Analytici z Picodi.com skontrolovali ceny verejnej dopravy v 45 mestách vo svete a porovnali náklady na dopravu s lokálnými priemernými mzdami.

V našom prieskume sme sa bližšie pozreli na jednosmerné lístky a tiež mesačné lístky, ktoré zaručujú voľnú prepravu v rámci mesta.

VEREJNÁ DOPRAVA VO SVETE

V troch z 45 miest je verejná doprava pre obyvateľov úplne zadarmo – Luxembursko, Tallinn (hlavné mesto Estónska) a Valletta (hlavné mesto Malty).

Medzi ostatnými mestami v našom rebríčku sú najdrahšie jednosmerné lístky v Londýne (4,85 €), Zürichu (4,44 €) a v Osle (3,65 €). Najdrahšie mesačné lístky nájdeme opäť v Londýne (253 €), v Melbourne (178 €) a v Dubline (155 €). Pre porovnanie, mesačný lístok v Bratislave stojí iba 30 €.

Keď sme porovnali ceny mesačných lístkov s priemernou mesačnou mzdou, najhorší pomer sme našli v São Paule, kde mesačný prístup k všetkým druhom verejnej dopravy po meste vychádza až na 14,3% priemernej mzdy. Druhé miesto, čo sa týka výdavkov, zaujal Istanbul (7,5%) a tretie Londýn (7,4%).

V tomto rebríčku sa Bratislava umiestnila približne v strede – mesačný lístok stojí 30 €, čo je však v porovnaní s inými mestami iba 2,5% z priemernej výplaty v tomto meste. To je podobný výsledok, ako napríklad v Budapešti (taktiež 2,5%), Sofii (2,6%) alebo v Helsinkách (2,4%).

Ceny verejnej dopravy na Slovensku

Taktiež sme sa bližšie pozreli na cenník verejnej dopravy v krajských mestách Slovenska:

VEREJNÁ DOPRAVA NA SLOVENSKU

Medzi 8 krajskými mestami môžeme nájsť najdrahší jednosmerný lístok v Bratislave (1,18 €), Košiciach (1 €) a Prešove (0,90 €). Na druhej strane, obyvatelia Trenčína (0,40 €), Trnavy (0,45 €) a Nitry (0,50 €) si môžu užívať najnižšie ceny za jednosmerné lístky. Čo sa týka mesačných lístkov, obyvatelia Bratislavy (30 €) a Košíc (25 €) platia najvyššiu sumu. Najlacnejší mesačný lístok môžeme nájsť v Trenčíne (15 €) a v Trnave mesačný lístok neexistuje.

Metodológia

Naša štúdia bola založená na cenách jednorazových lístkov a mesačných lístkov ponúkaných miestnymi prevádzkovateľmi verejnej dopravy od marca 2023. Priemerné čisté mzdy boli prevzaté z numbeo.com. Na prevod meny sme použili údaje o priemernom výmennom kurze zo služby Google Finance za február 2023.

Mesačné preukazy zahrnuté v tejto štúdii umožňujú neobmedzené cestovanie všetkými dopravnými prostriedkami v rámci hraníc mesta. V našom rebríčku sme použili pokiaľ možno najvýhodnejšie ceny (napr. nižšie cestovné s mobilnou aplikáciou alebo špeciálnymi kartami MHD, aj keď sme nezapočítali náklady na objednanie takejto karty).

Nezahrnuli sme mestá, v ktorých jeden spôsob dopravy ponúka viacero operátorov s veľmi rozdielnou cenovou politikou (Tokio, Peking, Jakarta, Bangkok a ďalší). Nezahrnuli sme ani mestá, kde nie je možné zakúpiť si mesačný lístok.

Úplný zoznam zahrnutých miest a prevádzkovateľov verejnej dopravy nájdete tu.

Značky: