Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Panasonic predstavila nový fotoaparát LUMIX DMC-G7, najnovší prírastok do modelovej rady kompaktov s výmennými objektívmi (DSLM). Nový fotoaparát ponúka okrem iného natáčanie videozáznamov v rozlíšení 4K a novú funkciu 4K Photo. Prináša vynikajúcu kvalitu obrazu a pritom kompaktnejšie a praktickejšie prevedenie, než na aké sme zvyknutí u tradičných zrkadloviek.

Panasonic_G7_nowat

Panasonic prináša do sveta digitálnej fotografie stále ďalšie inovácie a LUMIX G7 je momentálne toho najlepším dôkazom. Skrýva sa v ňom celá rada najmodernejších technológií, okrem iného aj spomínané natáčanie videozáznamov v rozlíšení 4K a funkcia 4K Photo, umožňujúca z týchto videozáznamov ukladať jednotlivé okienka ako samostatné fotografie. Profesionáli aj amatéri tak majú istotu, že za akýchkoľvek okolností získajú záznam v maximálnej kvalite a nikdy nepremeškajú optimálny okamih na stalčenie spúšte. Výkonný a univerzálny fotoaparát umožňuje užívateľom, aby naplno rozvinuli svoje kreatívne schopnosti. Hodí sa pre každú situáciu od rodinných stretnutí až po dobrodružné zahraničné cesty.

4K Photo – nová definícia fotografovania

Fotoaparáty radu Panasonic LUMIX G si získali už v minulosti značnú obľubu nielen pre špičkové snímky, ale tiež vďaka veľmi kvalitnému natáčaniu videozáznamov. Nový prírastok v tejto rade nie je žiadnou výnimkou – nadväzuje na úspech staršieho modelu LUMIX DMC-GH4, ktorý posunul hranice natáčania v kvalite 4K. LUMIX DMC-G7 natáča mimoriadne kvalitné videozáznamy v rozlíšení 3840×2160 frekvenciou 25p (50 Hz) alebo 24p vo formáte MP4, okrem toho je k dispozícii aj tradičné rozlíšení Full-HD čiže 1920 x 1080 rýchlosťou 50p (50 Hz) vo formátoch AVCHD Progressive alebo MP4 (MPEG-4 / H.264). Vo všetkých prípadoch zvláda prístroj priebežne preostrovať počas natáčania.

Vďaka výnimočným schopnostiam modelu DMC-G7 pri natáčaní záznamu v rozlíšení 4K dokázal Panasonic novo posunúť aj doteraz známe hranice fotografického procesu. Zásluhu na tom má funkcia 4K Photo, umožňujúca z videozáznamu ukladať jednotlivé okienka ako samostatné osemmegové snímky. Vďaka tomu sa už fotograf nemusí strachovať, že premešká najvhodnejší okamih na stlačenie spúšte.

Funkcia 4K Photo je v modeli LUMIX DMC-G7 k dispozícii hneď v troch odlišných režimoch: 4K Burst Shooting, 4K Burst (Štart / Stop) a 4K Pre-burst. Základom je vo všetkých prípadoch spomínaná možnosť ukladať samostatné okienka z videozáznamu vo 4K.

V režime 4K Burst Shooting možné natáčať v rozlíšení 4K rýchlosťou 30 obr / s po dobu až 29 minút a 59 sekúnd, pričom sa fotoaparát správa podobne, ako v bežnom režime sekvenčného snímania – záznam sa točí, kým používateľ drží stlačenú spúšť. Režim 4K Burst (Štart / Stop) funguje na rovnakom princípe, spúšť ale nie je potrebné držať – jedným stlačením natáčanie spustíme, druhým zastavíme. Tento spôsob teda viac pripomína klasické natáčanie videokamerou. Tretí režim 4K Pre-burst automaticky ukladá 30 okienok za sekundu pred stlačením a 30 okienok po stlačení spúšte, čo znamená celkom 60 záberov zhotovených počas dvoch sekúnd (hodí sa pri fotografovaní akčných scén, kedy nechcete premeškať ani zlomok sekundy). Režim 4K Burst Shooting a 4K Burst (Štart / Stop) teda umožňujú natáčať naraz bezmála pol hodiny, čo znamená desaťtisíce snímok na výber v niekoľkých možných rozlíšeniach s rôznym pomerom strán: 3840×2160 (16: 9), 3328×2496 (4: 3), 3504×2336 (3: 2) alebo 2880×2880 (1: 1).

Fotografie v maximálnej kvalite

Panasonic LUMIX DMC-G7 je vybavený snímačom Digital Live MOS s rozlíšením 16 megapixelov, vďaka ktorému sa užívatelia môžu tešiť na maximálnu kvalitu obrazu s minimom šumu. Obrazový procesor Venus Engine so štyrmi jadrami umožňuje výkonné spracovanie obrazového signálu, čo znamená rýchle sekvenčné snímanie (8 obr / s pri konštantnom zaostrenia, resp. 6 obr / s pri priebežnom preostrovaní). Vďaka tomu je možné s novým Panasonikom ľahko a úspešne fotografovať aj objekty v rýchlom pohybe.

Obrazový procesor Venus Engine okrem toho vylepšuje farebné podanie snímok vďaka starostlivej analýze každej jamky. Nevyhodnocuje len samotné farebné odtiene, ale aj sýtosť a jas farieb. Vďaka novému systému pre elimináciu difrakcie sa navyše užívatelia môžu tešiť na ostrejšie snímky s kvalitnejšou kresbou i pri extrémne vysokých hodnotách clony.

O kvalitu kresby sa stará aj nový a vylepšený systém eliminácie šumu Multi-process Noise Reduction, ktorý berie do úvahy špecifické svetelné aj ďalšie podmienky pri každej fotografii zvlášť. Novinka menom Random Filter (Náhodný filter) navyše dokáže účinne eliminovať aj chromatický šum, ktorý sa tak rozplynie v kresbe. Výsledky vyzerajú veľmi prirodzene a zodpovedajú tomu, ako scénu vidí ľudské oko. V dôsledku vylepšenej eliminácie šumu možno u modelu LUMIX DMC-G7 nastaviť citlivosť až do hodnoty ISO 25600.

Rýchle a presné automatické zaostrovanie s technológiou Depth From Defocus

Nový fotoaparát využíva rovnaký systém automatického ostrenia ako ostatné modely radu LUMIX G. Systém založený na porovnávaní kontrastu zvláda prenos digitálneho signálu na frekvencii až 240 obr / s, ostrenie je preto neobyčajne rýchle a spoľahlivé.

Automatické ostrenie sa navyše ešte zrýchľuje vďaka technológii Depth From Defocus (DFD). Táto technológia dokáže vypočítať vzdialenosť fotoaparátu od objektu porovnaním dvoch obrazov s odlišnou úrovňou ostrosti a súčasnou analýzou optickej charakteristiky aktuálnej kompozície. Výsledkom je mimoriadne rýchle automatické zaostrovanie, trvajúce len 0,07 s. Toto bleskurýchle ostrenie je veľkou výhodou predovšetkým pri použití objektívu s dlhším ohniskom. Navyše v porovnaní s predchádzajúcim modelom LUMIX DMC-G6 umožňuje podstatne rýchlejšie sekvenčné snímanie (8 obr / s pri konštantnom zaostrenia, resp. 6 obr / s pri priebežnom preostrovanie).

K dispozícii je ďalej režim Low Light AF, teda automatické ostrenie v slabom svetle. Ako názov napovedá, dokáže fotoaparát v tomto režime spoľahlivo zaostriť aj v podmienkach, ktoré majú k ideálu ďaleko (napr. na pláži pri svetle mesiaca). Ako prvý model svojej kategórie naviac LUMIX DMC-G7 ponúka špeciálny režim Starlight AF, umožňujúci ľahko fotografovať hviezdy a súhvezdia na nočnom nebi. Okrem bežného systému rozpoznávania tváre je k dispozícii ďalší špeciálny režim Face / Eye Detection AF (rozpoznávanie tváre a očí), pri ktorom fotoaparát automaticky zaostrí na ľudské oko. Funkcia Pinpoint AF umožňuje zväčšiť určitú časť záberu, čo uľahčuje ručné ostrenie.

Univerzálny a praktický fotoaparát pre každú situáciu

Panasonic LUMIX DMC-G7 je vybavený veľmi kvalitným elektronickým hľadáčikom typu OLED. Jeho rozlíšenie narástlo oproti predchádzajúcemu modelu na 2 360 000 bodov, pomer zobrazenia činí 1,4x / 0,7x (pri prepočte na 35 mm fotoaparát). Výklopný dotykový displej na zadnej strane má uhlopriečku 7,6 cm a rozlíšenie 1 040 000 bodov. Pokrytí je v oboch prípadoch celých 100% scény, takže nehrozí, že by sa na okraj fotografie vlúdil nejaký nechcený motív.

Viditeľnosť obrazu v hľadáčiku sa výrazne vylepšila vďaka novej konštrukcii očnice. Medzi displejom a hľadáčikom sa obraz prepína automaticky, pomáha v tom očnej senzor umiestnený pri hľadáčika (prepínanie šetrí energiu). Výhodou technológie OLED nie je len vyššie rozlíšenie a kvalitnejší obraz, ale tiež rýchlejšie prekreslenie pohybu s minimálnym oneskorením, čo ocenia najmä milovníci akčných a športových záberov.

Kvôli ľahšiemu ovládaniu (najmä pre pokročilejších užívateľov) výrobcovia nový model vybavili ako prvý fotoaparát radu LUMIX G samostatným voličom spôsobu snímania. Ten dopĺňa tradičný systém voličov a príkazových koliesok. Nový volič umožňuje priamy prístup k najrôznejším funkciám, napríklad k režimom 4K Photo, čo opäť znamená vyššiu rýchlosť a lepšiu spoľahlivosť pri fotografovaní. Clona a expozičný čas sa nastavujú tradične pomocou príkazových koliesok, ktorá v rôznom kontexte slúžia aj k nastaveniu ďalších parametrov.

Jednoduché bezdrôtové pripojenie k mobilným zariadeniam cez Wi-Fi

LUMIX DMC-G7 je vybavený Wi-Fi portom, čo uľahčuje zdieľanie snímok na sociálnych sieťach, ale tiež to ďalej rozširuje kreatívne možnosti pri samotnom fotografovaní. Jediným stlačením tlačidla možno fotoaparát pripojiť k šikovnému telefónu alebo tabletu, takže upload fotografií či videozáznamov na Facebook či iné sociálne siete alebo webové stránky trvá len sekundy. To isté platí pre rozosielanie snímok e-mailom. Displej mobilného zariadenia je možné použiť aj ako diaľkový ovládač – možno na ňom ostriť, nastaviť clonu, expozičný čas či citlivosť, funguje však aj ako diaľková spúšť.

Výber z ďalších zaujímavých funkcií:

 • Kompatibilita s novými pamäťovými kartami UHS-II SDXC
 • Najkratší expozičný čas 1/16000 s
 • Vylepšený režim pre kreatívne panorámu (360 stupňov)
 • Konektor pre externý mikrofón (3,5 mm)
 • Zväčšenie časti záberu pri ostrení
 • Tichý režim
 • Digitálna vodováha
 • Stupňovanie vyváženia bielej
 • Kreatívne efekty (22 filtrov)
 • Systém časozberného snímania a animácie v štýle stop motion
 • Základná škála expozičných režimov (programová automatika, priorita clony, priorita času, manuál) pri fotografovaní aj pri natáčaní videozáznamov
 • Režim inteligentnej automatiky iA + pre fotografovanie aj natáčanie videozáznamov

Režim sprievodcu sa 20 vzorovými situáciami

Značky: