Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Nikon dnes posúva optickú dokonalosť radu S do nových výšin s objektívom NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena.

Či snímate statické fotografie alebo filmy, tento prémiový plnoformátový stredný teleobjektív prináša dokonalosť v podobe bezchybného bokehu. Od umeleckej fotografie až po portréty, vrcholnú módu, prírodu a ďalšie žánre – tento objektív umožní fotografom s vycibrenou zručnosťou vytvárať snímky s neuveriteľnou hĺbkou a umeleckým výrazom.

Podstatou charakteru objektívu Plena je optická dokonalosť vo všetkých smeroch. Široký bajonet Nikon Z otvoril nové možnosti pri konštrukcii objektívov a objektív Plena ich naplno využíva na dosiahnutie skutočne kruhového bokehu aj v najvzdialenejších rohoch záberu. V kombinácii s kompresiou perspektívy pri 135 mm ohniskovej vzdialenosti ponúka skutočne pozoruhodné oddelenie objektu od pozadia. Dokonca aj pri snímaní s plne otvorenou clonou proti komplexnému pozadiu, alebo pri snímaní zblízka, je možné izolovať aj tie najjemnejšie detaily s kryštalickou ostrosťou voči étericky pôsobiacemu bokehu.

Objektív Plena sa môže pochváliť najlepšou kresbou zo všetkých objektívov radu S, ako aj jasom v periférnych oblastiach záberu, ktorý prekoná akýkoľvek iný objektív radu S pri clone f/1,8. Vďaka zaoblenej clone s 11 lamelami a komplexnej optickej konštrukcii sú aberácie dôkladne potlačené: nie je potrebné zvyšovať clonové číslo, aby ste sa vyhli vinetácii. Dokonca aj pri snímaní s plne otvorenou clonou sú bodové svetelné zdroje ako hviezdy či pouličné osvetlenie vykreslené ostro, jasne a majú okrúhly tvar, a bokeh v protisvetle nedegraduje sagitálna koma či závoj.

Vďaka rýchlemu a presnému automatickému zaostrovaniu objektívu Plena je navyše používanie tohto prvotriedneho objektívu radu S výnimočne príjemné. Zaostrovanie je rýchle pri akejkoľvek zaostrovacej vzdialenosti a dokonca aj pri najširšej clone, ktorá prináša menšiu hĺbku ostrosti. Objektív Plena váži menej ako jeden kilogram a vďaka prispôsobiteľným ovládacím prvkom sa s ním nádherne pracuje, či snímate z ruky alebo zo statívu.

Dirk Jasper, produktový manažér spoločnosti Nikon Europe, hovorí: „Inžinieri spoločnosti Nikon prekonali pri objektíve Plena sami seba. Fotografi, ktorí chcú vytvárať bezchybný bokeh, majú teraz k dispozícii perfektný objektív. Po objektíve Noct je to iba druhý objektív v histórii spoločnosti Nikon, ktorý dostal svoj vlastný názov vyjadrujúci jeho výnimočnosť. Pochádza z latinského „plenus“, čo znamená „úplný“ alebo „kompletný“, a dokonale sa hodí pre objektív, ktorý poskytuje taký nádherný bokeh ako tento.“

Súhrn hlavných vlastností: NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena

Bezchybný bokeh: dokonale okrúhle svetlá bokehu sú viditeľné aj v najvzdialenejších rohoch obrazového poľa. Bokeh neobsahuje žiadne deformity v podobe sústredných kruhov či tzv. mačacích očí, ani žiadne farebné aberácie či vinetáciu.

Majstrovská optická konštrukcia: 11 zaoblených lamiel clony a optická konštrukcia pozostávajúca z 16 prvkov v 14 skupinách spoločne minimalizujú difrakciu a bojujú proti sagitálnej kome a sférickým aberáciám. Špičková optika zahŕňa  sklo SR a asférickú šošovku od spoločnosti Nikon.

Vynikajúca kresba: či už snímate s clonou f/1,8 alebo clonové číslo zvýšite,snímky majú ostré detaily s jemne odstupňovaným bokehom na pozadí a v popredí. Farba a kontrast sú výnimočné, a to aj v oblastiach s vysokým kontrastom.  

Bohatý jas na okrajoch snímky dokonca aj pri f/1,8:  jas je v celom zábere dokonale rovnomerný bez viditeľného poklesu na okrajoch, a to aj pri snímaní s plne otvorenou clonou.

Vynikajúca antireflexná vrstva a kontrola nad protisvetlom: Exkluzívne antireflexné vrstvy Meso Amorphous a ARNEO od spoločnosti Nikon znižujú reflexy a závoj vďaka eliminovaniu parazitného svetla prichádzajúceho z ľubovoľného smeru.

Rýchle a precízne automatické zaostrovanie: Objektív Plena dokáže zaostriť rýchlo a ticho  pri všetkých zaostrovacích vzdialenostiach: od minimálnej vzdialenosti zaostrenia po nekonečno. Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť je iba 0,82 m.

Prémiová konštrukcia radu S: tvar objektívu zaručuje dokonalé vyváženie, je celý vyrobený z pevného ​​no ľahkého kovu a na povrchu má vyrytý názov Plena.

Manipulácia bez námahy: dve tlačidlá L-fn sú umiestnené tak, aby umožňovali pohodlné používanie pri horizontálnom aj vertikálnom snímaní. Široký vrúbkovaný zaostrovací prstenec má hladký chod a kladie prirodzenú mieru odporu.

Pripravený pre každú lokalitu: Rozsiahle utesnenie všetkých spojov a tlačidiel a gumené tesnenie na bajonete objektívu ho ochráni pred prachom, nečistotami a vlhkosťou.1

Závit na 82 mm filtre: objektív NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena umožňuje použiť rovnakú širokú škálu 82 mm skrutkovacích filtrov ako objektívy radu S so svetelnosťou f/1,2.

Poznámka:

1 Nie je zaručené, že objektív bude odolný voči prachu a kvapkajúcej vode vo všetkých situáciách a za každých podmienok.

Značky: