Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Psychológovia hovoria, že mať doma na stenách fotky nie je iba otázka výzdoby, ale v skutočnosti nám to pomáha uchovávať spomienky

  • Nový výskum spoločnosti Epson ukazuje, že viac ako desatina (14 %) priznáva, že ostatných tajne odsudzuje, keď majú vo svojich domovoch zastarané umenie alebo fotografie.
  • Správa uvádza, že iba 2 % fotografií sa dostanú z našich mobilných telefónov do rámčekov na stene.
  • Linda Henkel Ph.D., kognitívna psychologička, ktorá sa zameriava na skúmanie pamäti, hovorí o výhodách vytlačenia fotografií s našimi zážitkami.
  • Rad tlačiarní Epson EcoTank bez atramentových kaziet, ktoré sú dodávané s atramentom na 3 roky, odstránil prekážky spojené s tlačou fotografií.

Nový výskum spoločnosti Epson ukázal, že vytlačené fotografie a umelecké diela, ktoré si vyberáme na výzdobu domova, odrážajú našu osobnosť a rodinný život. Táto správa, ktorá zverejňuje meniace sa návyky ľudí týkajúce sa tlače, bola vypracovaná na podporu uvedenia radu tlačiarní Epson EcoTank bez atramentových kaziet. Ukázalo sa, že viac ako desatina (14 %) priznáva, že ostatných tajne posudzuje podľa toho, čo majú zavesené na stenách.

Prieskum navyše ukazuje, že aj keď je dôležité uchovávať fotografie z minulých rokov, výzdobu na stenách by sme mali obmieňať častejšie. Až 16 % ľudí neaktualizovalo fotografie na svojich stenách viac ako päť rokov a mnohí z nich majú doma vystavené fotky, ktoré sú staré viac ako dvadsať rokov.

Napriek tomu 59 % ľudí súhlasí s tým, že aktuálne fotografie priateľov a rodiny zlepšujú celkovú atmosféru ich domovov. Ukázalo sa tiež, že majú pozitívny emocionálny vplyv na majiteľa domu. Až 76 % ľudí hovorí, že keď letmo zazrú obrázok rodiny a priateľov, cítia sa šťastní a 30 % to okamžite zdvihne náladu.

Linda Henkel Ph.D., kognitívna psychologička, ktorá sa zaoberá výskumom pamäti na Fairfield University v Connecticute, hovorí, že prázdne steny môžu spôsobiť vytrácanie spomienok a že fotografie sú dôležité pre vytváranie pocitu pohody domova: „Mať doma stále na očiach pripomienky našich minulých a nedávnych zážitkov nám umožní využívať výhody fotografií ako pomôcok na vybavovanie spomienok. Výskum ukázal, že prezeranie fotografií ľuďom pomáha vybavovať si zážitky živšie a s väčšími detailmi. Prezeranie osobných fotografií je niečo ako „mentálne cestovanie časom“, pretože pri tom ľudia môžu znova prežívať svoje zážitky.“

„Zakaždým, keď si znova vybavíme spomienku na nejaký zážitok, posilníme našu schopnosť spomenúť si naň v budúcnosti. Ďalšou výhodou je, že prezeranie fotografií dôležitých ľudí v našom živote nám pripomína naše hodnoty, prehlbuje pocit sociálnej spolupatričnosti a aktivuje oblasti mozgu spojené s pocitmi bezpečia. Vďaka tomu sa doma cítime príjemne a uvoľnene,“ dodáva doktorka Henkel.

Výskum ukázal, že 19 % ľudí sa pustí do výmeny obrázkov iba pri nejakej významnej životnej udalosti, ako je svadba, narodenie dieťaťa alebo úmrtie, a 26 %tak robí iba pri vymaľovaní bytu. 13 % respondentov uviedlo, že čaká, kým dostane nové rámčeky.

Takmer 28 % si praje, aby okolo seba mali viac aktuálnych fotografií, a viac ako 19 % priznala, že výzdobu na stenách úplne zanedbáva.

Štúdia tiež zistila, že v priemere máme vo svojich telefónoch uložených 1200 fotografií, ale vytlačíme len 2 % z nich, aby sme si ich doma vystavili.

Doktorka Henkel ďalej hovorí: „Ak len hromadíme fotky v telefóne, naše spomienky sa môžu ľahko stratiť alebo zapadnúť a riskujeme, že k nim nebudeme mať prístup, čo by mohlo ovplyvniť našu schopnosť vybavovať si ich neskôr. Už len tým, že si nájdete čas na okamžité vytlačenie nových fotografií a ich pridanie k tým starším, ktoré máte doma vystavené, výrazne prispieva k tomu, že si zachováte niektoré z týchto spomienok aj do budúcnosti.“

Marcel Divín, National Sales Manager CZ&SK zo spoločnosti Epson hovorí: „Tento výskum ukazuje, že 18 % respondentov každý rok doma aktualizuje obrázky, čo je skvelé na uchovanie spomienok.

Pre niektorých ľudí však boli náklady a problémy spojené s výmenou atramentových kaziet natoľko frustrujúce, že ich to odrádzalo od pravidelnejšej tlače fotografií. Tlačiarne EcoTank tieto prekážky odstraňujú. Nemajú žiadne atramentové kazety a dodávajú sa s dostatočným množstvom atramentu na tlač po dobu až troch rokov, čo vám ušetrí až 90 % nákladov na atrament. A čo viac, fotografie je možné tlačiť priamo z telefónu, takže môžete svoje rámčeky a výzdobu na stenách obnovovať, ako často chcete! Z jednej sady náhradných fľašiek s atramentom vytlačíte až 2 300 fotografií, takže môžete odomknúť viac spomienok za menej peňazí.“

* Zdroj: Štúdia spoločnosti Prospectus Global vykonaná v júni 2023 s 11 000 respondentmi z jedenástich európskych krajín vrátane Slovenska (1009 respondentov).

Značky: