Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Uplynulý rok v kybernetickej bezpečnosti odborníci charakterizujú ako „chaotický“ či „búrlivý“, keďže kyberútoky v reakcii na geopolitické konflikty dosiahli historické maximum.

Markantným trendom je nárast deštruktívneho útočného softvéru a hacktivizmus.

Počet kybernetických útokov v roku 2022 na jednu organizáciu týždenne vo svete bol priemerne 1 168, čo znamená medziročný rast o 38 percent. Najvyšší medziročný nárast kybernetických útokov  (74 %) zaznamenalo zdravotníctvo, najčastejším cieľom bol segment vzdelávania a výskumu. Výročná správa Security Report 2023 kyberbezpečnostnej spoločnosti Check Point Software Technologies hodnotí udalosti v uplynulom roku a identifikuje trendy v kybernetickej bezpečnosti vo svete.

Odborníci poukazujú  na menšie a agilné ransomvérové skupiny, ktoré sa sústreďujú na súčasnú slabinu hybridných pracovísk. Využívajú zraniteľnosti nástrojov na online spoluprácu či nižšie zručnosti používateľov a infiltrujú sa do firemných sietí. Navyše – priepasť medzi počítačovými zručnosťami používateľov a zložitosťou distribuovaných sietí sa prehlbuje.

Situáciu zhoršuje aj trend migrácie do cloudu, pretože vytvára väčšiu útočnú plochu. Kyberbezpečnostní odborníci zaznamenávajú výrazný rast počtu útokov na cloudové siete organizácií, čo v percentuálnom vyjadrení predstavuje v minulom roku nárast o 48 percent.

„Prevencia je nevyhnutnosťou, či už ide o ransomvérový alebo phishingový útok, útok na dodávateľský reťazec či porušenie ochrany údajov. A to v organizácii každej veľkosti,“ zdôrazňuje Tomáš Valenta zo spoločnosti Check Point Software Technologies.

Bezpečnostní analytici hlásia významný nárast nových variantov ransomvéru a jeho agresívnych útočných mutácií. Určiť, kto je zodpovedný za ransomvérovú operáciu a sledovanie aktérov hrozieb, je čoraz náročnejšie.

Konflikty vo východnej Európe a na Strednom východe podnietili silnú vlnu hacktivizmu. Kým v minulosti hacktivisti nemali tendenciu pripájať sa k národným záujmom, v súčasnosti sa už hovorí o štátom mobilizovanom hacktivizme. Na verejnú výzvu ukrajinskej vlády sa zmobilizovala skupina hackerov IT Army of Ukraine. Na druhej strane barikády útočia mobilizované skupiny ako Killnet, From Russia with Love (FRwL) a NoName057(16). 

Hacktivisti novej vlny už nevykonávajú iba malé DDoS útoky alebo útoky na webové stránky s nízkou mierou zabezpečenia. Ide o koordinované organizácie, ktoré majú štruktúrovanú hierarchiu, lídrov a dokonca nábor nových členov. Ich útoky sú organizované, masívnejšie a majú vážny dosah na publicitu a dobré meno. Terčom sú korporácie, vlády a kritická infraštruktúra.

Spoločnosť Check Point Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP) poskytuje riešenia kybernetickej bezpečnosti pre štátnu aj súkromnú sféru a vo svete chráni viac ako 100-tisíc organizácií všetkých veľkostí. Vznikla v roku 1993 a v súčasnosti ju tvorí päťtisíc odborníkov, kde viacej ako 80 percent personálnych kapacít predstavujú inžinieri a vývojári.

Prečítajte si aj:

Značky: