Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • Hrubé poistné vo svete v roku 2019 stúplo najviac za posledné štyri roky, a to o 4,4 % na 3 906 miliárd eur, vo východnej Európe bol nárast ešte vyšší, a to o 8,6 %
  • Rok 2020 však bude iný, príjmy z poistného vo svete a poisťovne na celom svete prídu na poistnom približne o 360 miliárd eur
  • Väčšina poistného trhu sa v nasledujúcom roku zotaví, slovenské poisťovníctvo môže očakávať rast o takmer 8 %.

Tieto závery priniesla v týchto dňoch skupina Allianz vo svojej Globálnej správe o poistení, v ktorej sa pozrela na minuloročnú výkonnosť a budúci vývoj poistných trhov vo svete. Podľa správy vstúpil svetový poisťovací priemysel do roku 2020 v dobrej kondícii. Svetový 4,4-percentný rast poistného bol spôsobený najmä rastom v životnom poistení, ktoré po prvýkrát za päť rokov predstihlo neživotné poistenie, ale aj schopnosťou vyspelých trhov vyrovnať sa s nízkymi úrokovými mierami.

Covid-19 zamiešal karty

Karty aj v poisťovacom priemysle bezpochyby zamiešal Covid-19, ktorý svetovú ekonomiku zasiahol ako meteorit. Náhle zastavenie hospodárskej činnosti na celom svete zasiahlo aj dopyt po poistení. Očakáva sa, že globálne príjmy z poistenia sa tento rok znížia o 3,8 %, čím poisťovne prídu o 360 miliárd eur. Životné poistenie zasiahne dopad pandémie ešte výraznejšie, keď poklesne o 4,4 % oproti 2,9-percentnému poklesu v neživotnom poistení. Dopad korona krízy na poisťovníctvo tak bude podľa odborníkov z Allianz trikrát silnejší ako dopad svetovej finančnej krízy v roku 2008.

Rozhodne ázia

Rok 2020 je kvôli vírusu stratený, o tom niet pochýb. Oveľa dôležitejšia otázka však je, čo bude po Covid-19. V zásade vidíme tri trendy, ktoré už boli zavedené predtým a v nasledujúcich rokoch sa bude na ne klásť ešte väčší dôraz. Sú to digitalizácia biznis modelov, obrat smerom k Ázii a rastúci význam faktorov udržateľnosti. O dominancii globálneho poisťovacieho priemyslu sa rozhodne v Ázii – ázijské domácnosti, ktoré sýtia svetový dopyt po poistení, sa totiž stávajú klientmi poslednej záchrany,” uviedol hlavný ekonóm Allianz Ludovic Subran.

Slovensko sa rýchlo zotaví

Slovenskému poistnému trhu sa v roku 2019 darilo, keď stúpol o 4,6 %, čo je druhý najsilnejší rast od veľkej finančnej krízy a ďaleko nad priemerom posledného desaťročia. Hnacím motorom bolo neživotné poistenie, ktoré stúplo o 6,1 %. Životné poistenie naopak rástlo len mierne, a to o 3,1 %, po miernom poklese v predchádzajúcom roku. Podobne ako v ostatných európskych trhoch, kde je životné poistenie v posledných rokoch veľmi nestabilné. Rok 2020 bude pre slovenský poistný trh náročný, príjmy z poistného by mali poklesnúť až o 7,1 %. No už v nasledujúcom roku nás čaká oživenie, keď trh podľa správy porastie o takmer 8 %. V najbližšej dekáde čaká Slovensko rast 3,6 % p.a., čo je výrazne nad tempom rastu v predchádzajúcom desaťročí.

Značky: