Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Vo vysoko konkurenčnom segmente crossoverov, ktorého priekopníkom sa stal Nissan s pôvodným modelom Qashqai, nič nezostane nadlho bez zmeny.

Za tri a pol roka od uvedenia tretej generácie modelu Qashqai na trh sa ho v Európe predalo viac ako 350 000 kusov a naďalej určuje štandardy pre crossovery – je priekopníkom a stále etalónom triedy. Aby si udržal pozíciu referencie vo svojom segmente, dočkal sa komplexného estetického osvieženia, ako aj významných technologických zmien.
Filozofiou zmien modelu Qashqai je zachovať podstatu toho, čo majú zákazníci na modeli Qashqai radi, posilniť jeho silné stránky a pridať ešte viac intuitívnych a pohodlných technológií, od odvážnych zmien v dizajne exteriéru až po komplexnú aktualizáciu infotainmentu a prepojených služieb.

Modernizácie exteriéru osviežujú vzhľad modelu Qashqai

Nový Qashqai vyžaruje ostrou a modernou dynamiku vďaka svojmu osvieženému dizajnu. Predná maska modelu Qashqai bola komplexne modernizovaná, aby vytvorila výraznejší prvý dojem. Inšpirovaná vzormi starovekého japonského brnenia teraz pozostáva z desiatok trojrozmerných prvkov v tvare čiarky lakovaných vysokolesklou čiernou farbou, ktoré akoby sa vznášali v priestore medzi hranou kapoty a držiakom evidenčného čísla. Po stranách centrálnej časti tvoria „čiarky“ trojuholníkový tvar od nových svetlometov až po bod na strane tabuľky s evidenčným číslom sú s povrchovou úpravou saténového chrómu.

Bočné strany nárazníka sú vo farbe karosérie a pod tabuľkou s evidenčným číslom až po spodné rohy nárazníka sa tiahne čierny pás s lesklým povrchom. Pod chladiacim otvorom sa nachádza tenký pruh vo farbe karosérie, ktorý dodáva prednej časti pocit definície.

Nové predné svetlomety prinášajú pocit účelnosti a prítomnosti s ešte ostrejším vzhľadom. Po novom sú vybavené modulom adaptívnych diaľkových svetiel doplneným menšou jednotkou pre širšie rozloženie svetelného lúča, čo je užitočné pre lepšiu viditeľnosť za zhoršených svetelných podmienok a hmly. Pod hlavnou šošovkou sa denné svetlá skladajú z piatich malých šošoviek, ktoré majú rovnaký tvar ako „čiarky“ hlavnej mriežky. Denné svetlá teraz obklopujú šošovku hlavného svetlometu a spájajú sa s tenkým svetlom denného svietenia nad svetlometom, ktoré je podobné svetlu na predchádzajúcej verzii modelu Qashqai, ale teraz má na svojom vonkajšom okraji podsvietený nápis „Nissan“. Horný prvok denného svietenia sa po aktivácii stáva smerovkou a po prvýkrát je vybavený sekvenčnými odbočovacími svetlami (podľa stupňa výbavy).

V zadnej časti zostáva tvar svetiel nezmenený, ale zloženie svetiel v rámci svetelnej jednotky bolo prepracované. Červené svetelné prvky teraz pozostávajú zo štyroch samostatných prvkov, ktoré kopírujú tvar „čiarky“ prednej mriežky. Zdá sa, že sa vznášajú v kryte šošovky a teraz majú výrazný odtieň červenej farby a prinášajú pocit zvýšenej precíznosti. Šošovky sú teraz číre, aby umožnili lepšiu viditeľnosť svetelných prvkov. Tenký bumerangový svetelný prvok, ktorý rámuje hornú stranu svetelnej jednotky, pokračuje cez zadné svetlo a rovnako prichádza s dynamickým smerovým signálom.

Nárazník bol prepracovaný a teraz má zladenú farbu – buď lesklú čiernu vo vyšších stupňoch výbavy, alebo vo farbe karosérie v novom stupni výbavy N-Design.

Podobne, pri pohľade z profilu, modernizovaný Qashqai vo vyšších výbavách využíva novú lesklú čiernu povrchovú úpravu karosérie pod dverami a podbehmi kolies.

Nové 18″ disky z ľahkej zliatiny sú teraz štandardnou výbavou modelu Qashqai strednej výbavy (N-Connecta). Pre vyššie výbavy sú k dispozícii nové 19″ disky z ľahkej zliatiny a nový dizajn 20″ diskov kolies. Táto ponuka výrazných dizajnov kolies poskytuje jednu z najširších ponúk diskov kolies v segmente a dodáva modelu Qashqai ďalší rozmer atraktívneho dizajnového osvieženia.

Do palety modelu Qashqai pribudli tri nové farby. Perleťová biela je nová a vyznačuje sa čistejším odtieňom, ktorý sa v určitých svetelných podmienkach zdá byť žiarivý. Perleťovo čierna farba nahrádza predchádzajúcu čiernu a má sýtejší čierny odtieň a jej efektom je vyostrenie definície vizuálnej geometrie modelu Qashqai.

Deep Ocean je nový pútavý odtieň farby. V závislosti od prevládajúcich svetelných podmienok sa zdá, že sa nachádza niekde medzi tmavomodrou a kovovou. Určite vyvolá konverzáciu medzi okoloidúcimi, ktorých zaujal: „Je ten Qashqai modrý alebo možno zelený?“.

Päť farieb modelu Qashqai – perleťová biela, Deep ocean, červená Fuji, magnetická modrá a keramická sivá – je k dispozícii v dvoj farebnom prevedení karosérie pre ešte výraznejší vzhľad.

Nová výbava N-Design

Novinkou v modelovom rade Qashqai je stupeň výbavy N-Design. Je koncipovaná tak, aby oslovila zákazníkov modelu Qashqai, ktorí by chceli, aby ich vozidlo bolo mimoriadne odvážne, a vyznačuje sa jedinečnými estetickými prvkami. Z exteriéru je pri verzii N-Design spodná časť karosérie pod dverami a lemy blatníkov vo farbe karosérie. K dispozícii sú tiež jedinečné, úplne nové 20″ disky kolies, ktoré prinesú ešte väčší dojem na ceste.

Modernizovaný interiér

Keď potenciálnych alebo existujúcich zákazníkov modelu Qashqai zaujme osviežený exteriér, ich zvedavosť sa ešte zvýši, keď sa ponoria do prepracovaného interiéru.

Vo vyšších výbavách je po novom použita Alcantara® na prístrojovej doske, obložení dverí, lakťových opierkach dverí, lakťovej opierke stredovej konzoly a dokonca aj na kolenných opierkach, ktoré spoločne zvyšujú atmosféru na palube.

Nový je aj vzor, ktorý zdobí stredovú konzolu okolo voliča prevodovky a lištu medzi hornou časťou palubnej dosky a odkladacou schránkou, čo zdôrazňuje pozornosť venovanú detailom, ktoré sú základom japonského remeselného spracovania.

Vo vyšších troch stupňoch výbavy modelu Qashqai boli modernizované čalúnenia sedadiel, ktoré pôsobia ešte prémiovejším dojmom. Najpozoruhodnejšia je čierna čiastočne prešívaná prémiová koža v najvyššej výbave Tekna +. V predposlednom stupni výbavy Tekna je prešívaná syntetická koža, ktorú dopĺňajú časti z brúsenej kože.

Sedadlá vo výbave N-Design sú potiahnuté čiernou kožou s prešívaním a časťami z materiálu Alcantara®. Špecifický vyrazený nápis „Qashqai“ zdobí časť tesne pod opierkou hlavy.

Ďalším novým rozmerom prémiovejšieho pocitu v kabíne je pridanie ambientného osvetlenia vo výbavách N-Connecta, N-Design a vyšších. Pokročilé červené/zelené/modré LED diódy diskrétne umiestnené tak, aby si vodič (alebo spolujazdec) mohol prispôsobiť osvetlenie interiéru podľa vlastnej nálady. V dvoch najvyšších stupňoch sú LED diódy umiestnené aj v zadnej časti vozidla, aby si tento efekt mohli vychutnať všetci cestujúci.

Nastavenia ambientného osvetlenia možno ovládať prostredníctvom centrálnej obrazovky infotainmentu.

Modernizovaná technológia

Tempo pokroku v automobilovom priemysle v súčasnosti úzko súvisí s pokrokom v oblasti digitálnych technológií. A v tejto oblasti využil modernizovaný Qashqai tento pokrok na to, aby bol každodenný zážitok z jazdy ešte intuitívnejší a istejší.

Jedna z najčastejšie používaných funkcií modelu Qashqai bola výrazne vylepšená. Panoramatický parkovací kamerový systém je charakteristická technológia spoločnosti Nissan, ktorá pochádza z roku 2007.

Keď vodič zvolí spiatočku, pohľad štyroch externých kamier sa skombinuje, aby poskytol pohľad na vozidlo z vtáčej perspektívy a umožnil tak parkovacie manévre s maximálnou istotou. Novo aktualizovaná technológia využíva štyri kamery, ktoré poskytujú mimoriadne jasný pohľad za všetkých svetelných podmienok.

Vylepšený kamerový systém je teraz vybavený funkciou 3D, ktorá umožňuje vodičovi vidieť vozidlo nielen zhora, ale aj vybrať si jeden z ôsmich rôznych vonkajších kamerových bodov, aby si mohol prezrieť vozidlo spredu, zozadu, zboku alebo z rohov a prípadne identifikovať neviditeľné vonkajšie nebezpečenstvá. Parkovací kamerový systém funguje v spolupráci so systémom na monitorovanie pohybujúcich sa objektov, ktorý vydá varovný signál, keď zaznamená pohybujúci sa objekt v blízkosti vozidla.

Okrem toho funkcia známa ako „neviditeľný pohľad na kapotu“ umožňuje vodičovi vidieť polohu predných kolies, akoby sa na ne pozeral tesne zozadu, čo mu umožňuje presne manévrovať v stiesnených priestoroch, napríklad na viacposchodovom parkovisku, kde sú betónové obrubníky, ktoré by poškodili koleso. Toto zobrazenie využíva strojové učenie na vytvorenie obrazu založeného na tom, čo vidí predná kamera vpredu, pričom kolesá sú umiestnené v pohľade, aby poskytli pocit perspektívy.

Ďalšou novou inteligentnou funkciou je „pamäť polohy parkovacieho miesta“, ktorá umožňuje vodičovi modelu Qashqai ukladať často navštevované parkovacie miesta, takže auto automaticky rozpozná polohu pomocou GPS. Keď k tomu dôjde, auto si zapamätá presnú polohu, aby bolo možné zakaždým perfektne zaparkovať – obzvlášť užitočné, keď je dostupný priestor tesný.

Okrem toho sa kamerová technológia môže použiť na pomoc vodičom pri bezpečnom výjazde z ťažko dostupnej cesty, kde je obmedzená viditeľnosť. Využíva širokouhlú prednú kameru na zobrazenie pohľadu z prednej časti kapoty, ktorý sa premieta na centrálnu obrazovku. Podobne ako pri funkcii „Pamäť parkovacieho miesta“ možno miesta s obmedzenou viditeľnosťou uložiť do pamäte GPS systému, takže sa automaticky aktivuje v blízkosti križovatky.

Niektoré dizajnové zmeny sa týkali vizuálnych prvkov, ktoré sa zobrazujú na digitálnom prístrojovom panely pred vodičom. Dizajn ciferníkov na displeji sa mení na červený v režime Sport, na zelený v režime Eco alebo na bledosivý v štandardnom režime. Po novom je k dispozícii „minimálny“ režim, ktorý znižuje potenciálne rozptýlenie vodiča tým, že zobrazuje len zvolený prevodový stupeň, režim jazdy a rýchlosť.

Vylepšené asistenčné systémy vodiča

Súbor asistenčných systémov vodiča bol výrazne vylepšený, aby poskytoval lepšiu ostražitosť a zásahy pre maximálny pokoj.

Po prvé, funkcie autonómneho núdzového brzdenia boli rekalibrované, aby sa spresnila ich detekcia rizík a aby rýchlejšie reagovali v prípade možnej kolízie. Týka sa to funkcií predného núdzového brzdenia, predného núdzového brzdenia pre chodcov, predného núdzového brzdenia pre cyklistov a inteligentného núdzového brzdenia.

V prípade núdzového brzdenia sa aktivuje signál núdzového zastavenia. Tým sa spustí blikanie zadných brzdových svetiel, aby sa upútala pozornosť vozidiel idúcich za nimi. Aktivuje sa pri náhlom brzdení rýchlosťou nad 60 km/h.

Systém núdzového udržiavania v jazdnom pruhu sa teraz automaticky aktivuje pri naštartovaní vozidla. Pri rýchlostiach nad 60 km/h spúšťa činnosť systémov varovania pred vybočením z jazdného pruhu a prevencie vybočenia z jazdného pruhu. Pozostáva z haptického varovania prostredníctvom vibrácií cez volant, keď systém zistí, že vozidlo je príliš blízko stredových čiar alebo okraja cesty.

Systém inteligentného asistenta rýchlosti, ktorý pomáha vodičovi prispôsobiť systém vozidla prevládajúcemu rýchlostnému limitu pomocou kamery na čítanie dopravných značiek obmedzujúcich rýchlosť, ako aj údajov GPS, bol modernizovaný. Blikajúca ikona už teraz upozorňuje vodiča na prekročenie povolenej rýchlosti a ak vodič nezníži rýchlosť, spustí zvukovú výstrahu.

Novinkou modernizovaného modelu Qashqai je rýchly a jednoduchý individuálny režim nastavenia, ktorý vodičovi umožňuje rýchlo prispôsobiť úroveň rôznych asistenčných technológií podľa jeho preferencií. Môže sa to uskutočniť prostredníctvom dvojkrokového procesu pomocou tlačidla skráteného menu na ľavom ramene volantu a tlačidla „Ok“.

Aktualizácia prepojených služieb

Osviežený Qashqai je prvým vozidlom v ponuke Nissan so zabudovaným balíkom Google, ktorý umožňuje takmer bezproblémovú interakciu medzi digitálnym životom zákazníka a jeho vozidlom.

Qashqai sa štandardne dodáva s Mapami Google a po prihlásení do osobného konta Google majú vodiči prístup k obľúbeným miestam a bodom záujmu. Tým sa znižuje závislosť od mobilného telefónu a mobilnej siete. Bezdrôtové aktualizácie zabezpečujú, že mapové informácie sú vždy aktuálne.

Asistent Google umožňuje vodičovi používať hlas na hands-free pomoc na cestách. Vodiči môžu napríklad povedať „Hey Google“ a ovládať ventilačný systém vozidla, vyhrievané sedadlá a čelné sklo alebo navigovať do ďalšieho cieľa. Okrem toho môžu vodiči telefonovať a počúvať zvukové pokyny bez toho, aby spustili oči z cesty.

Vodiči tiež získajú prístup k ekosystému aplikácií, ktoré sú k dispozícii na stiahnutie v službe Google Play. Môžu tak pohodlne počúvať svoju obľúbenú hudbu, podcasty, audioknihy a ďalšie tituly priamo z vozidla.
Pre úplný pokoj bude aktualizácia Nissan Connected Services sledovať Qashqai v mene vodiča. Môže zákazníkom pripomenúť, ak zabudli zamknúť vozidlo alebo zatvoriť okná, ak zostanú otvorené minútu po vypnutí motora. Zákazníci môžu zatvoriť okná a zamknúť vozidlo prostredníctvom aplikácie v smartfóne. Upozorní ich aj na to, že s vozidlom niekto manipuloval alebo ho odtiahol.

e-POWER: pohon elektromotorom bez nabíjania

V súlade s priekopníckym duchom, ktorý stál pri zrode pôvodného modelu Qashqai a ktorý vynašiel segment crossoverov, je e-POWER jedinečným elektrifikovaným pohonom, ktorý sa od svojho uvedenia na trh v roku 2022 teší veľkej obľube zákazníkov.

Vo svete techniky sú často najlepšie tie najjednoduchšie nápady. A e-POWER dokonale odráža túto zásadu. e-POWER ponúka jednoduchšie riešenie otázky elektrifikovaných pohonných jednotiek ako nespočetné množstvo tradičných hybridov, ktoré sa dnes predávajú.

Vo svojej podstate spája pohotové reakcie a kultivovanosť s efektívnosťou – bez kompromisov v oblasti pôžitku z jazdy. Vďaka systému e-POWER sa zákazníci už nemusia zmieriť s priemerným zážitkom z jazdy, ako je to v prípade tradičných hybridov.

Kľúčom k inovatívnemu pohonu e-POWER je to, že nemá žiadnu prevodovku. Kolesá sú vždy poháňané len priamo elektromotorom.

Priamy pohon kolies elektromotorom znamená okamžitý, vysoký krútiaci moment a lineárnu odozvu. Predstavuje pocit z jazdy na elektrický pohon bez potreby myslieť na nabíjanie – je to akýsi odrazový mostík pre zákazníkov, ktorí ešte nie sú pripravení prejsť na 100 % elektrický pohon.

Od uvedenia tohto systému na trh v modeloch Qashqai a X-Trail v septembri 2022 predala spoločnosť Nissan v Európe viac ako 100 000 vozidiel vybavených systémom e-POWER – zákazníci si obľúbili pocit elektrického pohonu.

Modernizovaný Qashqai

Stručne povedané, výzvou pre dizajnérske, inžinierske, plánovacie a výrobné oddelenia, ktoré pracovali na modernizovanom Qashqai s takým zanietením, bolo, ako zachovať podstatu toho, čo zákazníci na Qashqai milujú, ale zlepšiť ho v oblastiach, kde by sme mohli identifikovať vylepšenia, ktoré by prinútili zákazníkov, aby si Qashqai ešte viac obľúbili.

Modernizovaný model Qashqai sa v súčasnosti vyrába v závode Nissan Sunderland, kde sa od uvedenia pôvodného modelu na trh v roku 2007 vyrobilo viac ako 1,3 milióna kusov.

Qashqai je v súčasnosti najvyrábanejším modelom v závode v Sunderlande. V lete minulého roka vyrobili jedenásťmiliónte vozidlo od začiatku výroby v roku 1986.

Značky: