Ja som človek, ktorý v ruksaku dlhé roky nosil na fotenie zrkadlovku Canon EOS 5D Mark III a kameru Sony FDR-AX53. Od zhruba mája sa situácia zmenila, môj ruksak je teraz o poznanie ľahší.

Začal som totiž používať bezzrkadlovku Nikon Z50, používam ju na fotky aj videá a som celkom spokojný. Je to oveľa ľahšie zariadenie, samozrejme, podstatne mladšie a viac odpovedá dnešnej dobe. Fotky z fotoaparátu sa dajú preniesť aj bezdrôtovo do mobilu a hneď ich môžem použiť na publikáciu. S Nikon Z50 sa mi osvedčila aj realizácia videa, prešiel som komplet na 4K rozlíšenie, niektoré dokrútky robím na FullHD s frekvenciou 100 fps, čo je fajn na spomalené zábery. Celkovo je to oveľa lepšie riešenie, ako robiť tieto veci len pomocou smartfónu aj keď aj to celkom už dnes ide.

Nikon Z50 so statívom, montážnou doštičkou a externým mikrofónom

Nikon Z50 so statívom, montážnou doštičkou a externým mikrofónom

Na fotky aj videá

Obstarali sme si balenie tohto fotoaparátu s dvoma objektívmi. Najviac používam NIKKOR Z DX 16-50 mm/3.5-6.3 a potom mám ešte NIKKOR DX 50-250/4.5-6.3. To celkom stačí, pokryjete rôzne typy scén a zvýšenou citlivosťou ISO vo fotoaparáte viete vybaviť to, že tieto objektívy nemajú nejakú vysokú citlivosť pri nízkej úrovni svetla. Toto riešenie vás cenovo vyjde na 1199 eur. 

Výborný je dotykový displej na Z50, kde si ľahko prstom určíte, kam sa má obraz zaostriť a Nikon Z50 tiež dokáže sledovať pohybujúci sa objekt so zaostrením. Používam točenie do flat režimu, aby som si pri postprodukcii mohol prifarbiť obraz tam, kam budem potrebovať.

Nevýhody a ako ich odstrániť

Celé toto riešenie má zopár nevýhod, ktoré som ako tak vedel vyriešiť. Prvá je krátka doba výdrže na batériu. S dodávanou batériou môžete súvisle do 4K natáčať tak hodinu a 15 minút a potom je koniec. Takže kúpite si druhú batériu tak za 60 eur a máte dvojnásobný čas, pričom medzitým môžete už vybitú batériu nabíjať v dodávanom adaptéri (ak máte na blízku 230 V zásuvku).

Nikon Z50 síce má možnosť nabíjania batérie cez microUSB port, ale žiaľ cezeň samostatne nefunguje. Teda bez nabitej batérie nijako neviete ďalej pokračovať v práci, aj keby ste si mohli zapnúť napájací adaptér cez microUSB port. Tento adaptér totiž pri nabíjaní robí len to, že nabíja batériu vtedy, keď je kamera vypnutá. To by mali v Nikone teda zmeniť a neviem, či sa to dá len aktualizáciou firmware.

Ďalšia nevýhoda je, že síce máme k dispozícii 3,5 mm jack port na mikrofón a ja pre natáčanie videa aj používam mikrofón Rode, ale nie je tu port pre slúchadlá. Pýtam sa prečo, určite by sa preň dalo nájsť miesto. Takto síce vidíte grafický ukazovateľ, že čosi nahrávate, ale či je to čistý zvuk, to sa možno dozviete až pri post produkcii. A vtedy môže byť beznádejne neskoro. Pracujem na riešení, ktoré dokáže medzi vstup do fotoaparátu pripojiť ešte aj slúchadlá, zatiaľ mi ho Aliexpress nedodal. Ak dodá, doplním do článku.

Tretia nevýhoda je tá, že Nikon to vybavil tak, že ak si nasadíte na fotoaparát statív a namierite displej tak, aby sme mohli natáčať vlogy, nič na displeji neuvidíte. Riešenie je totiž také, že statív presne zakrýva stred displeja a veľa tohto na ňom neuvidíte. Riešením je montážna doštička od firmy SmallRig, ktorá slúži na upevnenie príslušenstva a tiež umožní, že vyklopenie displeja smerom dole nebude kolidovať so statívom. Nikon Z 50 takto môžem pripevniť na mini statív ManFrotto Pixi a zároveň sklopiť monitor fotoaparátu do polohy ideálnej na vlogovanie. Na doštičke sú k dispozícii aj dodatočné sánky pre mikrofón alebo svetlo. Stálo ma to asi 50 eur + doprava z ČR, ale ak máte tento foťák, táto doštička je pre vás nevyhnutnosťou.

Zlaté čínske ručičky vytvorili niečo, čo obišlo nevýhody návrhu v Nikone pri Z50

Zlaté čínske ručičky vytvorili niečo, čo obišlo nevýhody návrhu v Nikone pri Z50, montážna dostička od SmallRig

Jedinou zostávajúcou nevýhodou tejto súpravy je to, že ak chcete dať nabiť batériu do dodávanej nabíjačky alebo rýchlo preniesť fotky a videá z SD karty, musíte doštičku SmallRig odmontovať a pred ďalším použitím ju zase namontovať. Prenos súborov aj nabíjanie sa síce dá aj cez porty vo fotoaparáte, ale trvá to o poznanie dlhšie. Ešte šťastie, že SmallRig obsahuje aj magneticky držaný skrutkovač, ktorý je šikovný na montáž a zatiaľ som ho nestratil.

Veľa výhod

Samotný fotoaparát Nikon Z50 poskytuje vysokú kvalitu snímok a poskytne dobre zaostrené fotografie a videosekvencie v kvalite 4K/30p. Je vybavený snímačom formátu DX s rozlíšením 20,9 Mpx a dodáva sa v odolnom a kompaktnom tele. Disponuje rýchlym systémom automatického zaostrovania. Výhodou je aj výrazný grip, vďaka čomu sa fotoaparát dobre drží v ruke aj bez ministatívu.

Samozrejme, som si požičal aj ďalšie objektívy pre tento formát. Konkrétne pevné ohnisko NIKKOR 24/1.8 S a 35/1.8S. Sú vynikajúce na fotografie, úplne odstránite problém s nevyhnutným zvyšovaním ISO pri mojom pôvodnom riešení ale nemajú stabilizáciu. Takže aj na video by boli fajn, ale treba k tomu gimbal, čo celé riešenie predražuje a robí menej šikovným a okamžitým. Na fotky je to ale super riešenie.

Výbava objektívov, ktoré aktuálne používam od firmy NIKKOR

Výbava objektívov, ktoré aktuálne používam značky NIKKOR

V každom prípade fotoaparát Nikon Z50 aj s celou výbavou sa mi dobre osvedčil a aktuálne je to aktuálne moja prvá voľba, keď idem na tlačovú konferenciu. Očakávam, že ak raz znova začneme lietať na zahraničné tlačovky, ocením kompaktnosť tohto riešenia. Teraz oceňujem to, že sa mi celá výbava aj s Peli kufríkom zmestí do skútra a môžem jazdiť po Bratislave na ľahko.

Celá výbava v odolnom Peli kufri

Celá výbava v odolnom kufri Pelican 1400

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.