Ako už viete, smartfón Samsung Galaxy S6 edge prichádza so zahnutým displejom na obidvoch stranách. Telefón práve testujeme a prinášame vám prvé informácie o tom, ako sa dá toto zahnutie využiť.

GalaxyS6edge-3

Na test sme mali čiernu farebnú verziu telefónu a treba povedať, že táto má zaujímavý efekt. Z istého uhla sa čierna javí ako tmavo modrá a pôsobí to veľmi príjemne.

GalaxyS6edge-2

Predovšetkým je zahnutie displeja dizajnová záležitosť, telefón s takýmto displejom zatiaľ nemá žiadnu konkurenciu. Zahnutie je na obidvoch stranách, môžete si teda vybrať, na ktorej strane bude mať aktívnu časť. Naraz to môže byť však len jedna. Nastavenie sa realizuje v Nastavenia, v položke Bočný displej.

Najdôležitejšou voľbou sú Moji ľudia. Je to pätica ľudí, ktorí pre vás znamenajú viac ako iní. Ak si potom pri stretnutí dáte telefón displejom dole, môžete stíšiť zvonenie pri prichádzajúcich hovoroch, ale o tom, že vám volá niekto z preferovaných ľudí, budete stále vedieť.

GalaxyS6edge-6

Zabezpečí to farebné podsvietenie displeja konkrétnou farbou, akú ste priradili danému kontaktu. Po čase si snáď aj zapamätáte, aká farba je pre vás tá naozaj dôležitá.

Pokiaľ zodvihnete telefón zo stola po tom, ako máte neprijaté hovory alebo SMS, pocítite jemnú vibráciu a na displeji sa zobrazí informácia, od ktorých prioritných používateľov máte neprijaté hovory.

GalaxyS6edge-9

Pokiaľ počas prichádzajúceho hovoru priložíte prst na snímač tepu srdca na zadnej strane telefónu, pošlete tým volajúcemu predvolenú SMS a zrušíte prichádzajúci hovor.

Po zapnutí displeja a posunutím prstu nad konkrétnou plochou v zahnutej časti obrazovky sa efektne zobrazí detail toho, kedy bol telefonát realizovaný.

GalaxyS6edge-5

Zahnutý displej sa dá využiť aj ďalším spôsobom a to sú tzv. Nočné hodiny. Pri tejto funkcii sa počíta s tým, že máte telefón na nočnom stolíku a tento vám bude miernym svitom oznamovať aktuálny čas a dátum. Toto je veľmi dobrá funkcia, ktorú sme si aj obľúbili. Nastaviť môžete začiatok a koniec tohto zobrazovania a bude sa realizovať, pokiaľ kapacita batérie neklesne pod 15 %. Zaujímavé je, že nastavený interval nemôže byť dlhší ako 12 hodín. Dôvod nám nie je zrejmý, ono by sa to celkom oplatilo zobrazovať aj nepretržite, pokiaľ je smartfón napr. na nabíjačke.

Mimochodom nabíjanie – ako iste viete, s originálnou nabíjačkou je to super rýchle, 10 minút nabíjania poskytne telefónu život na ďalšie 4 hodiny normálnej prevádzky. My sme skúšali aj bezdrôtovú nabíjačku, keďže Galaxy S6 aj S6 edge prichádzajú už z dodávky s podporou oboch štandardov takýchto nabíjačiek. To je síce asi o polovicu pomalšie ako s drôtovou nabíjačkou, ale veľmi pohodlné.

GalaxyS6edge-7

Ale spať k zahnutému displeju. Máte ešte možnosti, ako ho využiť. Ak pri vypnutom displeji prejdete po hrane displeja prstom zhora na dol a spať, zobrazí sa informačná lišta s aktuálnym časom, dátumom a predpoveďou počasia.

GalaxyS6edge-8

Ďalším priečnym pohybom prsta potom listujete v ďalších lištách – napr. Yahoo News, správy zo sveta burzy a pod.

V celkovom hodnotení sme najviac oplatí na zahnutom displeji  ocenili funkciu Nočné hodiny a Moji ľudia. Veríme, že Samsung tohto v ďalších softvérových aktualizáciách prinesie ešte viac na využitie tejto vlastnosti.

GalaxyS6edge-4

Pozrite si aj naše video o tom, na čo je dobrý zahnutý displej na Samsung Galaxy S6 edge

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.