Kto dakedy zálohoval, používal zrejme aj CD alebo DVD.

Je to vlastne jedna z najistejších záloh, ak je médium dobre napálené a skladované. Hoci by sa zdalo, že už nikto nevie, čo sú optické médiá, opak je pravdou. Výrobcovia majú v ponuke aj optické disky so zvýšenou kapacitou. Zohnať môžete aj Blu-ray disk s kapacitou 100 GB. Ashampoo Burning Studio podporuje aj takúto kapacitu a samozrejme ďalšie špecializované médiá. Napríklad archivačné DVD, ktoré majú garanciu stálosti dát niekoľko desaťročí.

Hlavné rozhranie napaľovacieho programu Ashampoo Burning Studio 2017

Tento program sa však hodí aj na také bežné napaľovanie klasických médií. Môže ísť o 8 cm alebo štandardné veľkosti atď. Skrátka, napálite bežné dáta, aj hudobné súbory do auta alebo si vytvoríte formát na postupné zálohovanie na DVD.lebo prepisovacie médiá, program umožní spravovanie záloh podľa vašej potreby. Dá sa použiť na pravidelné zálohovanie. Sami takéto DVD so zálohami máme. Tie totiž na rozdiel od flashdisku alebo externého disku omylom nezmažete.

Tento program nielen napaľuje, ale aj extrahuje. Je prirodzené, že nie každý chce alebo má poruke externú či internú mechaniku a potrebuje dáta z DVD dostať na disk. To sa dá spustením tvorby obrazu ISO. Môžete ho potom pripojiť k systému cez virtuálnu mechaniku. Na bežné prezeranie obsahu postačí Total Commander alebo integrovaná funkcia v tejto aplikácii.

Vytvárať sa dajú disky filmové, hudobné, ale aj disky, ktoré budú slúžiť na bootovanie nejakého systému. Tradične nechýba možnosť vytvoriť si pre všetky veľkosti optických diskov potlače a obaly pre rôzne balenia diskov. Všetky činnosti sa ukladajú ako projekt. Kedykoľvek sa môžete k nastaveniam vybraných činností vrátiť.

Registrácia

Počas inštalácie je nutné požiadať o registračný kľúč kliknutím na tlačidlo pod editačným poľom na jeho zadanie. Treba naň kliknúť a spustí sa webový prehliadač. Vo formulári zadáte emailovú adresu, na ktorú príde link na potvrdenie registrácie s ďalším odkazom (druhý v poradí). Ten potvrdí oprávnenosť vyžiadania platného čísla a do emailovej schránky príde druhá emailová správa s platným sériovým číslom (na zobrazenej stránke netreba nič vypĺňať, stačí ju potvrdiť) a potom sa na nej zobrazí registračný kľúč.

Hlavné výhody:

  • Široká podpora optických diskov a štandardov, vytváranie ISO obrazov, tvorba bootovateľných diskov, zálohovanie

Link na stiahnutie: http://tiny.cc/burning2017
Cena: zadarmo pre čitateľov magazínu TOUCHIT

ShareX

ShareX so zoznamom všetkých snímok obrázkov a videa. Na popredí doplnok na generovanie QR kódov

Občas niečo odfotiť z obrazovky, na to postačí funkcia priamo vo Windows. Ak ale požadujete častejšie snímanie obrazovky, oceníte špecializovaný softvér ShareX. Ten si môžete nainštalovať ako klasický program. Dostupný je aj ako prenosná verzia. To znamená, že všetky nastavenia programu budete mať vždy so sebou. Takto sme ho používali aj my. Nepotrebujete flashdisk, stačí si ho umiestniť do vlastného adresára na počítači.

ShareX má zvládnuté rýchle použitie a maximálny komfort. Obrázky po odfotení priamo ukladá na disk, to platí aj o videách. Stačí si vybrať myšou snímanú oblasť alebo ponechať voľbu na automatické označovanie. Je tu rozpoznávanie nielen okien, ale aj ich častí. Vďaka tomu sa dá rýchlo vybrať len obsah prehliadača, nie jeho celé okno.

Program podporuje prácu s viacerými monitormi. Sníma aj dlhé stránky, ktoré by bolo treba rolovať ručne. Na rozdiel od manuálneho spájania jednotlivých snímok v podobe súborov sa priamo vytvorí jeden. To platí pre web, ale aj iné aplikácie, ktorých rolovaný obsah chcete snímať.

Menu s nástrojmi programu ShareX

Obrázky sa dajú nahrávať cez zabudovaného FTP klienta a je tu vstavaný editor obrázkov. Ním nielen vytvoríte základné úpravy, ale najmä doplníte grafické objekty, bubliny s textom a texty samotné. Medzi doplnkovými nástrojmi nechýba kvapkadlo na zisťovanie farieb, výberovník farieb s možnosťou kopírovania jeho kódu atď.

ShareX sa vyznačuje najmä spoľahlivým nahrávaním záznamu do videoformátu a rýchlym prístupom k predvoľbám. Po vytvorení snímky si môžete vybrať, ktoré udalosti sa vykonajú.

Hlavné výhody:

  • Rýchle snímanie, tvorba videa, vlastný editor obrázkov, automatizácia činností

Link na stiahnutie: getsharex.com
Cena: zadarmo

Tento článok vyšiel aj v tlačenom januárovo-februárovom vydaní TOUCHIT č. 1-2/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky: