Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • Vo Vrútkach sa mladým ľuďom 9. 9. 2021 predstavia študijné a učebné odbory v jednej z najperspektívnejších oblastí
  • Návštevníci sa môžu tešiť na rušňový trenažér, 3D okuliare, workshopy i náborové aktivity

Lepšie uplatnenie absolventov na trhu práce, či úspešný a zmysluplný pracovný život. Svet dopravy toho vôbec neponúka málo. Jeho súčasťou sa môžeš stať aj ty. Príď sa pozrieť, ako. Už po štvrtýkrát sa vo Vrútkach pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby SR koná podujatie s názvom Kam po skončení základnej školy – ŠTUDUJ DOPRAVU, tento rok v rámci osláv 150. výročia výstavby Košicko-bohumínskej železnice.

Vo štvrtok 9. septembra od 09:00 do 13:00 sa na parkovisku pri železničnej stanici vo Vrútkach za účasti Jaroslava Kmeťa, štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavy SR a Romana Koreňa, predsedu predstavenstva ZSSK uskutoční podujatie, ktoré má žiakom a študentom pomôcť s výberom štúdia a budúceho povolania. Akcia, ktorej spoluorganizátorom je aj Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), má najmä mladým ľuďom poskytnúť kariérne poradenstvo a v rámci neho bližšie predstaviť povolania v dopravnom priemysle, ktorý je presne ako oni – dynamický a perspektívny. Každoročne sa teší ohromnému záujmu návštevníkov, na jar 2019 prilákala do Vrútok tisíce žiakov a študentov.

Mladým ľuďom, ktorých práca v sektore dopravy zaujíma, ZSSK opäť otvorí brány a dovolí im nahliadnuť „do zákulisia“ – budú môcť navštíviť stanovisko rušňovodiča, povoziť sa na modernom Panterovi, či prostredníctvom 3D okuliarov si pozrieť interiér najmodernejšej posily vo flotile ZSSK – rušňa Vectron. Nádejní budúci vlakvedúci si zasa môžu vyskúšať vytlačiť cestovný doklad a zoznámiť sa so zariadením na tlač cestovných dokladov EZ 6 iPOP KVC Vlak. Návštevníkov stánku ZSSK tiež čakajú zaujímavé kvízy a pre najmenších je pripravená kreatívna zábavná aktivita. Čo to bude? Nechajte sa prekvapiť.

„Doprava je jednou z oblastí, ktorá sa vyvíja nesmierne dynamicky, a preto v nej bude permanentný dopyt po pracovnej sile. Absolventi sa teda vôbec nemusia obávať neuplatnenia sa na trhu práce. Radi by sme mladým ľuďom ukázali, že štúdium dopravy im môže otvoriť cestu k zaujímavým príležitostiam, v ktorých dokážu uplatniť nielen svoje schopnosti, ale aj progresívny pohľad,“ hovorí Roman Koreň, predseda predstavenstva ZSSK.

Pre návštevníkov je pripravený bohatý program, ktorý zahŕňa ukážky výkonu povolaní najmä v železničnej a cestnej doprave, riadenie rušňa prostredníctvom ETCS zariadenia, návšteva priestorov autobusu, kamióna, rušňa, diagnostika vozidiel, dopravná výchova s informáciami o bezpečnosti cestnej premávky a cyklistickej doprave, dopravné simulátory, nácvik poskytovania prvej pomoci, návšteva modelovej železnice, pokusy vo „vedeckej cukrárni“, dopravné kvízy a súťaže. Budúcim kolegom sa predstavia študijné a učebné odbory v oblasti dopravy (prípadne dopravných stavieb) a poštových služieb, ktoré je možné študovať na stredných odborných školách.

Značky: