Komunitný projekt na vytvorenie vlastného operačného systému pre Európsku úniu je zatiaľ iba v počiatkoch.

Na webe EU OS sa objavila informácia o tom, že verejné inštitúcie v EÚ by mohli používať vlastnú distribúciu Linuxu. Jeho cieľom je podobať sa na Windows, čo je celkom logické, no postavený bude na distribúcii Fedora. Linuxové systémy sú známe tým, že majú rôzne grafické prostredia, ktoré si do nich môžete nainštalovať. Tu konkrétne by malo ísť o KDE Plasma.

Vytvorenie systému EU OS by nebolo úplne prvým pokusom. Verejný sektor používa prispôsobené linuxové distribúcie ako napríklad GendBuntu vo Francúzsku alebo LiMux v Nemecku. S podobnými systémami sa stretnete aj v krajinách ako sú Čína alebo Rusko.

kde-desktop rozhranieZdroj: https://fedoraproject.org/atomic-desktops/kinoite/

Väčšia nezávislosť

Keďže v posledných rokoch sa mení geopolitická situácia vo svete, znamenalo by to aj istú nezávislosť od technológií iných štátov či priamo mocností. Takisto sa tu hovorí o verejnom záujme, keďže verejný sektor sa dá chápať ako verejný záujem postavený z verejných peňazí. Open source projekt, teda projekt s otvoreným kódom, by zapadol do celej filozofie.

Globalizácia má svoj význam v čase, keď krajiny spolupracujú. Akonáhle sa situácia vo svete zmení, je dôležité sa zamyslieť aj nad potrebou sebestačnosti. Okrem toho má Únia rôzne legislatívne úpravy týkajúce sa bezpečnosti digitálnych dát. Firmy napríklad už dnes musia poskytovať uloženie dát o občanoch Európskej únie na serveroch, ktoré sú fyzicky prítomné v tomto spoločenstve.

Vytvorením takéhoto systému by sa Európska únia mohla zbaviť závislosti od dodávateľov softvéru z iných krajín. Navyše by mala kód priamo pod svojou kontrolou a nemusela by sa spoliehať na uzatvorené kódy iných aplikácií, alebo v tomto prípade systémov.

eu os struktura systemu po vrstvachZdroj: eu-os.gitlab.io

Prečo teda americká distribúcia?

Treba sa na to pozrieť aj z kritickej stránky a Fedora je projekt spoločnosti Red Hat, ktorú vlastní firma IBM. Ako lepšia alternatíva by sa v rámci zachovania kedysi digitálnej suverenity dala použiť distribúcia SUSE Linux, ktorá má nemecké korene, hoci v minulosti bola vlastnená americkou firmou Novell (dnes OpenText).

Zdroj: EU OS

Prečítajte si aj:

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.