Canon Europe predstavil plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát s výmennými objektívmi EOS R8, ktorý preberá niektoré technológie špičkového fotoaparátu EOS R6 Mark II.

Fotoaparát EOS R8 je vybavený 24,2 MPx plnoformátovým snímačom typu CMOS s vysokou citlivosťou ISO a širokým dynamickým rozsahom. Je vhodnou voľbou na fotografovanie portrétov, akcií a krajiny, kde ponúka umeleckú perspektívu. Spoločne s novo uvedeným malým a ľahkým objektívom s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM tvorí EOS R8 kompaktné, ale výkonné vybavenie.

Canon EOS R8
Canon EOS R8

Plnoformátová kvalita v ľahkom tele

Fotoaparát EOS R8 používa špičkový snímač vo svojej triede, ktorý ponúka vysokú rýchlosť čítania a umožňuje tak množstvo pokročilých funkcií, vrátane obmedzenia skreslenia vplyvom pohybu uzávierky, priebežné snímanie rýchlosťou 40 sn./s a citlivosť ISO až 102 400 s nízkou úrovňou šumu. Vďaka tomu je fotoaparát EOS R8 ideálny na fotografovanie v prostrediach so slabou úrovňou osvetlenia, kde sa objekty pohybujú. Rozšírený dynamický rozsah taktiež umožňuje zachytiť pôsobivé snímky s výraznou farebnosťou. Plnoformátový snímač zároveň ponúka menšiu hĺbku ostrosti, ktorá kreslí mäkké pozadie a pomáha vyniknúť fotografovanému objektu.

Canon EOS R8
Canon EOS R8

EOS R8 s hmotnosťou približne 461 gramov (s kartou a batériou) je doposiaľ najľahším plnoformátovým fotoaparátom systému EOS R. Fotoaparát s rozmermi 132,5 x 86,1 x 70 mm je veľkosťou porovnateľný s modelom EOS RP, avšak ponúka v kompaktnom tele množstvo ďalších funkcií profesionálnej úrovne. Fotoaparát EOS R8 je vybavený elektronickým hľadáčikom (EVF) s rozlíšením 2,36 milióna bodov so snímkovou frekvenciou až 120 sn./sa podporuje podporuje pamäťové karty typu SD UHS-II. Vďaka intuitívnemu rozhraniu sa fotoaparát v teréne ľahko ovláda. Prispieva k tomu aj praktický volič režimov s 12 možnosťami pre statické snímky aj video a samostatný prepínač medzi fotografovaním a filmovaním.

Pre život v pohybe

Pokročilý snímač fotoaparátu EOS R8 vytvára ostrý a detailne prekreslený videozáznam v rozlíšení 4K 60p v plnej šírke prevzorkovaný z 6K, a tiež v rozlíšení Full HD 180 sn./s pre spomalené videá. Fotoaparát podporuje interný záznam Canon Log 3 v 10-bitovom formáte YCbCr 4:2:2 H.265. Ten ponúka väčší dynamický rozsah a väčšiu flexibilitu pri postprodukcii. Alternatívne je možné zvoliť režimy HDR PQ alebo HDR Movie, ktoré vyhovujú pracovným postupom HDR a poskytujú čistý výstup cez HDMI do kompatibilných zariadení.

Fotoaparát EOS R8 je vybavený funkciou kompenzácie zmeny zorného uhla pri úprave zaostrovacej vzdialenosti. Ponúka tiež predĺženú dobu filmovania, a to až dve hodiny v normálnom režime videa, čo je vhodné na zhotovovanie vlogov alebo natáčanie na akciách.

EOS R8 je vybavený rovnakou technológiou automatického ostrenia so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF II ako modely EOS R5 a EOS R6 Mark II a zaostrí už za 0,03 sekundy aj pri snímaní rýchlosťou 40 sn./s s elektronickou uzávierkou. Tento inteligentný systém dokáže detegovať a sledovať množstvo rôznych objektov vrátane zvierat, vozidiel a ľudí a umožňuje zvoliť detekciu hlavy, tváre alebo očí pre presné zaostrenie.

Vylepšená konektivita

Vďaka vstavanému pripojeniu 2,4 GHz Wi-Fi a Bluetooth môžete ľahko zdieľať svoju prácu a využívať aplikáciu Camera Connect. Pre majiteľov iPhonov má EOS R8 certifikáciu iOS MFITM, čo umožňuje priame sťahovanie a ovládanie. EOS R8 je možné vďaka podpore štandardov USB triedy video zariadení (UVC) a USB triedy audio zariadení (UAC) používať ako webovú kameru. Používatelia s predplatným služby image.canon môžu využívať nástroj na spracovanie obrazu založený na neurálnej sieti na pokročilú redukciu šumu a moiré a získavať tak prirodzene vyzerajúce snímky vo formáte JPEG a HEIF.

Malý a ľahký zoomový objektív na každodenné použitie

RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM je malý a ľahký objektív s 2x zoomom a ohniskovou vzdialenosťou 24-50 mm, ktorý je skvelou voľbou pre zlepšenie fotografických a filmových zručností, najmä pri portrétnej, interiérovej alebo cestovnej fotografii. Ponúka pokročilú stabilizáciu obrazu až o 4,5 EV, ktorá sa v spojení s funkciou IBIS v tele fotoaparátu EOS R zvyšuje na 7 EV, čo znamená, že fotografi a filmári môžu pracovať aj počas náročných svetelných podmienok bez potreby statívu. Motor automatického ostrenia STM je rýchly a tichý, s dodatočnou možnosťou ovládania pomocou prispôsobiteľného prstenca na objektíve. Ten používateľom umožňuje prepínať medzi rôznymi režimami, takže môžu fotografovať a natáčať ako profesionáli. Objektív RF 24-50 mm F4.5-6.3 IS STM ťaží z výhod bajonetu RF. Spolupracuje s fotoaparátmi radu EOS R a podporuje širokú škálu funkcií pre vylepšenie obrazu vo fotoaparáte, vrátane panorámovania v scénickom režime a korekcie zmeny zorného poľa pri zmene ohniskovej vzdialenosti pri videonahrávkach.

Cena fotoaparátu Canon EOS R8 bude od 1799 EUR s DPH a dostupná bude koncom apríla 2023.

Hlavné funkcie a vlastnosti bezzrkadlovky Canon EOS R8:

  • Plnoformátový snímač typu CMOS s rozlíšením 24,2 milióna bodov
  • Video 4K 60p v plnej šírke prevzorkované z 6K a záznam v rozlíšení Full HD 180 sn./s
  • Elektronický hľadáčik (EVF) s vysokým rozlíšením 2,36 milióna bodov s maximálnou obnovovacou frekvenciou až 120 sn./s
  • Inteligentná detekcia objektov vrátane zvierat, vozidiel a osôb
  • Wi-Fi a Bluetooth pre trvalé pripojenie

Hlavné funkcie a vlastnosti objektívu Canon RF 24-50 mm F4.5-6.3 IS STM:

  • Štandardný objektív s 2x zoomom s ohniskovou vzdialenosťou začínajúcou na širokouhlých 24 mm
  • Optická stabilizácia obrazu až o 4,5 EV
  • Až 7 EV pri koordinovanej činnosti OIS a IBIS
  • Vodiaca skrutka typu STM pre plynulé automatické ostrenie pri filmovaní
  • Kompaktné a ľahké prevedenie s ľahkým ovládaním

Zdroje: Canon

Prečítajte si tiež

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.