OpenEuroLLM bude pracovať na vlastných modeloch umelej inteligencie.
EÚ je vo všeobecnosti preregulovaná a dostáva za to už niekoľko rokov kritiku. AI je oblasť, kde sa firmy predbiehajú v inováciách a Európska únia chce nastúpiť. Kým ostatní sa už vezú, je tu iniciatíva OpenEuroLLM, spustená od 1. februára 2025. To je dobrá správa a Únia chce vytvoriť veľké jazykové modely (LLM) v súvislosti s istými pravidlami.
Modely majú podporovať spracovanie textu v 35 jazykoch. Tu sú započítané jazyky členov Únie ako aj kandidátskych krajín alebo svetové jazyky ako ruština, arabčina alebo čínština. Modely budú navrhnuté v súlade s nariadením o digitálnych službách a špeciálnym EU AI Act.
Nateraz používame AI nástroje ako ChatGPT od OpenAI, Gemini od Googlu alebo napríklad aj DeepSeek, ktorý je z Číny. Pre bežného používateľa je výhoda mať k dispozícii viacero nástrojov. Firma, ktorá musí spĺňať GDPR a DSA a DCA je viazaná na vyššie štandardy. Prevádzkovať niektorý z modelov u seba je jedno z riešení, no vyžaduje dodatočné náklady. Iniciatíva zo strany EÚ by pomohla aj európskym firmám.
OpenEuroLLM má byť použiteľný s morfologicky náročnejšími jazykmi ako napríklad čeština alebo slovenčina. Rizikom môže byť príliš veľký počet partnerov zapojených do tejto iniciatívy.
Otázkou budú formy a verzie jednotlivých LLM a najmä interpretácia náročnejších tém. Tu aj vyššie uvedené modely narážajú na kritiku cenzúry. V posledných mesiacoch sa ako o najliberálnejšom LLM hovorí o modeli Grok 3.

Zdroj: ComplexDiscovery OU, OpenEuroLLM
Prečítajte si aj: