Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Slovenské firmy v roku 2021 urýchlia zavádzanie kolaboratívnych aplikácií 

Spoločnosť OnRobot, vedúci dodávateľ uceleného radu robotických nástrojov pre kolaboratívne aplikácie, očakáva v roku 2021 rýchlejšie prijatie automatizačných technológií v dôsledku tohtoročných zmien spôsobených pandémiou COVID-19. Najnovšia správa World Robotics Report publikovaná asociáciou IFR (International Federation of Robotics) predpovedá na budúci rok v Slovenskej republike vyšší dopyt po rozširujúcom sa portfóliu kolaboratívnych aplikácií, hlavne v oblasti pick&place, balenia a paletizácie, spracovania materiálu a montáže.

„Kríza COVID-19 ukázala, že stratégia spoliehania sa na jeden zdroj je príliš riskantná,“ hovorí Enrico Krog Iversen, CEO spoločnosti OnRobot. „Výrobný priemysel bude v roku 2021 diverzifikovať riziká výpadkov dodávateľského reťazca rozdelením výrobných kapacít na rôzne miesta, z čoho budú ťažiť aj krajiny strednej Európy. Aby tieto krajiny zostali vysoko konkurencieschopné, nie je možné urobiť diverzifikáciu bez automatizačných technológií.“

Automatizácia môže tiež slúžiť ako efektívna a účinná prevencia infekčných chorôb. Automatizovaná výroba pomáha vyhýbať sa priamemu fyzickému kontaktu a zhlukovaniu ľudí, čím podstatne znižuje riziko infekcie a umožňuje neprerušovanú výrobu aj v čase pandémie. To osloví spoločnosti z nových priemyselných odvetví, ktoré potrebujú nové kolaboratívne riešenia na vývoj nových alebo vylepšených robotických aplikácií – napríklad v zdravotníctve či v potravinárskom a nápojovom priemysle.

Podľa publikovanej správy IFR  patrí Slovensko so 169 robotmi na 10 000 zamestnancov medzi 20 krajín s najvyššou penetráciou robotov na svete. V roku 2019 putovalo najviac novo inštalovaných robotov do aplikácií na manipuláciu s materiálom/obsluhu strojov a zváranie. Najviac robotov bolo dodaných do segmentov výroby automobilových dielov a výroby motorových vozidiel.

„Mnoho národných vlád považuje krízu za príležitosť na modernizáciu. Ponúkajú podporu digitalizácie domácej výroby na dosiahnutie čo najlepšieho reštartu svojich ekonomík,“ povedal Vikram Kumar, generálny riaditeľ pre EMEA v spoločnosti OnRobot. V roku 2021 budú slovenské výrobné spoločnosti mať veľkú príležitosť čeliť výrobným výzvam prostredníctvom široko dostupných automatizačných technológií – a my sme pripravení im pomôcť.“

Značky: