Sú krajiny, v ktorých väčšinu zamestnancov softvérovej spoločnosti SAP tvoria ženy. Aj to je dôkazom, že IT nie je určené len pre mužov. Na Slovensku z 220 pracovníkov tvorí nežné pohlavie len približne desatinu, firma však neustále láka do svojich radov aj ženy. „Je to úžasná kreatívna práca, ktorá umožňuje vytvárať niečo nové, dáva vám príležitosť pracovať s inými kultúrami, cestovať a vzdelávať sa,“ povedal takmer tridsiatke stredoškoláčok Ján Ružarovský, generálny riaditeľ SAP Lab Slovakia. Do SAP Slovensko zavítali počas celosvetovej iniciatívy Girl’s Day.
Bratislavský SAP Lab (ktorý organizačne spadá pod SAP Slovensko) patrí do dvadsiatky najdôležitejších vývojových centier SAP vo svete. Ponúka mladým ľuďom príležitosť zapojiť sa do veľkých projektov, ktorých výsledkom sú IT riešenia pre firmy na celom svete. „Polovica ich používateľov sú ženy. Je preto logické, že sa musia podieľať aj na ich vývoji a testovaní,“ hovorí Ján Ružarovský.
Je pravdepodobné, že aj vďaka Girl’s Day sa počet žien v technologických firmách ako je SAP bude zvyšovať. „Už vlani nás to upútalo. Dievčatá by sa mohli viac zaujímať o takúto prácu aj preto, že je tu veľa príležitostí, firmy stále niekoho hľadajú,“ povedala gymnazistka Natália. Jej pozitívne skúsenosti potvrdila aj učiteľka Anna Bošková z bratislavského Gymnázia A. Einsteina: „Veľmi dôležitá je motivácia. Deti pochopia, aké dôležité je učiť sa napríklad jazyky, že sa netreba báť pýtať. Na vlastné oči vidia, ako sú mladí ľudia v týchto firmách spokojní, že to nie je všetko len o peniazoch. Ak im priamo manažéri a odborníci povedia, aká dôležitá je tímovosť, upozornia ich na riziká sociálnych sietí či predstavia výhody práce v IT, akceptujú to oveľa ľahšie, ako keď to počúvajú len v rámci vyučovania.“
Okrem informácií a zážitkových cvičení si dievčatá v SAP mohli prezrieť priestory, v ktorých sa vyvíjajú softvérové riešenia pre firmy a pýtať sa zamestnancov na ich skúsenosti s prácou v spoločnosti, ktorá celosvetovo zamestnáva 86-tisíc ľudí. V Bratislave okrem Slovákov pracujú aj odborníci z desiatky ďalších krajín, a to aj zo vzdialených štátov ako sú Čína či Uruguaj.
Girl’s Day sa koná každoročne štvrtý štvrtok vo štvrtom mesiaci. Do tejto celosvetovej iniciatívy sa zapájajú podniky, inštitúcie a organizácie s cieľom nadchnúť dievčatá pre ďalšie vzdelávanie a prácu v technických odboroch, prípadne konkrétne v IT. Štvrtý ročník „Dňa dievčat“ sa na Slovensku konal pod záštitou prezidenta republiky Andreja Kisku. „Možno by stálo do budúcnosti za zváženie urobiť rovnaký projekt aj pre chlapcov. Som presvedčená, že by ich to zaujímalo,“ tvrdí Anna Bošková.