Spoločnosť Panasonic predstavila na Mallorke fotoaparát LUMIX DMC-TZ200 – novú vlajkovú loď v obľúbenej línii TZ (Travel Zoom). Objektív LEICA DC VARIO-ELMAR má 15-násobný optický zoom začínajúci na širokouhlom ohnisku 24 mm a na kompaktné fotoaparáty relatívne veľký 1-palcový snímač High Sensitivity MOS. To  všetko v praktickom vreckovom prevedení, vhodnom na cesty.

Prepracovaný objektív

Vďaka použitej optike môžete z fotoaparátu LUMIX TZ200 získať fotografie s minimom skreslenia a prepalov. Objektív LEICA DC VARIO-ELMAR s 15-násobným zoomom, širokouhlým ohniskom 24 mm a päťosovým stabilizátorom HYBRID O.I.S. + je celkom zaujímavá výbava a oplatí sa pri fotografovaní aj pri nakrúcaní videozáznamov. Okrem toho umožňuje objektív zaostrovať už od vzdialenosti 3 cm, čo poteší milovníkov makrofotografie.

Jednopalcový snímač MOS je väčší než býva v tejto kategórii kompaktných fotoaparátov zvykom.

Elektronický hľadáčik – skvelé zábery za každého počasia

Medzi ďalšie prednosti patrí vylepšený elektronický hľadáčik s rozlíšením 2,33 MPix a slušným pomerom zobrazenia 1,45x / 0,53x (ekvivalent klasického fotoaparátu). Hľadáčik má v porovnaní s bežným displejom na zadnej strane výhodu najmä za jasného slnečného počasia. Displej na zadnej strane má uhlopriečku 7,6 cm a umožňuje dotykové ovládanie. Rozlíšenie predstavuje 1,24 MPix, čo stačí na spoľahlivé zaostrenie. Snímky na displeji je možné veľmi jednoducho zväčšiť a skontrolovať tak detaily. Pri manuálnom zaostrení je k dispozícii funkcia Focus Peaking, kde fotoaparát zvýrazňuje hrany predmetov, ktoré sa nachádzajú v hĺbke ostrosti.

Rýchle a presné automatické zaostrovanie

Ďalšou novinkou vo vybavení TZ200 je samostatný lineárny servomotor ostriaceho systému, čo automatické zaostrovanie výrazne zrýchľuje. Zaostrovaniu napomáha aj technológia Depth from Focus (DFD), pri ktorej systém porovnáva dva zábery s odlišnou ohniskovou vzdialenosťou. Signál sa pritom prenáša rýchlosťou až 240 okienok za sekundu. Výsledkom je rýchle automatické ostrenie za cca 0,1 s.

Rozlíšenie 4K

Okrem fotografovania dokáže Lumix TZ200 natočiť aj kvalitný a plynulý videozáznam v rozlíšení 4K (3840 × 2160) rýchlosťou 30p alebo 24p vo formáte MP4. Funkcia 4K PHOTO navyše umožňuje ukladať jednotlivé okienka z videozáznamu nakrúteného rýchlosťou 30 obr/s ako samostatné zábery v rozlíšení 8 MPix. Zo vzniknutého množstva záberov je potom možné ľahko vyberať pomocou novej funkcie Auto Marking. Ten vyberá zábery, ktoré sa od ostatných výraznejšie líšia, napr. keď sa niekde objaví nová tvár alebo sa objekt pohne. Vďaka funkcii Sequence Composition je možné tvoriť pôsobivé skladané zábery rozfázovaného pohybujúceho sa objektu v jednej fotografii (skladá sa z okienok vzniknutých v režime 4K PHOTO).

Režim High Speed ​​Video umožňuje nakrúcať v rozlíšení Full HD rýchlosťou 120 obr/s, k dispozícii sú tiež funkcie pre časozberné snímanie (Time Lapse) a Stop Motion.

Nové fotografické režimy a čiernobiely filter

Pri cestovaní má človek neustále pred očami niečo nové a fotografické možnosti sú prakticky neobmedzené. Lumix TZ200 je v tomto ohľade vynikajúci spoločník – neponúka len praktický ultrazoomový objektív, ale tiež celý rad kreatívnych filtrov a efektov. K dispozícii sú všetky odskúšané a obľúbené možnosti ako zväčšený dynamický rozsah, špeciálne farebné dolaďovanie, efekt miniatúry a pod., a teraz k nim pribudol aj atraktívny čiernobiely variant L.Monochrome. Prevodom do čiernobielej podoby a špeciálnou úpravou kriviek sa posilňujú kontrasty a tmavé tiene, a tak výsledok vyzerá ako fotografie z klasického čiernobieleho filmu.

Pribudli tiež dva zaujímavé kreatívne režimy – bracketing ostrenie a clony. Ostriaci bracketing umožňuje vytvoriť sériu záberov s rôznou ohniskovou vzdialenosťou. S bracketingom clony zasa môžete v jednej sérii urobiť niekoľko fotografií s rôznou hĺbkou ostrosti. Každý si potom môže vybrať záber, ktorý mu najviac vyhovuje. Nemusíte sa preto obávať, že kvôli zlému nastaveniu prídete o záber.

Priamo vo fotoaparáte možno tiež spracovávať fotografie vo formáte RAW, teda vôbec nepotrebujete počítač. To sa hodí pri cestovaní.

Bohaté možnosti konektivity pre zdieľanie fotografií v teréne

Panasonic Lumix T200 má vo svojej výbave Bluetooth aj Wi-Fi, čo uľahčuje fotografovanie a zdieľanie fotografií. Fotoaparát možno natrvalo pripojiť k telefónu alebo tabletu, spotreba energie sa pritom udržuje na minimálnej hodnote. Nabíjať ho možno pomocou bežného microUSB kábla (identický s nabíjacím káblom pre väčšinu telefónov). Vonkajšia časť konštrukcie TZ200 je z pevného hliníka, takže fotoaparát pôsobí elegantne a zároveň príjemne odolne.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.