim srdcom BMW. Mníchovský závod je inovatívny a prispôsobivý. Rovnako ako v 60. rokoch minulého storočia, aj teraz Neue Klasse buduje základy, na ktorých sa bude formovať nová identita nášho závodu. Skutočnosť, že táto komplexná premena prebieha súčasne s výrobou približne 1000 automobilov denne, je v Mníchove samozrejmosťou. Je možná vďaka mimoriadnemu nasadeniu všetkých našich zamestnancov. Sme radi, že môžeme mníchovský závod nasmerovať do plne elektrickej budúcnosti, počnúc sedanom Neue Klasse.“

Hladký prechod na elektromobilitu, éra áut so spaľovacími motormi z Mníchova sa skončí v roku 2027

Mníchovský závod spoločnosti BMW Group je ukážkovým príkladom plynulého prechodu na éru elektromobility. V roku 2015 sa začali vyrábať prvé plug-in hybridné modely BMW radu 3, a to na rovnakej výrobnej linke ako vozidlá so spaľovacím motorom. V roku 2021 sa BMW i4 stalo prvým čisto elektrickým automobilom, ktorý sa vyvíjal na rovnakej výrobnej linke. V súčasnosti má každé druhé vozidlo, ktoré zíde z miestnej výrobnej linky, plne elektrický pohon.

Od roku 2026 bude výroba modelu Neue Klasse v mníchovskom závode spočiatku prebiehať súbežne s výrobou súčasných modelov. Približne o rok neskôr, od konca roka 2027, bude materský závod BMW Group prvým existujúcim závodom v globálnej výrobnej sieti, ktorý bude vyrábať čisto elektrické vozidlá. Éra automobilov so spaľovacím motorom sa tak v Mníchove skončí 75 rokov po uvedení modelu BMW 501 na trh v roku 1952.

Po spustení výroby v novom závode v maďarskom Debrecíne a v Mníchove sa bude Neue Klasse vyrábať aj v čínskom Šen-jangu a mexickom San Luis Potosí.

Rozsiahle úpravy zabezpečia budúcnosť tohto výrobného závodu

Počas viac ako storočnej histórie prešiel mníchovský závod BMW Group mnohými zmenami a opakovanými transformáciami. Okrem prechodu od výroby leteckých motorov k výrobe automobilov, bolo ďalším dôležitým míľnikom závodu úspešné zavedenie výroby modelov Neue Klasse v 60. rokoch.

Továreň sa v súčasnosti pripravuje na veľké zmeny, ktoré budú sprevádzať príchod nových modelov Neue Klasse od roku 2026. Investícia vo výške 650 miliónov eur sa použije na výstavbu štyroch budov, vrátane novej montážnej linky s logistickými priestormi a novej karosárne.

S cieľom vytvoriť priestor v rámci obmedzenej celkovej plochy závodu v centre Mníchova sa tradičná výroba motorov po približne 70 rokoch presunula z materského závodu do závodov Hams-Hall v Spojenom kráľovstve a do Steyr v Rakúsku. Na výkon rôznych výrobných úloh pre miestny závod alebo pre iné miesta v rámci výrobnej siete bolo v Mníchove vyškolených 1 200 zamestnancov.

Tak ako v 60. rokoch minulého storočia a pri všetkých ostatných transformáciách odvtedy, aj pri súčasnej transformácii závodu BMW Group v Mníchove sa pracuje na pokračovaní súčasnej výroby. Bez ohľadu na stavebné práce každý deň zo spoločnej výrobnej linky zíde približne 1 000 automobilov vrátane modelov BMW radu 3 a BMW i4.

Rozsiahla zmena orientácie mníchovského závodu je zárukou jeho dlhodobej budúcnosti a zároveň predstavuje významnú investíciu do Bavorska ako do priemyselnej lokality.

Digitalizácia mníchovskej továrne v súlade s princípmi BMW iFACTORY

Princípy BMW iFACTORY zaručujú maximálnu flexibilitu, dokonale riadené procesy a výnimočnú integrovateľnosť vo všetkých výrobných závodoch BMW Group. A to od úplne nového závodu v Debrecíne až po materský závod v Mníchove, ktorý má viac ako 100 rokov a v súčasnosti prechádza transformáciou. BMW iFACTORY je synonymom výnimočnej odbornosti v celej výrobnej sieti. Dôležitým aspektom je komplexná digitalizácia s holistickým prístupom k interakcii medzi ľuďmi, procesmi a systémami. Optimalizuje procesy a podporuje zamestnancov v ich práci. Implementácia prebieha v troch oblastiach: dátová veda, umelá inteligencia (AI) a virtualizácia.

Značky: