Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Technický stav vozidla je najvýraznejším faktorom ovplyvňujúcim jeho výkupnú cenu.

Tohtoročná zima priniesla na mnohé miesta aj dostatok  snehu, hoci si ho lyžiari pre protipandemické obmedzeniam prakticky neužili. Väčšina vozidiel tak jazdila hlavne v mestách, kde však technické služby nešetrili soľou, ktorá je pre autá zimným nepriateľom číslo jeden. Mrazy zase mohli negatívne ovplyvniť kapacitu autobatérií. S príchodom jari tak nastáva čas na dôkladnú očistu vozidla a kontrolu funkčnosti všetkých jeho súčastí.

„Cenu každého ojazdeného vozidla ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov. Počet predchádzajúcich majiteľov, servisná história, pôvod vozidla, počet najazdených kilometrov, vek a v neposlednom rade aj aktuálny technický stav. Ten spravidla zodpovedá tomu, ako sa oň  predchádzajúci majiteľ staral. Dve autá rovnakého modelu, rovnakého roku výroby a podobného nájazdu sa ale môžu v cene líšiť rádovo aj o tisíce eur, práve v závislosti na technickom stave a vzhľade,“  hovorí Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA AUTO.

Pozor na agresívnu posypovú soľ

Najmä zimné mesiace so snehovou pokrývkou bývajú pre autá ťažkou skúškou. Všade prítomná posypová soľ sa dostáva aj na miesta, ktoré by majiteľovi vozidla ani len nenapadli. Ak napríklad nastúpite do vymrznutého auta s topánkami od snehu a soli a zapnete kúrenie, sneh so soľou sa rozpustí a dostane sa až na kovové konštrukcie pod kobercami, kde môže spôsobiť koróziu. Ešte viac pochopiteľne trpí podvozok. Preto je dôležité po zime všetky miesta, kam sa soľ mohla dostať, čo najskôr očistiť a vymyť. Rovnako tak v zimných mesiacoch trpí aj brzdová sústava a výfukový systém. Častá návšteva umývačky by tak mala byť v zime štandardom. Rozhodne je lepšie využívať ručné vysokotlakové umývačky, kde nehrozí poškodenie laku kefami.

Akumulátor po zime treba preveriť

Nemilo dokáže po zime prekvapiť aj akumulátor, ktorému teploty pod bodom mrazu rozhodne nesvedčia. Stav akumulátora, bohužiaľ, pohľadom nespoznáte. Ak nevlastníte záťažový merač, budete si musieť stav autobatérie overiť v servise. Záťažový merač odhalí, či je batériu po zime potrebné len dobiť alebo rovno vymeniť. Pozornosť by ste mali venovať aj stieračom, ktoré sa v priebehu zimy musia potýkať s nadmerným opotrebením stieracích líšt pri odstraňovaní väčšieho množstva hrubších nečistôt alebo aj ľadu a snehu. Koncom marca prichádza aj čas na výmenu pneumatík zo zimných na letné. Všeobecne platí, že výmenu je vhodné naplánovať na dobu, kedy sa teplota stabilne drží nad 10 °C.

Dobre udržiavané a pravidelne servisované vozidlo totiž svojmu majiteľovi nielen dobre slúži, ale zároveň si aj dlhšie udrží svoju hodnotu.

Značky: