Obľúbená video služba smeruje na Slovensko aj do Českej republiky. V oboch prípadoch bude dostupná najneskôr do konca roka 2016.

Informáciu o príchode služby Netflix na Slovensko priniesol portál Stratégie. Stalo sa tak iba pár hodín po tom, čo dostupnosť služby ohlásili české weby. Pre Stratégie to potvrdil šéf komunikácie Netflixu Cliff Edwards. Netflix je rýchlo expandujúca služba, ktorá sa teší veľkej popularite najmä v Amerike. Službu dnes využíva viac ako 57 miliónov predplatiteľov v 50 krajinách sveta.

Netflix môžeme v jednoduchosti prirovnať k službám Spotify, Deezer alebo Hudba Google Naplno. Tie ponúkajú používateľom za mesačný poplatok neobmedzený prístup ku knižnici s hudobným obsahom. Netflix funguje na rovnakom princípe, ponúka však video – najmä seriály a filmy. Príchod služby na Slovensko určite ocenia milovníci „nelineárnej televízie„, ktorí chcú sledovať obsah bez reklamy, podľa svojho výberu a na ľubovoľnej obrazovke v domácnosti.

Služby ako Spotify a Deezer zmenili spôsob, akým počúvame hudbu. Zmení Netflix to, ako pozeráme filmy a seriály?

Služby ako Spotify a Deezer zmenili spôsob, akým počúvame hudbu. Zmení Netflix to, ako pozeráme filmy a seriály?

Slabá konkurencia

Na Slovensku je k dispozícii niekoľko VOD (video-on-demand, video na požiadanie) služieb. Spomeňme HBO Go alebo lokálne projekty Voyo.sk a TopFun. HBO Go však nie je samostatná služba (vyžaduje predplatné TV kanálu HBO) a Voyo, resp. TopFun sa svetovým službám nevyrovnajú najmä z dôvodu slabej ponuky HD obsahu. Netflix by mal osloviť práve náročných divákov. Firma začínala ako videopožičovňa (filmy posielala poštou), dnes však vytvára exkluzívny obsah, ktorý je dostupný iba cez Netflix. Spomeňme oceňované seriály Orange Is the New Black alebo House of Cards. Nie je náhoda, že Netflix je vo svete považovaný za najväčšieho „zabijaka televízie„.

Okrem video služieb, ktoré ponúkajú členstvo vo forme predplatného, si môžete filmy jednorazovo zapožičať aj z obchodov iTunes a Google Play. Mnohých používateľov môže odradiť cena a to aj napriek tomu, že nie je prehnane vysoká. Na druhej strane, mesačný paušál v službe Netflix začína v Európe na úrovni 7,99 EUR, čo je suma, ktorú zaplatíte za 2-3 zapožičané filmy alebo 1 lístok do kina.

HBO Go je momentálne najlepšou VOD službou. Je škoda, že nie je dostupná samostatne a neponúka plnohodnotný HD obsah ako TV kanál HBO

HBO Go je momentálne najlepšou VOD službou. Je škoda, že nie je dostupná samostatne a neponúka plnohodnotný HD obsah ako TV kanál HBO

Netflix si pozriete aj dnes. Nelegálne 

Netflix už dnes využívajú desiatky až stovky Slovákov, ktorým štandardná televízia nevyhovuje a obsah nechcú sťahovať z torrentov. Tí sa prihlasujú do americkej verzie služby pomocou VPN klientov, ako je napr. služba Hola. Hoci postupujú nelegálne, Netflix takýchto používateľov toleruje. Americká verzia služby je obľúbená najmä z dôvodu najrozsiahlejšej knižnice obsahu. Ponuka dostupných filmov a seriálov sa v jednotlivých krajinách často líši. Dôvodom sú autorské práva. Aj preto sme zvedaví, akú ponuku predstaví Netflix na Slovensku.

Netflix pomocou služby Hola

Americký Netflix môžete využívať pomocou VPN služieb už dnes. Za tie kvalitnejšie VPN-ky si však zaplatíte, čo mesačný paušál navýši

Zdroj: Stratégie

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit