Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

 Nový model MINI Cooper 5-dverový charakterizuje pre značku typickú zábavu z jazdy, väčší vnútorný priestor a vysokú funkčnosť. Vďaka nim sa päťmiestne vozidlo stalo vo svojom segmente výnimočným fenoménom, k čomu prispel aj jeho jedinečný dizajn, ktorý  kombinuje tradície a moderný, puristický štýl s inovatívnymi asistenčnými systémami.

S dĺžkou 4 036 mm, šírkou 1 744 mm a výškou 1 464 mm sú rozmery karosérie takmer totožné s jeho predchodcom a podčiarkujú základnú myšlienku každého MINI: vytvoriť čo najviac priestoru na čo najmenšom pôdoryse.

V prípade modelu MINI Cooper 5-dverové to znamená interiér, ktorý ponúka dostatok miesta pre piatich pasažierov. V porovnaní s novým MINI Cooper 3-dverové sa rázvor predĺžil o 72 mm a karoséria o 172 mm. To všetko predstavuje prínos pre cestujúcich z hľadiska pohodlia a priestoru. Krátke previsy, čisté plochy a výrazné akcenty dodávajú novému modelu MINI Cooper 5-dverové nezameniteľnú charizmu. Digitálne inovácie a pohlcujúci užívateľský zážitok vo vnútri posúvajú DNA značky MINI na novú úroveň.

Väčšia karosárska verzia puristického modelu MINI Cooper prináša aj charakteristický zážitok z jazdy a agilné ovládanie. Na výber sú dva úsporné benzínové motory, ktoré v kombinácii s moderným podvozkom a presným riadením dodávajú novému modelu MINI charakteristický pocit z motokáry.

Trojvalcový benzínový motor v modeli MINI Cooper 5-dverové C generuje výkon 115 kW (156 k). Model MINI Cooper 5-dverový S poháňa benzínový štvorvalec s výkonom 150 kW (204 k). Riadenie a výkonné brzdy zaisťujú vysokú úroveň zábavy, bezpečnosti a pohodlia typického pre značku MINI. Kompaktné rozmery, krátke previsy a malý polomer otáčania 11,4 metra robia z modelu MINI Cooper 5-dverové všestranné vozidlo do mesta.

Nový model MINI Cooper 5-dverové kombinuje charizmatický dizajn značky MINI s extra porciou funkčnosti. Vzadu citeľne širší interiér poskytuje pohodlný priestor pre troch pasažierov. Zadné sedadlá sklopné v pomere 60 : 40 zväčšia kapacitu batožinového priestoru z 275 litrov až na 925 litrov.

Nový dizajnový štýl MINI

Nový model MINI Cooper využíva dizajnový prístup Charismatic Simplicity. Dizajnový jazyk súčasnej rodiny MINI pozoruhodne jednoznačne a jasne prezentuje tradičné hodnoty značky. Autentický dizajnový jazyk nových modelov spája pokročilé technológie so základnými princípmi dizajnu vozidiel a pôvodu značky.

Exteriér

Krátke previsy, malá kapota, dlhý rázvor a veľké kolesá – proporcie modelu MINI Cooper 5-dverové odrážajú jeho mestský charakter.

Vďaka svojej kompaktnej siluete sa s vozidlom ľahko a pohodlne manévruje aj v stiesnených priestoroch, pričom ponúka dostatok miesta pre všetkých pasažierov. Nový model MINI Cooper 5-dverové predstavuje ihneď a ľahko rozpoznateľné originálne MINI. Vďaka vizuálnemu členeniu na tri časti – na jasne navrhnutú karosériu, na oblasť okien po celom obvode a na stupňovitú strechu.

Prispieva k tomu minimalistický dizajn prednej časti so sústredeným výrazom. Nová generácia obsahuje aj ikonické okrúhle svetlomety MINI. Spolu s osemhrannou prednou maskou tvoria výraznú tvár MINI. Štandardné LED svetlomety s individuálne nastaviteľnými prvkami denného svietenia umocňujú výrazný vzhľad. Voliteľné svetelné grafiky si užívatelia môžu nastaviť v troch verziách, aby zdôraznili charakter vozidla. MINI Cooper komunikuje s vodičom pomocou špeciálne zostavenej animácie privítania a rozlúčky ešte pred začiatkom cesty.

Zredukovaný dizajn karosérie pre výrazný vzhľad

Estetika nového modelu značky MINI pokračuje aj vzadu s čírymi plochami a zarovnanými zadnými svetlami. Vertikálne zarovnané LED svetlá pripomínajú klasické svetlá MINI a podobne ako predné svetlomety si vodič môže vyberať z rôznych nastavení ich grafiky.

Zapustený dizajn zadných svetiel prepožičiava tvarom zadnej časti vozidla moderný a puristický vzhľad. Rozdeľuje ju nápadný čierny pásik s výrazným nápisom modelu. Jeho horizontálne zarovnanie zdôrazňuje široký postoj nového modelu MINI Cooper.

Štyri úrovne výbavy s individuálnymi možnosťami doplnkov

Nový model MINI Cooper 5-dverové si možno objednať v jedenástich výrazných farbách karosérie. Strecha ponúka na výber tri kontrastné farby, farbu vozidla, ako aj charakteristickú viacfarebnú strechu s postupným farebným prechodom. Rôzne farebné odtiene zvýrazňujú rôzne črty vozidla a rôznymi spôsobmi predvádzajú nový dizajnový jazyk značky MINI.

Vozidlo poskytuje individuálne úpravy štyrmi rôznymi úrovňami výbavy exteriéru. Výbava Essential, ktorá tvorí súčasť štandardnej výbavy, zdôrazňuje minimalistický celkový vzhľad a zvýrazňuje niektoré funkčné časti ako napríklad logo striebornej farby Vibrant Silver. Počnúc výbavou Classic prichádza možnosť výberu strechy v čiernej, alebo bielej farbe, rovnako ako strechy Multitone s jedinečným farebným prechodom. Kontrast s farbou karosérie dodáva modelu MINI Cooper mimoriadne výrazný vzhľad.

Vo výbave Favored dostali rám prednej masky chladiča a niektoré dizajnové prvky striebornú farbu Vibrant Silver, čo umocňuje individualitu modelu MINI Cooper.

Športovú stránku modelu MINI Cooper 5-dverové zdôrazňuje výbava JCW. Exkluzívne dizajnové prvky ako napríklad výrazný predný a zadný difúzor, rám mriežky chladiča a vysoko lesklé čierne logo JCW odkazujú na dedičstvo značky MINI v motoristickom športe. Kontrastnú strechu môže exkluzívne zdobiť červená farba Chili Red.

Pneumatiky využívajú väčší priemer ako v prípade odchádzajúcej verzie, čo zdôrazňuje široký postoj nového modelu MINI Cooper 5-dverové. Ďalšie možnosti úprav exteriéru ponúkajú aerodynamické vzory diskov kolies vo veľkostiach 16 a 18 palcov.

Interiér

Aj interiér nového MINI Cooper 5-dverové obsahuje pre značku typickú kombináciu nových prvkov, technických inovácií a odkazov na históriu značky.

Minimalistický a pohlcujúci

Dizajn prednej časti interiéru nového modelu MINI Cooper 5-dverové sa zredukoval iba na to najpodstatnejšie a pripomína puristický dizajn pôvodných modelov značky Mini. Legendárny vynálezca Alec Issigonis navrhol pre prvý model interiér s okrúhlou prístrojovou doskou v strede a s charakteristickými prepínačmi pod ním. Tieto dva prvky tvoria aj kokpit nového modelu MINI Cooper 5-dverové.

Minimalistický dizajn interiéru si vystačí s menším počtom dômyselne navrhnutých a na vysokej úrovni vyrobených komponentov. Voliteľný tenký head-up displej za volantom zabezpečuje, že všetok relevantný obsah sa premieta priamo do zorného poľa vodiča. Prístrojová doska na strane vodiča vďaka tomu nepotrebuje ďalšiu obrazovku, takže otvára výhľad dopredu.

Inovatívne materiály vytvárajú v interiéri modelu MINI Cooper útulnú atmosféru a príjemnú náladu. Špeciálne vyvinutý proces pletenia vytvára všestrannú, ľahko udržiavateľnú štruktúru textílie z recyklovaného polyesteru v dvojfarebnom vyhotovení. Textilné plochy siahajú cez zakrivenú palubnú dosku až do výplní dverí. Ventilačné otvory dostali obzvlášť plochý tvar. Horizontálne usporiadanie prieduchov zabezpečuje rovnomerné prúdenie vzduchu v interiéri. Smer vetracích otvorov sa nastavuje jednoducho.

Veľkorysý priestor na predných sedadlách a čisté línie dodávajú kokpitu moderný a vzdušný vzhľad. Vďaka panoramatickej presklenej streche prúdi do interiéru obzvlášť veľa svetla. Sedadlá sú dostupné v štandardnej verzii a vo verzii JCW. Ich bočné panely sú až po nastavovacie ovládače potiahnuté kvalitnou látkou. Vzadu sa pohodlne usadia traja pasažieri.

OLED displej s vysokým rozlíšením prináša revolúciu užívateľského zážitku

Podobne ako okrúhly prístroj odchádzajúceho modelu, aj nová centrálna ikona so svojimi všestrannými funkciami tvorí vizuálny ústredný bod interiéru. Centrálny OLED displej v prepracovanom kokpite sa presunul bližšie k vodičovi, vďaka čomu ho vodič ľahšie dosiahne. Jeho vysoké rozlíšenie nastavuje nový štandard. Vďaka operačnému systému MINI Operating System 9 možno všetky funkcie vozidla ovládať intuitívne dotykom, alebo hlasom. Tenký dotykový displej dostal kvalitný sklenený okraj, narástol na priemer 240 mm a jeho prevádzková logika pripomína prostredie známe zo smartfónov.

Grafické zobrazenie obsahu sa zameriava na podstatné údaje. V hornej časti sa zobrazia informácie týkajúce sa vozidla. Spodná časť OLED displeja poskytuje priamy prístup k menu navigácie, médií, telefónu a klimatizácie. Domovské tlačidlo vráti displej do predvoleného nastavenia.

Režimy MINI Experience

Podľa nálady a osobných preferencií si užívatelia môžu vybrať sedem režimov MINI Experience a upraviť si atmosféru v interiéri.

Projektor MINI na zadnej strane OLED displeja premieňa palubnú dosku na svet plný farieb a vzorov, ktoré sa zhodujú s farebnými vzormi režimov MINI Experience. Súhra projekcie, ambientného osvetlenia a dotykovej obrazovky MINI Interaction Unit vytvára jedinečný, pohlcujúci zážitok, ktorý siaha až do obloženia dverí. To otvára nové možnosti individualizácie. Napríklad v režime Personal možno pomocou aplikácie MINI zvoliť ako pozadie displeja vlastný obrázok. Dominantné farby obrázka sa potom premietnu na textilné povrchy palubnej dosky. S týmito farbami sa zladí aj ambientné osvetlenie pod palubnou doskou a vo dverách.

Každý režim navyše ponúka svoje vlastné prispôsobené pozadie. Napríklad v režime Go-kart dominuje displeju a interiéru charakteristická uhľovo sivá a červená farba typická pre modely John Cooper Works.

Nový dizajn lišty kolískových spínačov

Rovnako ako ikonická stredová konzola, patrí k legendárnym prvkom aj lišta s kolískovými spínačmi a prepínačmi. No aj v tomto prípade prišli na rad starostlivo vyhotovené inovácie. V najnovšej verzii má vodič na dosah ruky parkovaciu brzdu, volič prevodovky, tlačidlo štart/stop, prepínač režimov Experience Mode a ovládanie hlasitosti. Odstránenie voliča prevodovky uvoľnilo viac miesta v stredovej konzole, ktorá teraz okrem držiakov na nápoje obsahuje aj veľký otvorený odkladací priestor. Smartfóny možno bezdrôtovo nabíjať na prednej strane konzoly, aby boli vždy pripravené.

Štyri novo navrhnuté výbavy interiéru

Nová koncepcia farieb a materiálov pre model MINI Cooper 5-dverové zostala zámerne minimalistická. V ponuke sa nachádzajú vysokokvalitné materiály šetrné k životnému prostrediu ako napríklad pletené povrchy z recyklovaného polyesteru na palubnej doske a obložení dverí.

Štyri novo navrhnuté výbavy podčiarkujú útulnú koncepciu. Výbava Essential obsahuje čierne športové sedadlá so vzorovanou viacfarebnou tkaninou a zodpovedajúcim látkovým pruhom na palubnej doske. Nová doplnková farba Vibrant Silver zvýrazňuje určité funkčné prvky interiéru a exteriéru.

Od výbavy Classic nahrádza štandardný dvojramenný volant jeho trojramenná verzia s textilným pásom na pozícii šiestej hodiny. K sedadlám čalúneným imitáciou kože vytvára na palubnej doske kontrast 2D úplet v šedej a čiernej farbe.

Obzvlášť výrazne vyzerá dvojfarebný pepitový vzor na pletenej palubnej doske. Perforované športové sedadlá čalúnené materiálom Vescin ponúkajú výber spomedzi dvoch farieb s tradičným prešívaním.

Výbava JCW predstavuje športovú interpretáciu nového konceptu materiálov. V kombinácii s viacfarebným úpletom a čiernou imitáciou kože s červeným prešívaním sa farebná kombinácia dostala aj na palubnú dosku a obloženie dverí.

Digitálne služby

„Ahoj, MINI“ – MINI Intelligent Personal Assistant

V novom modeli MINI Cooper možno mnohé funkcie ovládať pomocou prvého plnohodnotného hlasového asistenta značky MINI. Inteligentného osobného asistenta MINI Intelligent Personal Assistant možno aktivovať pozdravom „Ahoj, MINI“, alebo pomocou tlačidla na volante. Hlasom ovládaná interakcia sa zobrazuje na kruhovom OLED displeji vo forme animácie grafických prvkov, typografie a avatara. Používatelia si môžu vybrať medzi vizualizáciou MINI, štylizovaným zobrazením vozidla MINI, alebo virtuálnym spoločníkom na cestách menom Spike. Vodič môže jednoducho hlasom ovládať navigáciu, telefón, zábavu a množstvo ďalších funkcií vozidla.

Inteligentný osobný asistent MINI Intelligent Personal Assistant sa neustále učí z opakovaných trás. Napríklad na základe geografických údajov sa vozidlo môže naučiť automaticky otvárať okno pri vjazde na parkovisko. Vďaka tomu je každodenný život oveľa pohodlnejší.

Nový operačný systém MINI Operating System 9

Užívateľské rozhranie MINI spája funkčné a emocionálne prvky. Jeho dizajn sa zredukoval a vytvára veľmi moderný vzhľad založený na novej grafike. Statické a dynamické prvky prirodzene splývajú s kruhovým tvarom stredového displeja MINI Interaction Unit a vytvárajú jasnú štruktúru. Mikro animácie posilňujú intuitívnu interakciu medzi vodičom a stredovým displejom, čím podčiarkujú digitálny charakter novej rodiny vozidiel značky MINI.

Operačný systém MINI Operating System 9 pochádza z vlastného vývoja spoločnosti BMW Group. Obsluha je intuitívna a riadi sa štandardmi známymi zo sektora spotrebnej elektroniky.

Hlavná ponuka sa nachádza v strede obrazovky. Stavový riadok s položkami ponuky Navigácia, Médiá, Telefón, Všetky aplikácie a (v závislosti od situácie) Domov sa nachádza v spodnej časti obrazovky. Obľúbené funkcie, ako sú ciele navigácie, alebo rozhlasové stanice, možno uložiť na lištu pre rýchly prístup. Horná časť obrazovky je vyhradená pre obsah súvisiaci s jazdou, ako sú rýchlosť a dôležité informácie o stave vozidla. Voliteľný head-up displej zobrazuje najdôležitejšie informácie priamo v zornom poli vodiča.

V spojení s balíkom MINI Connected Package podporuje balík MINI Navigation Package vodiča počas jazdy realistickou 3D vizualizáciou situácií v križovatkách, zobrazením aktuálnej dopravnej situácie, aj keď nie je aktivovaný systém navádzania trasy, informáciami o možnostiach parkovania vrátane digitálnych možnosti platby a mnohými ďalšími informáciami.

Nové asistenčné systémy uľahčujú vodičovi každodenný život

Nový Parkovací asistent Plus výrazne zjednodušuje proces parkovania. Vďaka 12 ultrazvukovým senzorom a štyrom kamerám po celom obvode dokáže vozidlo jasnejšie identifikovať možné parkovacie miesta a dokonca môže nezávisle spustiť parkovanie do miest v obmedzenom priestore.

S MINI Digital Key Plus sa smartfón premení na kľúč a automaticky otvorí automobil. Uvítacia projekcia predných a zadných svetiel sa spustí v momente, keď sa vodič priblíži na menej ako tri metre. Dvere sa odomknú, keď sa vodič priblíži k vozidlu na menej ako jeden a pol metra. Digitálny kľúč je prenosný na rôznych používateľov, čím sa uľahčuje spoločné využívanie vozidla, pretože už nie je potrebné odovzdávať konvenčný kľúč inej osobe.

Pohon

Nový model MINI Cooper 5-dverové s benzínovými motormi

Nový model MINI Cooper 5-dverové je k dispozícii s výberom dvoch úsporných benzínových motorov. V rámci novej modelovej rodiny MINI dostali výkonnostné úrovne označenie C a S. Základný model MINI Cooper C poháňa trojvalcový motor s výkonom 115 kW (156 k) (kombinovaná spotreba: 6,6 – 6,0 l/100 km; kombinované emisie CO2: 149 – 136 g/km podľa WLTP; Trieda CO2: E) a krútiacim momentom 230 Nm. To umožňuje vozidlu zrýchliť z pokoja na 100 km/h za 8,0 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 225 km/h.

Model MINI Cooper S dostal štvorvalcový motor s výkonom 150 kW (204 k) (kombinovaná spotreba: 6,8 – 6,3 l/100 km; kombinované emisie CO2: 153 – 141 g/km podľa WLTP; trieda CO2: E) s maximálnym krútiacim momentom 300 Nm. Z 0 na 100 km/h zrýchli za 6,8 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 242 km/h.

Pohodlná a športová jazda

Na tento segment veľkorysé rozmery rozchodu kolies a rázvoru poskytujú základ pre typický dynamický výkon vozidiel značky MINI. Model MINI Cooper 5-dverové dostal systém odpruženia a tlmenia vyladený pre temperamentné jazdné vlastnosti. To zaisťuje vysokú úroveň každodenného jazdného komfortu v kombinácii s precíznym pocitom z riadenia typickým pre značku MINI a výkonnými brzdami.

Vysoko predpäté uchytenia stabilizátorov na nápravách zaisťujú vyváženú ovládateľnosť karosérie počas dynamických prejazdov zákrut. Zabezpečujú tiež presnosť a precíznosť riadenia. Výsledok dodáva karosérii vynikajúcu podporu v kombinácii s plynulým komfortom jazdy.

Selektívne vyladenie riadenia a všetkých systémov kontroly stability zabezpečuje výnimočný zážitok vo všetkých jazdných situáciách. Pre obzvlášť športovú jazdu je k dispozícii adaptívne odpruženie so systémom tlmenia závislého od frekvencií. Priemer pneumatík zväčšený na 625 mm dáva modelu MINI Cooper 5-dverové väčšiu vizuálnu príťažlivosť. Zároveň sa zlepšili aj dynamika a komfort jazdy. Okrem toho sa šírka pneumatík na voliteľne dostupných 17-palcových a 18-palcových diskov kolies zväčšila na 215 mm, aby sa zdôraznil typický pocit z motokár MINI. Dostupné veľkosti diskov kolies sa pohybujú od 16 do 18 palcov.

Značky: