Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) spolu s občianskym združením Slovenský skauting sa aj v neľahkom roku 2020 podarilo nadviazať na zaužívanú a milú predvianočnú tradíciu dopravy svetla z Betlehema naprieč Slovenskom.

Hliadku skautov so svetlom prepravila v sobotu pred Štedrým dňom, 19. decembra 2020, vlak R 605 Dargov s odchodom z hlavnej stanice v Bratislave o 10:13 a s príchodom do Košíc o 16:03.

Betlehemské svetlo sa ako znak pokoja, mieru a súdržnosti bude šíriť cez celé Poľsko, pobaltské krajiny do Ruska, až na vzdialený Sibír. Keďže je súčasný rok v mnohých oblastiach veľmi odlišný od predchádzajúcich, aj táto tradícia sa poníma netradične. Aktivita vypravenej skautskej hliadky sa bude niesť len v symbolickej rovine a na jednotlivých železničných staniciach sa plamienok odpaľovať nebude. Toto nevyhnutné opatrenie bolo prijaté v súvislosti s aktuálnymi možnými rizikami.

Účastníci skautskej hliadky dodržiavali všetky platné protiepidemiologické opatrenia a aby nedochádzalo ku kontaktu s ostatnými cestujúcimi, národný dopravca zabezpečil ich prevoz vo vyhradenom priestore.

Plamienok z Betlehema však skauti symbolicky odovzdali ľuďom počas posledného víkendu pred Štedrým dňom na sv. omšiach v sobotu 19. 12. a v nedeľu 20. 12. v kostoloch po celom Slovensku. „Chceli by sme požiadať všetkých ľudí, pre ktorých sa Betlehemské svetlo stalo neoddeliteľnou súčasťou Vianoc, aby pri jeho odpaľovaní mysleli na aktuálne hygienické opatrenia, chránili seba, svoje okolie a rešpektovali pokyny prislúchajúce k miestu, kde si Svetlo odpália. Či už pôjde o kostol alebo tradičné miesto v exteriéri,” vyzýva Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Aj tento rok si môžete na interaktívnej mape, ktorú skauti každý deň aktualizujú, vyhľadať miesta, kde bude Svetlo v rámci krajiny dostupné à https://www.betlehemskesvetlo.sk/mapa/.

Značky: