Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Manpower Slovensko zverejnil výsledky prieskumu Manpower Index trhu práce na druhý štvrťrok 2015. Nárast počtu pracovných síl očakáva 13 % zamestnávateľov, 5 % predpovedá ich zníženie a 79 % zamestnávateľov nepredpokladá žiadne zmeny.

Hodnota Čistého indexu trhu práce pre Slovenskú republiku na druhý štvrťrok 2015 je teda +8 %. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa náborové plány zlepšili o 5 percentných bodov a v medziročnom porovnaní zamestnávatelia hlásia zlepšenie o 6 percentných bodov. Nás zaujímal najmä pohyb v odvetví informačných technológií, ktorý nie je v prieskume detailnejšie pokrytý. Zástupcovia spoločnosti Manpower sa vyjadrili, že o IT zamestnancov je na Slovensku tradične silný záujem.

V poslednej dobe sa javí najmä východný región ako potenciálne vhodný kraj pre investície. IT firmy si na druhej strane uvedomujú, že Slovensko už nie je „oázou“ šikovných a kvalifikovaných ľudí, ako tomu bolo pred 3-4 rokmi. Dnes je konkurencia firiem vysoká a kandidáti si obvykle môžu vyberať, kde budú pracovať. Manpower Slovensko poukazuje aj na to, že stovky až tisíce slovenských IT špecialistov odchádzajú do zahraničia. Atraktívnou lokalitou je v poslednej dobe najmä brnenské „Silicon Valley“ – Jihomoravské inovační centrum.

DSCN1685

Výsledky prieskumu Manpower Index si môžete pozrieť v priloženej infografike. Dodajme, že prieskum vznikol z odpovedí 753 slovenských firiem, ktoré zodpovedali otázku „ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcich troch mesiacoch (apríl, máj a jún) v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom (január, február, marec)?

Výsledný indikátor, tzv. čistý index trhu práce je vypočítaný ako rozdiel medzi percentom predpokladaného nárastu a poklesu. Aj na základe tohto indexu analytici predpokladajú pokles nezamestnanosti v polovici roka za 12,4% na 11,8%.

infografika_manpower

Značky: