Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

O úspechu očkovania rozhodne nielen rýchlosť a efektivita, s akou vlády zvládnu objednať vakcíny pre svojich obyvateľov, ale i spôsob, akým sa občania k svojej vakcíne dostanú. Spoliehať sa len na ľudský faktor sa už aj na Slovensku ukázalo byt krátkozraké, hlavne v situácii, keď moderné technológie dokážu garantovať absolútnu kontrolu nielen nad výrobou, logistikou, ale aj samotnou aplikáciou vakcín.

Nemecká softvérová spoločnosť  SAP aj preto vo viacerých krajinách nasadila automatizované riešenie, ktoré s minimálnymi nárokmi vládam umožňuje transparentne riadiť očkovanie proti COVID-19. A to podľa presne definovaných priorít, čo zvyšuje dôveru obyvateľov k celému procesu. SAP okrem toho výrobcom vakcín a štátom poskytuje nástroj na riadenie celej distribúcie vakcín.

Rýchlo a účinne

Ako to funguje? Riešenie Qualtrics Vaccine Management + Citizen Experience umožňuje automatické spracovanie a nadväznosť jednotlivých krokov. Zaručí skrátenie celého postupu na minimum a zároveň zabráni nesystémovým zmenám, akými je očkovanie ľudí, ktorí naň vzhľadom na definované pravidlá ešte nemajú nárok.

Používateľom stačí vyplniť krátky dotazník, na základe ktorého budú automaticky zaradení podľa priority do jednotlivých etáp, pričom si môžu svoj termín rovno rezervovať online. Následne získajú QR kód, ktorý slúži na ďalšiu komunikáciu so systémom. Po samotnom zaočkovaní sa dáta automaticky odosielajú do príslušných zdravotníckych systémov, v prípade potreby ďalšej dávky systém navyše samostatne naplánuje ďalší termín.

Zaočkovaní pacienti majú možnosť podeliť sa o spätnú väzbu. Štátnym orgánom to umožní postupne dolaďovať a zlepšovať celý proces, zdravotníkom zase napríklad sledovať výskyt vedľajších účinkov. Po úspešnej vakcinácii každý dostane automaticky potvrdenie, ktoré si môžu stiahnuť do mobilu a využívať ho ako očkovací preukaz.

„Vakcinácia je momentálne jedinou šancou, ako sa vrátiť k normálnemu fungovaniu spoločnosti, no vyžaduje si to zvládnuť jednu z najväčších logistických operácií v dejinách. Podstatná  je efektívna, bezpečná a rýchla distribúcia očkovacích látok od výrobcu až po vakcinačné centrá. No ak štát podcení transparentnosť aj pri samotnej aplikácii, nevyhneme sa ani v budúcnosti negatívnym reakciám zo strany verejnosti,“ hovorí Jozef Šuran, špecialista spoločnosti SAP .

Z výroby až do ambulancie

Úspešná aplikácia očkovacej látky je však až posledným krokom. Zvládnuť logistický projekt takéhoto globálneho rozsahu už teraz mnohým výrobcom, prepravcom a vládam pomáha balík riešení SAP Vaccine Collaboration Hub. Systém, postavený na riešení SAP Information Collaboration Hub for Life Sciences umožňuje všetkým aktérom v rámci distribučného reťazca vymieňať si obrovské množstvá dát a komunikovať v reálnom čase.

Zabudované kontrolné mechanizmy tak umožňujú napríklad ochranu pred tým, aby sa do reťazca dostali falšované či nekvalitné vakcíny. Samozrejmosťou je aj správa celého procesu distribúcie, takže príjemca môže v každý okamih skontrolovať, za akých podmienok prebieha doprava, skladovanie či vydávanie zakúpených vakcín.

 

 

Značky: