S mnohými modernými inteligentnými hodinkami a fitness náramkami môžete aj plávať. Výrobcovia udávajú, že majú odolnosť voči vode na úrovni 5 ATM, resp. do hĺbky 50 metrov. Tento údaj je však v reálnych podmienkach úplne iný.

Označovanie odolnosti voči vode pomocou atmosférického tlaku sa v hodinkách používa už dlhé roky a výrobcovia nositeľných zariadení ho prebrali od výrobcov tradičných hodiniek. Nič to však nemení na tom, že odolnosť voči vode do hĺbky 50 metrov je v prípade zariadení s vodoodolnosťou na úrovni 5 ATM skreslená.

Áno, zariadenia s odolnosťou 5 ATM dokážu vydržať atmosférický tlak v hĺbke 50 metrov, avšak iba v laboratórnych podmienkach. V reálnom svete by takéto hodinky možnože prežili v uvedenej hĺbke, pokiaľ by ležali v dokonale statickej vode a nehýbali by sa ani ony a ani nič okolo nich. Je zrejmé, že takýto scenár je nereálny. Stačí, keď máte hodinky na ruke a plávate – tlak je okamžite vyšší ako v statickej vode a odolnosť 5 ATM tak v skutočnosti znamená, že zariadenie vydrží plávanie v plytkej vode.

Samotní výrobcovia niekedy špecifikujú ďalšie podmienky, resp. odporúčania a napr. Samsung udáva, že by ste nemali mať takéto zariadenie vo vode dlhšie ako jednu hodinu, resp. nemali by ste s ním byť v hĺbke viac ako 10 cm dlhšie než polhodinu. V hĺbke viac ako 1,5 metra je to 10 minút. Na hodinky či fitness náramok s odolnosťou 5 ATM si tiež treba dať pozor v prípade vodných športov, v rámci ktorých by mohlo zariadenie prísť do styku s vodou, ktorá sa pohybuje veľkou rýchlosťou. Príkladom je jazda na vodnom skútri.

S mnohými dnešnými inteligentnými hodinkami a fitness náramkami môžete plávať. Na potápanie nie sú určené

V súvislosti s vodou ešte jedna informácia. Po skončení plávania alebo sprchovania by ste mali hodinky či náramok utrieť a pokiaľ budete plávať v mori alebo v bazéne, mali by ste ho najskôr opláchnuť čistou vodou a následne utrieť. To platí aj pre prípad, že zariadenie dôjde do styku s mydlovou vodou, olejom alebo krémom na opaľovanie.

Jednotlivé úrovne odolnosti voči vode

Hoci väčšina dnešných inteligentných hodiniek a fitness náramkov ponúka odolnosť voči vode na úrovni 5 ATM, úrovní vodoodolnosti je viac:

Odolné voči vode/odolnosť na úrovni 3 ATM – Základná odolnosť voči vode. Zariadenie by malo prežiť dažďové kvapky a ošpliechanie vodou.

Odolnosť 5 ATM – S hodinkami môžete plávať v plytkej vode. Nie sú však vhodné na šnorchlovanie či hĺbkové potápanie.

Odolnosť 10 ATM – Zariadenie s takouto odolnosťou by malo prežiť už aj šnorchlovanie.

Odolnosť 20 ATM – Hodinky prežijú bez ujmy jazdu na vodnom skútri, na hĺbkové potápanie nie sú určené.

Hodinky pre potápačov s odolnosťou 20 ATM – Takto označené hodinky sú určené aj na hĺbkové potápanie.

Čo znamená IP odolnosť voči vode a prachu v prípade smartfónov?

Aj v prípade smartfónov sa často spomína odolnosť voči vode a prachu. Výrobcovia ju označujú podľa certifikácie IP a najčastejšie sa stretávame s označením IP68, IP67, IP65 alebo IP53. Prvé číslo označuje odolnosť proti prachu, druhé číslo označuje odolnosť proti vode a vlhkosti.

Ak výrobca odolnosť nedefinuje inak, platí nasledujúca charakteristika:

IP5x – ochrana voči prachu
IP6x – prachotesné

IPx3 – ochrana pred šikmo dopadajúcou vodou, do 60°, napr. dážď
IPx4 – ochrana pred striekajúcou vodou zo všetkých smerov
IPx5 – ochrana pred vniknutím vody pri tryskajúcom prúde
IPx6 – ochrana pred vniknutím vody pri intenzívne tryskajúcom prúde
IPx7 – ochrana pred dočasným ponorením v hĺbke do 1 m po dobu 30 minút
IPx8 – ochrana pred ponorením v hĺbke od 1 m do 3 m. Výrobcovia často definujú ďalšie podmienky, ako je maximálna doba ponorenia

Telefóny s odolnosťou IP68 sú teda prachotesné a mali by prežiť ponorenie do hĺbky až 3 metre. Platí to pre čistú sladkú vodu s teplotou 4 °C. Bez ohľadu na odolnosť telefónu, pokiaľ s ním chcete fotiť pod vodou, odporúčame kúpu špeciálneho ochranného obalu, ktorý je na tento účel navrhnutý.

Verdikt

Dnešné inteligentné hodinky a fitness náramky obvykle ponúkajú základnú odolnosť voči vode, ktorá by mala odolať kvapkám dažďa alebo majú odolnosť na úrovni 5 ATM, keď môžete s hodinkami aj plávať. Nie sú určené na šnorchlovanie a treba si na ne dávať pozor aj pri niektorých vodných športoch. Udávaná hodnota odolnosti voči vode do hĺbky 50 metrov sa týka tlaku v dokonale statickej vode.

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit