Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Lexus ES je model, ktorý od vzniku značky v roku 1989 buduje jej históriu. Za 33 rokov si zákazníci po celom svete kúpili presne 3 011 606 exemplárov zo všetkých generácií tohto elegantného sedanu, vďaka čomu ide o druhý najpredávanejší Lexus všetkých čias, hneď za modelom RX, ktorý si doteraz našiel 3,6 milióna zákazníkov.

Takmer každé štvrté auto, ktoré opúšťa showroomy značky, je práve model ES, čo z neho robí najobľúbenejšie auto Lexusu s karosériou sedan.

Lexus ES je takisto synonymom elektrifikácie prémiového segmentu. Po modeloch RX a LS ide o tretí globálne predávaný model, v ktorom bol predstavený hybridný pohon. Od roku 2012 jazdí na cestách po celom svete 501 439 hybridných vozidiel ES. To znamená, že každé piate elektrifikované auto tejto značky je limuzína zo segmentu E-Premium.

Aktuálna, siedma generácia modelu debutovala v roku 2018 a modernizovaný bol v roku 2021. Najnovšia modelová verzia 2023 však prišla s radom ďalších vylepšení a to najmä v oblasti konektivity, ktorá je jednou z hlavných priorít záujemcov o prémiové vozidlá. Auto dostalo prepracovanú stredovú konzolu s novým, ľahko ovládateľným a rýchlym multimediálnym systémom, ktorý má zabudovanú cloudovú navigáciu. Tá poskytuje dopravné informácie o udalostiach na trase v reálnom čase pre lepšie plánovanie ciest bez zbytočných zdržaní. Ďalej môže zahŕňať aj údaje o cenách paliva alebo voľných parkovacích miestach. V prípade výpadku cloudového pripojenia je naďalej zaistené pokrytie pomocou vstavanej navigácie. Jej dostupnosť závisí od konkrétneho trhu.

Lexus ES 300h je teraz vybavený aj palubným asistentom Hey Lexus, ktorý reaguje na hlasové príkazy umožňujúce ľahšie volanie, ovládanie audiosystému a klimatizácie alebo vyhľadávanie na internete. Asistent podporujúci 19 rôznych európskych jazykov, vrátane slovenčiny, rozpoznáva a reaguje na pokyny zadávané prirodzenou rečou. Vybrané funkcie auta je navyše možné ovládať na diaľku pomocou smartfónu s aplikáciou Lexus Link. Vodič môže napríklad ešte pred cestou zamknúť alebo odomknúť dvere vozidla, zapnúť výstražné svetlá, klimatizáciu alebo kúrenie.

Na Slovensku sa Lexus ES 300h ponúka výlučne s hybridným pohonom. Auto má efektívny pohon štvrtej generácie s 2,5-litrovým motorom. Celkový výkon hybridnej sústavy je 218 k, auto zrýchli z 0 na 100 km/h za 8,9 sekundy. Jeho najväčšou výhodou je však nízka spotreba paliva. Model ES 300h dosahuje v kombinovanom cykle priemerný výsledok 5,1 – 5,4 l/100 km v závislosti od výbavy.

Slovenskí zákazníci si môžu vybrať až z deviatich úrovní výbav a 7 rôznych farieb exteriéru v závislosti od zvolenej výbavy a typu čalúnenia. Najčastejšie objednávaným variantom ES 300h na Slovensku je výbava Limited Edition s aktuálnym cenovým zvýhodnením až 13 000 €. Zákazník tak získa bohato vybavené vozidlo už za neuveriteľných 49 900 €. Autá v tomto prevedení najčastejšie opúšťajú autosalóny vo farbe čierna grafitová.

Lexus ES je vo svojej najnovšej verzii oceňovaný ako auto, ktoré je dokonalou kombináciou komfortu, spoľahlivosti, perfektne odhlučnenej kabíny a efektívnej a hospodárnej jazdy.

Značky: