Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Väčšine populácie sa od posledného priestupného roka (t.j. za obdobie od r. 2020 do r. 2024) finančná situácia veľmi nezmenila, pričom 44 % hodnotí celkový stav svojich peňazí ako negatívny.

Z toho dlhodobo zlú finančnú situáciu pociťuje 27 % našincov a zmenu k horšiemu ďalších 17 % opýtaných. Zvyšok vníma stav svojich financií kladne. Pozitívom pritom je aj to, že viac ako štvrtina ľudí deklaruje, že sa im podarilo začať pravidelne sporiť (26 %). Vyplýva to z prieskumu[1] 365.bank realizovanom pri príležitosti zajtrajšieho 29. februára, ktorý je dňom navyše v rámci priestupného roka 2024. Ako by mal podľa našincov vyzerať ideálny deň k dobru? Najväčšia časť populácie (33 %) by ho strávila s rodinou.

Dobrou správou je, že najviac pribudlo tých ľudí, ktorým sa podarilo začať pravidelne sporiť. Naopak, čo sa týka ideálnej sumy finančnej rezervy (vo výške aspoň 6-násobku mesačného platu) či investovania, každému piatemu človeku sa takáto zmena v jeho finančnom správaní nepodarila ani za uplynulé štyri roky, aj keď sa o ňu pokúšal. Riešením situácie pritom môžu byť napríklad automatické typy sporenia, či mikroinvestovania. Na princípe zaokrúhľovania platieb nám dopomôžu dosiahnuť naše ciele, a to aj bez väčšej námahy,“ vysvetľuje Linda Valko Gáliková, Head of PR 365.bank.

Bez väčších výdavkov

Podľa prieskumu banky si z pohľadu väčších finančných výdavkov za toto obdobie najväčšia časť populácie dopriala nové auto (23 %)16 % našincov si zrekonštruovalo svoje bývanie. Naopak, viac ako polovica (55 %) nezrealizovala žiadnu väčšiu kúpu či investíciu.

Čo sa týka očakávaní do ďalšieho priestupného roka 2028, celkovo 27 % populácie je optimistických. V nemennosť situácie verí 29 %zhoršenia sa obáva približne 14 % ľudí. „Necelá tretina si pritom netrúfla, pravdepodobne aj vzhľadom na dynamickosť uplynulého obdobia, odhadnúť vývoj v nasledujúcich štyroch rokoch,“ dopĺňa Valko Gáliková.

Deň navyše, deň k dobru

29. február je pritom deň navyše v rámci priestupného roka, pričom tento rok pripadá na bežný pracovný deň. V ideálnom prípade, tj. keby si ľudia mohli vybrať, čo by robili, by ho najväčšia časť populácie chcela stráviť s rodinou (33 %). Celkovo 22 % našincov by ho venovalo oddychu a dokonca 21 % ľudí by ho využilo na dobrú vec.

Ak by mali deň k dobru Slováci a Slovenky využiť symbolicky na dobrý skutok, alebo dobročinnú aktivitu, najčastejšie by to bolo v podobe spríjemnenia dňa malými drobnosťami, napr. pozornosťami ľuďom vo svojom najbližšom okolí (59 %). Celkovo 29 % by sa venovalo dobrovoľníckym aktivitám7 % by tak spravilo vo forme finančného príspevku.


[1] Zber dát bol realizovaný prostredníctvom aplikácie Instant Research agentúry Ipsos v období od 19. 2. do 23. 2.  2024 na reprezentatívnej vzorke 1050 respondentov.

Značky: