Spoločnosť Panasonic predstavuje model LUMIX DC-TZ90, nový prírastok v obľúbenom cestovnom ultrazoomovom rade fotoaparátov s označením TZ.

Rozlíšenie snímača narástlo z 18,1 megapixelov pri predchádzajúcom modeli TZ80 na 20,3 MPix, objektív ponúka 30-násobný optický zoom (ekvivalent ohniskovej vzdialenosti 24-720 mm pri klasickom fotoaparáte), kompaktné prevedenie a natáčanie videozáznamov v rozlíšení 4K s funkciou 4K PHOTO. Nový výklopný displej na zadnej strane poteší najmä milovníkov selfies, ktorí môžu využiť celý rad rôznych funkcií a variantov (napr. selfie videa v rozlíšení 4K alebo selfie panorámy).

Univerzálny LEICA DC VARIO-ELMAR objektív s rozsahom od širokouhlého ohniska 24 mm po dlhý teleobjektív sa hodí v podstate do každej fotografickej situácie. Spĺňa náročné požiadavky pre značku Leica a ponúka tak vynikajúcu optickú kvalitu – čistý obraz s minimálnym skreslením a prežiarením.

Medzi ďalšie prednosti patrí nový snímač High Sensitivity MOS s rozlíšením 20,3 a obrazový procesor Venus Engine. Vďaka tejto kombinácii sa užívatelia môžu tešiť na veľmi kvalitné snímky s vysokou citlivosťou aj v slabom svetle.

Panasonic LUMIX TZ90 okrem toho dokáže natáčať kvalitný videozáznam v rozlíšení QFHD 4K, teda 3840×2160 bodov pri frekvencii 30p (60 Hz), resp. 25p (50 Hz) vo formáte MP4. Samozrejmosťou je obľúbená funkcia 4K PHOTO, umožňujúca uložiť jednotlivé okienka urobené rýchlosťou 30 obr/s ako samostatné snímky v rozlíšení 8 megapixelov. S rozlíšením 4K sú navyše spojené mnohé iné praktické funkcie a nástroje.

Vďaka funkcii Post Focus môžu používatelia napríklad vybrať oblasť pre zaostrenie až pri hotovom snímku pri prezeraní na displeji. Funkcia Focus Stacking zase umožňuje zväčšiť hĺbku ostrosti skladaním niekoľkých snímok zaostrených do rôznych rovín. Všetky tieto úpravy prebiehajú priamo vo fotoaparáte. Okrem toho je k dispozícii aj funkcia Light Composition, pri ktorej fotoaparát upravuje záber na základe svetlých oblastí v zábere.

Výsledkom sú dramatické a pôsobivé fotografie najrôznejších motívov, napríklad ohňostrojov alebo nočných scén. Ďalej možno pri natáčaní vo 4K využiť funkciu 4K Live Cropping, uľahčujúcu panning či zoomovanie počas záberu. Keď sa pôvodný záznam v 4K upraví a pridajú sa k nemu rôzne efekty, výsledkom je veľmi kvalitné video v rozlíšení Full-HD. Všetky úpravy prebiehajú digitálne, takže pri nich vôbec nedochádza k pohybu optických členov v objektíve.

K ďalším prednostiam fotoaparátu LUMIX TZ90 patrí technológia DFD (Depth From Defocus), vďaka ktorej sa automatické ostrenie zrýchlilo až na cca 0,1 s. Sekvenčné snímanie prebieha rýchlosťou 10 obr/s so zaostrením vopred, prípadne 5 obr/s s priebežným preostrovaním. Pri automatickom ostrení možno vyberať zo 49 ostriacich bodov, prípadne voliť oblasť pre zaostrenie dotykom displeja. Nechýba ani režim Low-light AF pre automatické ostrenie v slabom svetle.

Dotykový displej s uhlopriečkou 7,6 cm a rozlíšením 1 040 000 bodov sa otáča o 180 stupňov. Pri plnom otočení sa automaticky aktivuje režim Self Shot pre fotografovanie selfies. V ňom je k dispozícii celý rad funkcií, napríklad nový režim 4K Selfie. Predovšetkým dámy potom iste ocenia špeciálne portrétne funkcie, napríklad vyhladenie pleti, rozostrenie pozadia alebo zoštíhlenie. U hotových snímok je možné priamo vo fotoaparáte vykonávať kozmetické retuše. Vďaka funkcii Background Control možno zase rozhodnúť, či sa má pozadie zobrazovať v prirodzenej podobe, alebo výraznejšie rozostrené. Ďalšou možnosťou režimu Self Shot sú panoramatické zábery.

A ak nechcete využiť na tvorbe kompozície dotykový displej, je tu elektronický hľadáčik veľkosti 0,5 cm s rozlíšením 1 166 000 bodov a senzorom strážiacim priloženie k oku. Hľadáčik sa hodí napríklad vonku za slnečného počasia. Ovládanie výrazne zrýchľuje a uľahčuje prstenec na objektíve. Pre pokročilých používateľov je tu možnosť fotografovania do formátu RAW. Medzi ďalšie šikovné funkcie patria kreatívne softvérové ​​filtre alebo panoramatický režim.

Vďaka Wi-Fi dá fotoaparát ľahko pripojiť k šikovnému telefónu alebo k tabletu. To výrazne uvoľňuje ruky pri fotografovaní, ukladanie i zdieľanie snímok.

S novým LUMIX TZ90 s 30-násobným optickým zoomom, videozáznamom v rozlíšení 4K a funkciou 4K PHOTO na trh skrátka prichádza univerzálny fotoaparát pre každú príležitosť, s osobitnou bonusovou výbavou pre milovníkov selfies.

Ďalšie funkcie

Päť špeciálnych stabilizátorov HYBRID O.I.S. +, kreatívne filtre, panoramatický režim, dobíjanie zo siete aj z USB portu