Panasonic predstavil štyri nové rady OLED televízorov a tak sa ponuka OLED televízorov od tejto firmy oproti minulému roku zdvojnásobil. Panasonic to myslí vážne a všetky televízory OLED ako aj  väčšina modelov 4K LCD podporuje technológie HDR10+, Dolby Vision a Dolby Atmos. Novinky sme si boli pozrieť vo Frankfurte na predstavení Panasonic Convention. Z predstavenia pripravujeme aj video.

U všetkých OLED televízorov a v najvyššom rade LCD televízorov spracováva obraz nový obrazový procesor HCX PRO. Stále ostalo aj finálne ladenie obrazu koloristami a režisérmi z Hollywoodu. Všetky OLED televízory podporujú fotografický formát HLG Photo, ktoré poskytujú najnovšie fotoaparáty od Panasonicu.

Na januárovom veľtrhu CES sme boli na tlačovke Panasonicu a táto vtedy predstavila vlajkovú loď pre rok 2019, OLED televízor GZ2000. Ten bol vtedy predstavený spolu s ďalšími produktami ako bola elektrická motorka Harley-Davidson a televízor bol tak trochu v úzadí aj preto, že Panasonic pod touto značkou v USA televízory nepredáva. V Európe však televízory Panasonic patria k tomu najlepšiu, čo sa dá pri televízoroch vybrať.

Ako sme videli, vybrané funkcie tohto špičkového modelu, ako napríklad podpora technológií HDR10+, Dolby Vision alebo Dolby Atmos sa dostávajú aj do ďalších televízorov Panasonic s OLED aj LCD obrazovkami. Výnimkou je len úplne najnižší rad 4K LCD, kde sa ide hlavne po čo najnižšej cene. Mimochodom, väčšina televízorov pre európsky trh sa montuje v plzenskom výrobnom podniku.

V roku 2019 sa celkovo ponuka OLED televízorov Panasonic rozrastá na dvojnásobok, tvoria ju modely GZ2000, GZ1500, GZ1000 a GZ950. Všetky sú vybavené výkonným obrazovým procesorom HCX PRO Intelligent a podporujú najnovšiu generáciu formátu dynamických metadát HDR10+ a tiež Dolby Vision. Práve filmov s týmto formátom pribúda. O farebné ladenie týchto modelov sa postaral hollywoodsky kolorista Stefan Sonnenfeld. Všetky OLED televízie by tiež mali získať certifikát UHD Premium.

Panasonic okrem tohto ukázal tiež štyri nové rady 4K LCD televízorov: GX940, GX900, GX800 a GX700. Vlajková loď GX940, dostupná len v uhlopriečke 75 „, je rovnako ako OLED modely vybavená novým procesorom HCX Pro Intelligent a takisto podporuje technológie Dolby Vision a HDR10+.

Okrem obrazu tvorí podstatnú časť zážitku zo sledovania televízie aj zvuk. Najvyšší rad GZ2000 totiž v sebe obsahuje aj soundbar a to je niečo unikátne. Konkrétne ide o reproduktory smerujúce nahor, ktoré zaisťujú vynikajúce priestorové podanie pri filmoch s podporou Dolby Atmos. Túto technológiu podporujú aj ostatné modely (s výnimkou GX700) s reproduktormi smerovanými k poslucháčovi. Typ GZ2000 je ako prvý televízor na svete vybavený systémom reproduktorov mieriacich hore s podporou technológie Jeno, ktorý ladili odborníci renomovanej značky Technics. Model GZ1500 má v spodnej časti vstavaný výkonný a kompaktný reprosystém Blade Speaker s reproduktormi smerujúcimi vpred.

Všetky OLED televízory, vrátane vlajkovej lode LCD radu GX940, podporujú nový formát fotografií s využitím HDR – HLG Photo. Všetky OLED modely sú tiež kompatibilné s modernými hlasovými asistentmi a dajú sa tak zapojiť do systému „smart“ domácnosti.

Nové OLED televízory – vynikajúci obraz vďaka inteligentnému obrazovému procesoru HCX PRO a technológii HDR 10+

Všetky OLED modely podporujú technológie HDR10+ a Dolby Vision a tiež statické HDR formáty

Všetky štyri rady nových OLED televízorov sú k dispozícii v uhlopriečkach 65″ a 55″. Model GZ2000 je osadený špeciálnym OLED panelom Professional Edition 4K. Výborný obraz poskytnú vďaka doteraz najvýkonnejšiemu procesoru HCX PRO Intelligent z dielne Panasonic tiež nižšie modely GZ950, GZ1000 a GZ1500. Všetky tieto rady podporujú technológie HDR10, HDR10 +, Dolby Vision, HLG a HLG Photo a zaisťujú tak plnú kompatibilitu so všetkými bežne dostupnými HDR formátmi.

4K LCD televízory Panasonic: všetky možnosti HDR

Väčšina modelov podporuje HDR10, HLG, HDR10+ a Dolby Vision

Technológia HDR (vysoký dynamický rozsah) preniká aj do kategórie 4K LCD televízorov. Dokonca aj najnižší rad GX700 (s uhlopriečkou 40 „, 50“, 58 „a 65“) s procesorom Studio Colour Engine podporuje štandardný systém HDR10 a HLG (Hybrid Log Gamma). Vyšší rad GX800 (40 „, 50“, 58 „a 65“) v sebe skrýva procesor HCX a prináša na trh výhody spojené s HDR formátmi, ktoré využívajú dynamické metadáta. Podporujú technológie HDR10+ a Dolby Vision – a v audio oblasti k nim pridávajú aj Dolby Atmos. Rad GX900 series (43 „, 49“, 55 „a 65“) má rovnaké vlastnosti ako GX800.

Vlajková loď GX940 s uhlopriečkou 75″ pridáva navyše rýchlejšiu obnovovaciu frekvenciu 100 Hz a procesor HCX PRO Intelligent, ktorý analyzuje a optimalizuje farebné podanie, kontrast a jas obrazu zo všetkých zdrojov.

Najnovšie OLED a LCD obrazovky Panasonic zvládajú skvele aj náročné scény s premenlivým jasom a kontrastom, typické pre moderné športové prenosy a akčné filmy.

HDR: nielen pohyblivé obrázky

HLG Photo alebo ako si na televíznej obrazovke užiť HDR fotografie

Vo fotografii nie je HDR ničím novým, ale bežné formáty, používané napríklad v telefónoch, nie sú s väčšinou starších televízorov kompatibilné. Formát HLG Photo teraz podporujú všetky nové OLED televízory Panasonic a tiež LCD model GX940. Jeho podporu ponúkajú aj nové fotoaparáty z radu LUMIX. Ak máte k dispozícii fotoaparát aj televízor s podporou HLG Photo, môžete si fotografie s vyšším dynamickým rozsahom vychutnať na obrazovke v najvyššej kvalite.

Systém My Home Screen 4.0 pro Smart TV

Vylepšené používateľské prostredie My Home Screen 4.0 umožňuje upraviť ovládacie prvky podľa vlastných predstáv s novou mierou flexibility. Zmeniť možno úvodnú obrazovku a zjednodušený bol prístup k živému vysielaniu aj internetovým službám. K dispozícii sú skratky ku konkrétnemu obsahu, pripojeným zariadeniam alebo k službám typu Netflix, Amazon či YouTube. Na úvodnú obrazovku je možné pridávať aj obľúbené televízne stanice.

Okrem toho si používateľské rozhranie My Home Screen 4.0 pripísalo jedno svetové prvenstvo – v Nemecku podporuje HD+ pomocou štandardnej technológie HbbTV Operator App.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.