Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Inkubátor inovatívnych učiteľov, ktorý vznikol koncom minulého roka na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, bude v stredu, 29. apríla, hostiť diskusiu o budúcnosti slovenského učiteľa.

V otvorenej diskusii sa stretnú študenti učiteľstva a pozvaní hostia, ktorí budú spolu hovoriť o súčasnom stave učiteľstva , ale budú sa snažiť pomenovať optimálny stav pre Slovensko.

Pozvanie prijali hostia Peter Pellegrini, predseda NR SR a Digitálny líder pre Slovensko, Ivana Molnárová, generálna riaditeľka PROFESIA.SK, Zuzana Kovačičová, prorektorka pre študijné veci Univerzity Komenského v Bratislave a Tatiana Kizivatová, riaditeľka ZŠ s materskou školou J. A. Komenského v Bratislave.

„Ako pre bývalého ministra školstva je tento rezort pre mňa jedným z najprioritnejších. Učitelia musia byť v spoločnosti vnímaní ako inteligencia, musia mať náležitú ochranu, ale i platové podmienky. Zároveň však učiteľmi sa musia stávať tí najkvalitnejší absolventi pedagogických fakúlt a tam máme v tejto chvíli ešte stále rezervy,“ uviedol Peter Pellegrini.

Ak sa absolvent pedagogickej fakulty rozhodne odísť zo školstva a hľadať si prácu, v komerčnej firme, kde síce nebude využívať svoje vzdelanie, jeho plat bude o stovky eur mesačne vyšší, ako keď zostane pracovať v školstve. Absolventi pedagogických fakúlt pritom po technikoch patria medzi skupinu absolventov, ktorá by chcela po vyštudovaní zostať pracovať v odbore. Asi tretina absolventov pedagogických fakúlt  na prvom mieste vo svojich životopisoch uvádzajú, že chcú robiť učiteľa. Pri niektorých zameraniach sa záujem o prácu v odbore vyskytne až treťom či štvrtom mieste“, hovorí Ivana Molnárová, generálna riaditeľka PROFESIA.SK

Diskusné fórum je jednou z aktivít iniciatívy „Vzdelávame pre budúcnosť“, ktorou spoločnosť Microsoft Slovakia zastrešuje všetky svoje aktivity zamerané na podporu a rozvoj škôl pre 21. storočie.

Práve Inkubátor inovatívnych učiteľov je miestom, ktoré umožňuje aj neformálne stretávanie sa študentov učiteľstva so zaujímavými osobnosťami spoločenského aj politického života a vytvára príležitosť diskutovať o dôležitých témach týkajúcich sa nielen školstva, ale aj ich profesného rozvoja, “ vysvetľuje Marcela Havrilová, Riaditeľka pre oblasť školstva v spoločnosti Microsoft Slovakia.

Viac o projekte Vzdelávame pre budúcnosť či Inkubátore inovatívnych učiteľov nájdete na webe www.vzdelavameprebuducnost.sk.