Kryptomeny predstavujú revolúciu vo svete financií, no zároveň otvárajú dvere rôznym podvodníkom.

Ich sofistikované metódy dokážu oklamať aj skúsených investorov. Príkladom je nedávny hackerský útok na centralizovanú kryptomenovú burzu Bybit, počas ktorého bolo odcudzených 401 tokenov Ethereum v hodnote viac ako 1,4 miliardy dolárov. Bezpečnosť je vždy na prvom mieste. Preto je nevyhnutné poznať najčastejšie podvody s kryptomenami a vedieť, na čo si dávať pozor. 

Phishing: Digitálny predátor

Phishingové útoky patria medzi najzákernejšie formy podvodov s kryptomenami. Podvodníci vytvárajú falošné webové stránky alebo aplikácie, ktoré napodobňujú legitímne kryptopeňaženky a kryptoburzy. Ich cieľom je získať prihlasovacie údaje používateľov a následne odcudziť ich prostriedky. 

Aby ste sa pred podobnými hrozbami ochránili, vždy overujte webové adresy a pred prihlásením sa uistite, že sa nachádzate na oficiálnej stránke. Používajte dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA), ktorá pridáva dodatočnú úroveň zabezpečenia aj v prípade kompromitácie hesla. Nikdy nezdieľajte svoje súkromné kľúče, a to ani s osobami, ktoré sa vydávajú za zákaznícku podporu. 

Výber bezpečnej kryptopeňaženky je kľúčovým prvkom ochrany pred phishingom. Medzi renomované softvérové riešenia patria Best Wallet a Binance, zatiaľ čo medzi špičkové hardvérové peňaženky sa radia Trezor a Ledger. Téme porovnania najlepších kryptopeňaženiek z hľadiska bezpečnosti a spoľahlivosti sa venujeme v samostatnom článku.

Ponziho pyramídové schémy a falošné investície

Ponziho schémy lákajú na vidinu vysokých ziskov bez rizika, pričom výnosy pre starších investorov sú vyplácané z vkladov nových. Tento model je však neudržateľný a nevyhnutne vedie ku kolapsu, pri ktorom väčšina investorov prichádza o svoje peniaze. 

Jedným zo známych príkladov je projekt Bitconnect, ktorý sľuboval vysoké garantované výnosy prostredníctvom automatizovaného „trading bota“. Keď systém v roku 2018 skolaboval, investori prišli o viac ako 2,4 miliardy dolárov

Aby ste sa ochránili pred podobnými podvodmi, buďte skeptickí voči sľubom zaručených ziskov. Ak niečo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, s veľkou pravdepodobnosťou ide o podvod. Overujte transparentnosť projektu. Seriózne investičné príležitosti zverejňujú informácie o svojom tíme, technológiách a plánoch. Dávajte si pozor na tlak na rýchle rozhodnutie. Podvodníci často naliehajú na okamžité investovanie bez dostatočného času na preverenie faktov.

Zdroj: shutterstock.com

Pig Butchering, giveaway a falošní influenceri

Stále častejším typom podvodu je tzv. Pig Butchering. Podvodníci nadviažu s obeťou dôverný vzťah a postupne ju presviedčajú na investície do falošných platforiem. Začínajú nenápadným kontaktom cez sociálne siete alebo náhodné správy a predstierajú, že sú úspešní investori. Obeť presvedčia, aby vložila malé sumy, pričom jej zobrazujú falošné zisky, čím ju motivujú investovať viac. Keď už má v systéme značnú sumu, znemožnia výber pod zámienkou poplatkov či overovacích procesov a následne zmiznú. 

„Pošlite 1 BTC a dostanete naspäť 2 BTC.“ Takto vyzerá klasický giveaway podvod, ktorý sa často šíri cez sociálne siete. Podvodníci vytvárajú falošné účty celebrít, ako je Elon Musk alebo Vitalik Buterin. Tvária sa, že organizujú veľké rozdávanie kryptomien. Realita je iná. Každý, kto odošle svoje kryptomeny, o ne navždy príde.

Ochrana spočíva v ostražitosti voči neznámym kontaktom, preverovaní investičných platforiem a odolnosti voči emocionálnej manipulácii.

Rug Pull: Keď tvorcovia zmiznú

Rug pull je podvodná praktika, pri ktorej tvorcovia projektu prilákajú investorov na nový token, umelo navýšia hodnotu tejto falošnej kryptomeny a následne zmiznú s ich investíciami. Aby ste sa takémuto riziku vyhli, vždy dôkladne skúmajte projekty a reputáciu tímu. Varovným signálom môže byť nízka likvidita. 

Voľte len renomované platformy s vysokou úrovňou zabezpečenia a systémom overenia 

Ak sa na vašom radare objavil zaujímavý perspektívny coin, zistite si, či ho podporujú overené kryptomenové platformy. Skôr než sa nová kryptomena dostane na zoznam nových tokenov, solídne kryptomenové peňaženky podrobia projekt hĺbkovému prevereniu, zistia či projekt prešiel auditom smart kódu a či má dostatočnú likviditu. Zároveň poskytujú vysokú úroveň zabezpečenia voči možným hackerským útokom. 

Zdroj: bestwallet.com

Napríklad multichainová peňaženka Best Wallet poskytuje okrem dvojfaktorovej autentifikácie aj technológiu Fireblocks MPC-CMP a s ňou spojené poistné krytie vašich aktív. V súčasnosti predstavuje táto metóda najbezpečnejší spôsob manipulácie s digitálnymi aktívami. Best Wallet je prvá kryptomenová platforma, ktorá túto technológiu zaviedla a dnes ju využíva viac ako milión aktívnych používateľov. Je ľahko dostupná ako mobilná aplikácia, ktorá podporuje prevody naprieč viac ako 60 blockchainovými sieťami. 

Záver

Ochrana pred podvodmi začína zdravým rozumom. Ak vám niekto ponúka garantované výnosy, je to s najväčšou pravdepodobnosťou podvod. Každá investícia by mala byť dobre preskúmaná. Používajte len overené burzy a peňaženky, vyhnite sa klikaniu na neznáme odkazy a buďte skeptickí voči ponukám, ktoré sľubujú rýchle zisky bez rizika. Ak budete obozretní a dôkladne si preveríte všetky investičné príležitosti, môžete sa vyhnúť nepríjemným stratám a bezpečne sa pohybovať vo svete kryptomien. Kryptomeny majú potenciál zmeniť finančný svet, ale len pre tých, ktorí vedia rozoznať skutočné príležitosti od dobre premyslených pascí.

Prejsť na oficiálnu stránku Best Wallet

Článok vznikol v spolupráci s ClickOut Media.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.