Štatistiky za január 2023 hovoria jasne v prospech jedného z nich.

Internetové prehliadače patria medzi najsťahovanejšie a najpoužívanejšie aplikácie. Pokým niektorí používatelia si prehliadač vyberajú na základe jeho dostupnosti, existuje aj veľká skupina, ktorej záleží na vysokej bezpečnosti. Nová správa z portálu ITHome teraz odhaľuje, ktoré z prehliadačov sú v januári 2023 najpoužívanejšie. Zároveň musíme podotknúť, že počas celého roka 2022 sa poradie v rebríčku takmer nemenilo.

Analýza je založená na štatistikách spoločnosti Statcounter, ktorá odhaľuje rebríček najpopulárnejších prehliadačov na všetkých platformách za január 2023. Pri pohľade na prvé miesto nie je prekvapením, že sa na ňom umiestnil prehliadač Google Chrome s globálnym trhovým podielom až 65,4 %. Hoci dominancia prehliadača od spoločnosti Google sa dala očakávať, tak určite pohľad na druhý najpoužívanejší prehliadač už dá tomuto úspechu jasnejšie kontúry.

Chromebook_516_GE_lifestyleZdroj: Acer
Google Chrome je najpoužívanejším prehliadačom aj na počítačoch

Prehliadač Safari od spoločnosti Apple má totiž trhový podiel “iba18,71 %, pričom skok k tretiemu miestu je ešte výraznejší. Na ňom sa umiestnil prehliadač Microsoft Edge s podielom 4,46 %. Prehliadač Firefox dosiahol trhový podiel 3 %, čo mu vynieslo až štvrté miesto. Na ďalších priečkach sa už umiestnili prehliadače Samsung Browser, Opera a UC Browser.

Pri počítačoch je dominancia prehliadača Google Chrome ešte výraznejšia. Prehliadač od spoločnosti Google v januári tohto roka dosiahol trhový podiel až 66,39 %. Na druhom mieste sa umiestnil “pretláčaný” Edge s podielom 11,09 %, pričom trojku najlepších uzatvára prehliadač Safari s podielom 9,33 %. Štvrtý je Firefox s podielom 6,87 %, pričom prehliadače Opera, 360 Safe Browser a IE sa delia o zvyšok trhu.

Netreba možno ani zdôrazňovať, že prehliadač Google Chrome si svoje dominantné postavenie na trhu udržal počas celého roka 2022.

Zdroj: ITHome

Prečítajte si aj:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.