Panasonic predstavil svoje jarné novinky v oblasti televízorov, pričom sa sústreďuje na OLED.

A tu sú hlavné novinky:

  • Špičkovú obrazovku Panasonic Master HDR OLED Professional Edition teraz ponúkajú dva rady OLED televízorov
  • Prvé Panasonic OLED televízory dostávajú 48-palcovú uhlopriečku
  • Pridaná je automatická optimalizácia kvality obrazu podľa typu sledovaného obsahu vďaka novému procesoru AI HCX Pre
  • Nový režim Game Mode Extreme prináša výrazné zníženie vstupnej latencie na zlepšenie herného zážitku a navyše podporuje HDMI 2.1 Variable Refresh Rate (vrr) a High Frame Rate (HFR).
  • Pridaná je podpora AMD FreeSync Premium
Obraz v novinkách od Panasonicu vylepšujú procesory a displeje- Zdroj_ tlačová konferencia Panasonic

Obraz v novinkách od Panasonicu vylepšujú procesory a displeje- Zdroj_ tlačová konferencia Panasonic

Potom, čo spoločnosť Panasonic predstavila na veľtrhu CES svoj vlajkový model JZ2000 OLED, na jar uvádza ďalšie modely OLED a LED televízorov na rok 2021.

Panasonic JZ2000. Zdroj: Panasonic

Vďaka kalibrácii priamo v Hollywoode a vynikajúcej presnosti farieb sú televízory Panasonic primárnou voľbou na sledovanie filmov a televíznych seriálov. Televízory sú nabité najnovšími poznatkami v oblasti kvality obrazu a ponúkajú zaujímavé zážitky zo sledovania športu, hrania hier a vyššiu kvalitu streamovaného obsahu.

OLED = To najlepšie pozeranie filmov

V kategórii OLED televízorov Panasonic doplnil vlajkovú loď JZ2000 o nové modely radu JZ1500, JZ1000 a JZ980, pričom posledné tri sú k dispozícii s obrazovkou s uhlopriečkou 65 a 55 palcov a teraz v ponuke na rok 2021 je dostupná aj 48 palcová uhlopriečka. Nové televízory prešli farebnou kalibráciou od Stefana Sonnenfelda z firmy Company 3 a rešpektovaného spolupracovníka niekoľkých najlepších svetových filmárov. V kombinácii s technickou presnosťou farieb tieto nové OLED televízory predstavujú novú úroveň na sledovanie filmového a prémiového obsahu.

Panasonic JZ1500. Zdroj: Panasonic

V posledných rokoch Panasonic zameral všetko technické know-how a odbornosť na oblasť vývoja revolučných OLED panelov s vysokým jasom a inovatívnym formátom Master HDR OLED Professional Edition. V minulosti sa táto technológia uplatnila len pri tých najvyšších modeloch značky, ale v roku 2021 dostali obrazovku s technológiou Master HDR OLED Professional Edition do vienka aj modely radu JZ2000 a JZ1500. To je dobrá správa pre divákov, ktorí si chcú užiť lepší výkon v HDR kvalite, ale už majú doma komplexný zvukový systém.

Všetky tieto modely OLED televízorov sú vybavené úplne novým procesorom HCX Pre AI, ktorý bol prvýkrát použitý pri modeli JZ2000. Procesor ponúka nový režim spracovania obrazu Auto AI. Automatická umelá inteligencia pomáha optimalizovať obraz pre diváka podľa toho, aký druh obsahu zobrazuje: napríklad film alebo šport. Režim Auto AI je samostatný režim, takže diváci, ktorí si chcú nastaviť parametre obrazu manuálne, tak môžu robiť aj naďalej.

Prehľad vlastností nových OLED televízorov od Panasonicu. Zdroj: tlačová konferencia Panasonic

Prehľad vlastností nových OLED televízorov od Panasonicu. Zdroj: tlačová konferencia Panasonic

Okrem toho, že sú vybavené novým procesorom HCX AI Pro, nové OLED televízory podporujú tiež herný režim Game Mode Extreme, ktorý znižuje latenciu na minimálne hodnoty v porovnaní s inými OLED televízormi. Zníženie latencie nie je výsledkom všeobecného technologického pokroku, ale predovšetkým výsledkom významných technických zlepšení vykonaných spoločnosťou Panasonic. Všetky modely OLED televízorov tiež podporujú AMD FreeSync Premium.

LED = ideálny pre sledovanie športu a hranie hier

Na trh však vstupujú aj dva nové rady LED televízorov. Novo predstavené LED televízory sú z radu JX940 (s obrazovkou s uhlopriečkou 75 palcov, 65 palcov, 55 palcov, 49 palcov) a JX800 (65 palcov, 58 palcov, 50 palcov, 40 palcov).

Rad JX940 je skvelou voľbou pre športových a herných nadšencov

JX940 je vybavený úplne novým procesorom AI HCX Pro, čo znamená, že dokáže automaticky detegovať športové vysielanie a podľa toho optimalizovať kvalitu obrazu. Funkcia Intelligent Clear Motion tiež „vyhladzuje“ dynamický pohyb obrazu, aby si diváci mohli užívať zábavu bez nepríjemného blikania (tzv. flicker).

Panasonic_TX-65JX940E ideálny na sledovanie športu. Zdroj: Panasonic

Panasonic_TX-65JX940E ideálny na sledovanie športu. Zdroj: Panasonic

Rad JX940 je dodávaný s obrazovkou 120Hz HDR Cinema Display Pro sa širokými pozorovacími uhlami.

Podpora Dolby Atmos ponúka zvuk, ktorý vás pohltí monumentálnym zvukovým zážitkom. Rad JX940 navyše ponúka aj inovatívny dizajn flexibilného podstavca Panasonic. Keď sú podstavce umiestnené vo vonkajšej polohe, televízor sa mierne zdvihne, aby bolo možné podeň umiestniť audiosystém typu soundbar (napríklad dizajnový soundbar Panasonic HTB490) pre ešte vyšší zvukový výkon.

JX800: televízor pre streaming

Rozšírenie nového procesora AI HCX Pro o modely televízorov Panasonic vyššej triedy znamená, že Panasonic novo ponúka procesor HCX pri základných modeloch, ako je rad JX800 – čo znamená, že aj najlacnejší rad bude mať prístup k obrovskému know-how Panasonic v oblasti spracovania farieb.

Výsledkom je, že model JX800 sprístupňuje úroveň kvality obrazu, ktorá v kombinácii s technológiou HDR Bright Panel Plus a veľmi širokou škálou streamovacích služieb z neho robí ideálnu rodinnú televíziu, ktorá priamo nabáda na sledovanie televíznych programov.

Panasonic TX 58JX800E

JX800 tiež prvýkrát kombinuje procesor Panasonic HCX s operačným systémom Android, pričom si zachováva časť funkcií ľahko ovládateľného operačného systému Panasonic My Home Screen.

Podpora formátov

V tomto roku spoločnosť Panasonic pokračuje vo svojej silnej podpore prémiových funkcií pre skoro všetky modelové rady. Režim Film Maker Mode s technológiou Intelligent Sensing, ktorý spoločnosť Panasonic predstavila vo svojich modeloch OLED televízorov na rok 2020, bude podporovaný v roku 2021 až po rad JX800.

Pokiaľ ide o formáty HDR, Dolby Vision IQ budú podporované vo všetkých OLED televízoroch v tohtoročnej ponuke a tiež na televízoroch LED radu JX940. Dolby Vision a formát HDR10+ Adaptive budú okrem HDR10 a Hybrid Log Gamma podporované až po modely radu JX800.

Čo sa týka hrania hier, Game Mode Extreme bude podporovaný až po model JX940, čo so sebou prináša výhody technológií 4K High Frame Rate (HFR) a Variable Refresh Rate (vrr).

Pokiaľ ide o zvuk, podporu Dolby Atmos majú televízory až do radu JX850.

My Home Screen 6.0

Všetky nové modely dostali do vienka najnovšiu generáciu operačného systému My Home Screen 6.0 pre smart televízory Panasonic. Nová verzia prináša významné zlepšenia použiteľnosti.

My Scenery umožňuje zostaviť si výber upokojujúcich snímok a videí alebo si nastaviť vlastné podľa nálady alebo dennej doby ako ideálny spôsob na prehĺbenie vedomej relaxácie. Okrem fotografií z Lumix Clubu, ktoré predstavujú efektné miesta Japonska, Panasonic spolupracoval s LoungeV Studio (www.loungev.com).

Nový časovač zapnutia vám umožňuje naplánovať čas, keď sa televízor automaticky zapne; používatelia si tiež môžu vopred vybrať obľúbený kanál alebo ktorý vstup HDMI chcú zobraziť. Televízor sa môže zapnúť s novou funkciou My Scenery.

Duálne pripojenie Bluetooth umožňuje televízoru prenášať zvuk na dve samostatné zariadenia Bluetooth súčasne, čo znamená, že napríklad vy aj váš partner môžete sledovať film neskoro večer so zvukom do bezdrôtových slúchadiel bez toho, aby ste rušili spánok vašich detí.

Zlepšili sme rozhranie ponukového menu tak, aby umožňovalo rýchly prístup k najčastejšie používaným nastaveniam obrazu, zvuku a ďalším voľbám.

Všetky modely podporujú Google Assistant aj Amazon Alexa bez nutnosti inštalácie, čo používateľom umožňuje okrem iných užitočných informácií používať hlasové ovládanie pre zistenie aktuálneho počasia alebo pre prehľad správ*3. JX800 podporuje službu Google Assistant.

Medzi ďalšie nové funkcie patrí HDMI Signal Power Link, ktorá umožňuje automatické zapnutie z pohotovostného režimu a prepínanie medzi vstupmi, a to aj pre zariadenia, ako je osobný počítač, ktoré nie sú kompatibilné s CEC.

Podpora HDMI2.1

Všetky modely až po LED televízor JX940 vrátane budú mať dva porty HDMI, ktoré podporujú funkcie HDMI2.1, ako sú High Frame Rate (HFR) a Variable Refresh Rates (vrr). V čase uvedenia na trh budú tieto porty podporovať vstup 4K. V priebehu roka 2021 vydá Panasonic aktualizáciu firmvéru, ktorá obnoví plnú podporu 4K High Frame Rate.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.