Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

S príchodom čoraz teplejších dní pribúdajú na cestách cyklisti. Špeciálne pre ich potreby vytvorila poisťovňa Generali poistenie bicyklov, ktoré preplatí krádež bicykla alebo elektrobicykla kdekoľvek na svete, nielen na adrese poistenia, ako je to v prípade poistenia domácnosti. Poistenie bicykla však pomôže cyklistom nielen v prípade krádeže ich bicykla alebo elektrobicykla.

Najmä od apríla do októbra

Ročne sa na Slovensku ukradnú stovky bicyklov. Podľa databázy ukradnutých bicyklov je hlavnou sezónou cyklozlodejov obdobie od apríla až do októbra, pričom najviac bicyklov sa v priemere odcudzí počas augusta. Rekordérom v počte ukradnutých bicyklov bol zatiaľ rok 2020, keď sa ukradlo až takmer o 30 % bicyklov viac než tomu bolo v nasledujúcich dvoch rokoch.

Krádeže z balkóna aj verejného priestranstva

Zlodeji majú v oku najmä drahšie horské bicykle a elektrobicykle, ktoré vedia následne dobre predať. Cena kvalitného horského bicykla či elektrobicykla sa totiž pohybuje v stovkách eur. Ničím výnimočným nie je ani krádež na objednávku. Podľa databázy sú bicykle odcudzené najčastejšie práve zo spoločných priestorov a pivníc, pavlačí bytových domov a z verejných priestranstiev. „Výnimkou nie sú ani krádeže z balkónov bytových domov, a to ani na vyšších poschodiach. V minulosti sme napríklad mali prípad, keď zlodeji ukradli bicykel aj z balkóna na 2. poschodí paneláku,“ upozorňuje Peter Ďumbala z poisťovne Generali.

Z našich skúseností vyplýva, že zlodeji sa pri krádežiach sústreďujú najmä na väčšie mestá, kde im nahráva väčšia anonymita prostredia. Poistenie bicykla preplatí krádež bicykla alebo elektrobicykla po splnení podmienok na jeho zabezpečenie kdekoľvek vo svete nielen na adrese poistenia, ako je to v prípade poistenia domácnosti,“ vysvetľuje výhody poistenia bicykla Peter Ďumbala.

Aj v prípade nehody

Poistenie bicykla od Generali však cyklistom pomôže aj v prípade nehody a to kdekoľvek v rámci Európy. „Ak sa klientom stane počas ich cyklotúry nehoda, či už následkom zrážky s motorovým vozidlom alebo iným cyklistom, následkom stretu so zvieraťom, vlastným nedopatrením alebo vplyvom vyššej moci, v rámci poistenia bicykla majú klienti k dispozícii bezplatnú asistenciu. Tá im pomôže s odvozom poškodeného bicykla do najbližšieho servisu a pre cyklistu zasa zabezpečí odvoz k lekárovi alebo do najbližšieho zdravotného zariadenia, ak to jeho zdravotný stav vyžaduje,“ hovorí Peter Ďumbala z Generali.

V rámci asistencie môže klient využiť aj opravu bicykla v prípade nehody, a to až do výšky 400 eur. Asistenčné služby mu preplatia opravu napríklad roztrhnutej reťaze, prasknutého ráfiku, zlomených špíc, poškodených bŕzd alebo pedálov a podobne.

Nezabúdajte na zodpovednosť

Cyklistom zároveň odporúčame uzavrieť si aj poistenie občianskej zodpovednosti. Toto poistenie preplatí škody na majetku a zdraví, ktoré nechcene spôsobia svojím konaním pri jazde na bicykli alebo elektrobicykli.

Toto poistenie kryje napr. situácie, keď zrania iného účastníka premávky alebo spôsobia dopravnú nehodu. Škody, ktoré  môže cyklista spôsobiť pri dopravnej nehode sa môžu bežne pohybovať v tisícoch až desať tisícoch eur, preto ponúka Generali poistenie zodpovednosti s krytím škôd až do výšky 500 000 eur, ktoré kryje okrem škôd na majetku a zdraví aj nemajetkovú ujmu.

Značky: