Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nabíjanie elektromobilov funguje na väčšine dobíjacích staníc na princípe špeciálnych kariet, ktorými sa musia vodiči najskôr autorizovať, a až potom môžu nabiť vozidlo. Zložitý je aj samotný systém platieb, ktorý prebieha cez faktúru. Navyše mnohých, ktorí by chceli prevádzkovať nabíjacie stanice odrádza vysoká cena investície do prevádzkového softvérového vybavenia. Na toto všetko však existuje nové jednoduchšie riešenie.

Zásadným prínosom tejto platformy pre prevádzkovateľov nabíjacích staníc alebo tých, ktorí o tom uvažujú je, že si online založia zmluvu, vytvoria miesta na mape a svojpomocne pripoja vlastné nabíjačky za vlastnú tarifu. Platforma zároveň poskytuje bezkonkurenčné cenové podmienky na trhu pre poskytovateľov služieb nabíjania ako aj pre spotrebiteľov. Ste firma, mestský podnik, štátna inštitúcia alebo bývate v bytovom dome kde sa dá parkovať a chcete zarábať poskytovaním nabíjania? Stačí sa len zaregistrovať a aktivovať Vašu nabíjaciu stanicu v portáli Smart Fuel Pass. Ak aj nevlastníte nabíjačky spoločnosť Ultima Payments vám dokáže zaistiť kompletný servis a osadenie.

Nabíjanie elektromobilov bez vysokých investičných nárokov pre prevádzkovateľov

Modernejšie dobíjacie stanice fungujú cez mobilnú aplikáciu, ktorá poskytuje platby kartou cez platobnú bránu. Nová platforma Smart Fuel Pass, ktorú vytvorila slovenská spoločnosť Ultima Payments, ale funguje na novom inovatívnom princípe, a prináša tak na trh elektromobility jedinečné riešenie. „Naša spoločnosť je licencovaná Národnou bankou Slovenska, vďaka čomu môžeme klientom zriaďovať vlastné bankové účty a poskytovať tak skutočne bezpečné platobné riešenie, a to v akejkoľvek krajine Európskej únie. Samotná aplikácia Smart Fuel Pass funguje tak, že si zákazníci založia účet popri čom sa im zriadi aj vlastný finančný účet. Tento si môžu nabiť viacerými platobnými metódami vrátane ApplePay a GooglePay. Po každom použití nabíjačky je nabíjanie instantne vyúčtované a uhradené. Platobným prostriedkom sa tak stáva mobilný telefón, ktorý môže byť zároveň aj platobným terminálom,“ komentuje Ladislav Lopatka, CEO spoločnosti Ultima Payments.

Pohodlné nabíjanie pre vodičov

Vodiči si len nainštalujú aplikáciu do mobilu. Prostredníctvom aplikácie sa realizuje nabíjanie na konkrétnej nabíjačke. K dispozícii je viacero metód stotožnenia klienta s nabíjačkou, v závislosti od hardwarového vybavenia nabíjačky, vrátane metódy umožňujúcej instantnú offline platbu, kedy môže byť platiteľ bez prístupu k dátovému pripojeniu.  Cez aplikáciu potom môžu zákazníci nielen platiť, ale aj nabíjačku kompletne ovládať. „Užívatelia vidia napríklad ako postupuje nabíjanie elektromobilu, mieru spotrebovanej energie, nabíjací výkon, mieru nabitia batérie v automobile a zároveň môžu na diaľku nabíjanie úplne zastaviť. Platforma a mobilná aplikácia disponuje mapou, nielen so zoznamom nabíjacích miest a navigácii k nim, ale aj komplexnými informáciami o danom nabíjacom mieste, vďaka ktorej má zákazník prehľad o aktuálnej dostupnosti nabíjačiek ako aj tarifných podmienkach,“ dopĺňa Lopatka.

Ultima Payments na Slovensku pokrýva už približne 35 % trhu čo predstavuje jednu z najväčších sietí nabíjačiek na trhu. Nedávno spoločnosť vstúpila na trh v Českej republike a plánuje expanziu aj do Maďarska a susedného Rakúska. Záujem o platobné riešenie neustále významne rastie.

Global Payments vstupuje do segmentu elektromobility

Spoločnosť do systému implementovala platobnú bránu, cez ktorú prebieha dobíjanie peňazí na účet. „Elektrina ako pohon automobilov bude v budúcnosti hrať jednoznačne významnejšiu rolu, preto v tomto segmente vidíme potenciál. V rámci bez emisných pohonov je najviac podporovaná v rámci EU. Európska únia plánuje v rámci programu Fit for 55 do konca roka 2035 výrazne obmedziť výrobu automobilov produkujúcich emisie najmä v prospech elektromobilov,“ hovorí obchodný riaditeľ  spoločnosti Global Payments Erich Brinkáč.