Auto je najbezpečnejším dopravným prostriedkom, ktorý vás ochráni pred stále trvajúcou hrozbou nákazy COVID-19. Minimalizujete tak kontakt s ďalšími ľuďmi a dovolenku si neohrozíte.

Život Slovákov sa postupne začína vracať do normálnych koľají, ale aj napriek tomu tohtoročné prázdniny nebudú také, na aké sme boli zvyknutí. Cestovanie do zahraničia je obmedzené a stále spojené s rizikom nákazy COVID-19. Najrozumnejšou voľbou je tak cestovanie autom,  či už v rámci Slovenska alebo aj do najbližších zahraničných destinácií. Cestovanie lietadlom, autobusom či vlakom tak tento rok zrejme nahradia vlastné automobily, ktoré sú aj vďaka dostupnosti financovania rozumnou investíciou do budúcnosti. Zo štatistických údajov o predajoch, rezerváciách a internetovom vyhľadávaní v sieti AAA AUTO vyplýva, že najväčší záujem  je o veľké rodinné vozidlá.

,,Blížiaca sa sezóna dovoleniek bude pre nás všetkých veľkou výzvou. Musíme zmeniť svoje návyky a rozumne zvážiť riziká spojené s cestovaním. Už teraz evidujeme v našich autocentrách zvýšený záujem o väčšie rodinné vozidlá. Zákazníci sa priznávajú, že z obáv o svoje zdravie radšej zainvestujú do väčšieho automobilu, než do leteniek. Pretože sa blížia letné dovolenky a nové autá sú pre výpadky vo výrobe nedostupné pre enormné čakacie lehoty, záujem o ne rastie každým dňom,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva spoločnosti AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO. Ojazdené automobily sú v súčasnosti prakticky najdostupnejšími vozidlami a sú ihneď k dispozícii. Rastie aj záujem o financovanie kúpy auta na splátky. „Úrokové sadzby sa držia na stále veľmi nízkej úrovni. Naša spoločnosť spolupracuje so siedmimi najväčšími finančnými spoločnosťami na trhu, preto zákazníkom dokážeme ponúknuť výhodné financovanie na akýkoľvek automobil, bez ohľadu na rok výroby, a to s nulovou akontáciou,“ doplnila Topolová. Ďalším pozitívom je aj pretrvávajúca nízka cena ropy a z toho vyplývajúci lacný benzín a nafta. „Dovolenka autom po Slovensku tak bude z hľadiska nákladov na prejazdenú vzdialenosť lacnejšia ako v predošlých rokoch,“ dodala Topolová.

Najobľúbenejšie rodinné automobily na dovolenku za dostupné ceny:

  • Škoda Octavia Combi s priemernou cenou 8 800 € – najobľúbenejší model slovenských rodín, vďaka skvelej kombinácii obstarávacích a prevádzkových nákladov, malej straty hodnoty, veľmi dobrá spoľahlivosť a bezpečnosť, veľký vnútorný aj batožinový priestor.
  • Volkswagen Passat Variant s priemernou cenou 10 600 € – veľký kombík pre náročných, ktorí splní aj úlohu manažérskej limuzíny. Často býva vybavený koženými sedačkami a ďalšou luxusnou výbavou.
  • Škoda Fabia Combi s priemernou cenou 5 300 € – vozidlo je o niečo menšie, ale má ešte nižšie prevádzkové náklady ako Škoda Octavia a za rovnaké peniaze si môžete zaobstarať mladší a menej jazdený automobil.
  • Kia Sportage s priemernou cenou 14 300 € – vozidlo je robustné a priestranné. Má skvelý systém sklápania zadných sedačiek priamo z batožinového priestoru.
  • Volkswagen Tiguan s priemernou cenou 12 300 € – rodinné SUV pre náročných, ktoré má skvelé jazdné vlastnosti, priestranný a variabilný interiér a vyššiu polohu sedačiek aj podvozku.
  • Škoda Superb Combi s priemernou cenou 12 100 € – ďalší veľký kombík pre náročných. Okrem obrovského batožinového priestoru je bezkonkurenčným tiež priestorom na zadných sedadlách.
  • Volkswagen Golf Variant s priemernou cenou 8300 € – veľmi obľúbený kombík nižšej strednej triedy s dostatočne priestranným interiérom aj batožinovým priestorom a skvelým dielenským spracovaním interiéru. Hľadajte buď Highline alebo iné varianty s ErgoComfort alebo ErgoActive sedačkami. Neboli drahé, a tak je nimi vybavené pomerne veľké množstvo vozidiel, pričom sa v nich sedí neporovnateľne lepšie ako v obyčajných.
  • Dacia Duster s priemernou cenou 11 400 € – najlacnejšia cesta k menšiemu rodinnému SUV. Auto je priestranné a nenáročné na údržbu.
  • Ford Focus Combi s priemernou cenou 3 900 € – je zrejme najlacnejšou cestou ku kombíku nižšej strednej triedy od najrozšírenejších značiek. Je dostatočne priestranný a má skvelé jazdné vlastnosti. Spoľahlivejší je jednoznačne v benzínovom prevedení.
  • Hyundai Tucson s priemernou cenou 15 100 € – robustné priestranné rodinné SUV so skvelými jazdnými vlastnosťami aj designom.

Značky: