Nemáme radi káble. Hoci zabezpečujú stabilnejší a rýchlejší prenos dát ako bezdrôtové technológie, často je s nimi množstvo problémov. Hlavne, ak potrebujete natiahnuť kábel z počítača z inej izby, aby ste si pozreli film na televízore. Vzhľadom k rastúcej popularite online služieb je častokrát ťažkopádne využívať počítač v úlohe prehrávača. Moderné technológie ponúkajú niekoľko riešení a ako bonus extra funkcie, ktoré na vašich mobilných zariadeniach oceníte.
V tomto článku podrobnejšie predstavíme technológiu Miracast a funkcionalitu zariadení Chromecast a Apple TV. Recenzie na obe zariadenia sme uverejnili v minulom vydaní (Chromecast), resp. v tom aktuálnom (Apple TV).
Miracast
Miracast je technológia, resp. štandard, ktorý vyzerá na papieri vynikajúco. Podporuje ju väčšina zariadení s operačným systémom Android 4.2, resp. novším a taktiež aj Windows zariadenia vo verzii 8.1 a 10 (počítače aj mobilné telefóny). Aby ste túto technológiu mohli využívať, budete potrebovať kompatibilný televízor, resp. externú obrazovku. Aj v tomto prípade je výborná podpora zo strany výrobcov a takmer všetky moderné inteligentné televízory dokážu pomocou Miracastu komunikovať.
Pokiaľ to zhrnieme – ak ste počas posledných dvoch rokov kupovali nový televízor a smartfón alebo tablet, je veľká šanca, že máte doma všetko potrebné, aby ste Miracast mohli vyskúšať v praxi. Výnimkou sú Apple zariadenia, ktoré ho nepodporujú. Ak nemáte kompatibilný displej, na trhu sa nachádza viacero HDMI kľúčov, ktoré majú v sebe zabudovaný prijímač, kompatibilný so štandardom.
Nie sú však príliš rozšírené, aj keď zopár takýchto produktov sme v minulosti testovali. V prípade, že nemáte kompatibilný „vysielač“ (smartfón, tablet, počítač), na trhu nie je príslušenstvo, ktoré by tento problém vyriešilo. Potrebujete nové zariadenie. Avšak, ako sme spomenuli, problém bude skôr s nekompatibilným prijímačom ako vysielačom. Mimochodom, ako Miracast prijímač môžete využiť aj hernú konzolu Xbox One. Tá túto funkciu ponúka zatiaľ iba v testovacej verzii, avšak funguje to.
Problémom Miracastu je jeho nespoľahlivosť. Naše skúsenosti sú rôznorodé. Testovali sme viacero zariadení, viacero televízorov, viacero HDMI prijímačov s podporou Miracastu a často sme sa stretli s tým, že sme nevedeli garantovať, či bude prenos obrazu fungovať alebo nie. Z Windows notebooku sme síce bezdrôtovo premietali obraz do HDMI prijímača, avšak ak sme chceli obraz posielať do televízora, ten oznamoval chybovú hlášku.
Z tabletu sme úspešne komunikovali s oboma prijímačmi (nie súbežne) a v prípade smartfónu fungovalo iba posielanie do televízora. Nechceme zovšeobecňovať, ale Miracast je plný prekvapení. Ak komunikácia medzi dvoma zariadeniami funguje, pravdepodobne bude aj v budúcnosti. Avšak neodvážime sa tvrdiť, že každý Miracast vysielač bude bez problémov posielať obraz do všetkých vysielačov. V tomto smere je to trochu nepredvídateľná alchýmia.
Pokiaľ komunikácia funguje, Miracast je výborný spôsob ako ukazovať fotky na veľkej obrazovke alebo robiť prezentácie. Prehrávanie videa je z hľadiska kvality akceptovateľné, avšak na sledovanie celovečerného filmu by sme radšej použili iné riešenie. Miracast totiž zrkadlí obrazovku displeja počítača alebo mobilného zariadenia a na kvalite výstupu je to poznať. Zrkadliť môžete aj hry, avšak budete potrebovať dostatočne kvalitnú lokálnu Wi-Fi sieť.
V opačnom prípade bude dochádzať k častým výpadkom snímok, čo sa niekedy prejaví krátkym zamrznutím, nehovoriac o drobnej odozve. Takisto sme si všimli, že hry, ktoré sú prispôsobené pre mobilné zariadenia, nevyzerajú počas zrkadlenia obrazu na televíznej obrazovke až tak dobre. Miracast takisto neodporúčame na zrkadlenie hier z počítača.
Dodajme, že Miracast umožňuje iba zrkadlenie obrazu. To znamená, že zariadenie, z ktorého prehrávate, musí byť neustále zapnuté a na displeji zobrazovať to, čo chcete premietať na televíznu obrazovku. Niekedy to môže byť obmedzujúce, či už z hľadiska iného využitia daného zariadenia alebo kvôli spotrebe batérie.
Páči sa nám: Rozsiahla podpora televízorov, počítačov a mobilných zariadení, nepotrebujete teda žiadne ďalšie zariadenie. Teoreticky vynikajúca kompatibilita naprieč viacerými platformami. Podpora zrkadlenia obrazovky displeja. Obraz môžete posielať aj bez pripojenia do internetu.
Nepáči sa nám: V praxi problematická komunikácia medzi kompatibilnými zariadeniami. Chýbajúca podpora Apple zariadení (je to rozhodnutie Apple). Zariadenie, z ktorého posielate obraz, musí byť neustále zapnuté a nemôžete ho využívať pre iný účel.
Odporúčame na: Zrkadlenie webových stránok, aplikácií, ukazovanie fotiek, krátkych videí, na potreby prezentácie.
Chromecast
Chromecast je malé zariadenie s HDMI konektorom od Googlu. Pripojíte ho k televízoru alebo k inému prístroju, ktorý má HDMI vstup. Napríklad projektor. Vo funkcii vysielača obrazu použijete zariadenia so systémom Android alebo iOS. Hoci je Chromecast riešenie od Googlu, podporuje aj Apple zariadenia. Podporované je takisto posielanie obrazu z internetového prehliadača Chrome pre počítače.
Výhodu Chromecastu v porovnaní s Miracastom vidíme vo všestrannejšom využití. Chromecast v prípade Android zariadení so systémom Android 4.4.2 a vyšším umožňuje zrkadliť obrazovku. Toto je funkcia, ktorú ponúka Miracast. Avšak Chromecast si nebudete kupovať kvôli funkcii zrkadlenia. To je iba príjemný bonus.
Podstatou Chromecastu je zabudovaná podpora aplikácií. Nejde však o natívne aplikácie, ktoré si nainštalujete do prístroja, ako je tomu v prípade novej Apple TV. Do Chromecastu nebudete inštalovať nič. Avšak mobilné aplikácie, ktoré máte nainštalované v smartfóne alebo tablete (v tomto prípade je už jedno, či ide o Android alebo iOS aplikácie), môžu mať priamo v sebe zabudovanú podporu pre Chromecast. Z obľúbených služieb, ktoré využijete aj na Slovensku, spomeňme Filmy Google Play, HBO GO, Plex, YouTube, Deezer, Spotify a ďalšie. V zozname nájdete aj špecifické aplikácie, ako sú prednášky TEDx atď.
Vďaka zabudovanej podpore aplikácií nedochádza počas prehrávania multimédií zo spomenutých služieb k zrkadleniu obrazu z vášho mobilného zariadenia. Obsah sa streamuje priamo z internetu do televízora. A to je dobre, pretože mobilné zariadenie v tomto prípade slúži iba ako diaľkové ovládanie a keď sa prehrávanie spustí na TV obrazovke, môžete ho uspať alebo využívať pre iné účely. Výrazne lepšia je aj kvalita obrazu. Ak si porovnáte zrkadlenie tabletu so spustenou videoaplikáciou (či už cez Miracast alebo cez funkciu zrkadlenia v Chromecaste) a priame prehrávanie obsahu zo serverov služby, zážitok zo sledovania je oveľa lepší v prípade priameho prehrávania. Zrkadlenie je jednoducho vhodnejšie pre iné účely.
Trochu problematickejšie je prehrávanie multimédií, ktoré máte uložené lokálne v počítači. V tomto prípade ich môžete spustiť v prehliadači Chrome (Chrome využijete nielen na zrkadlenie webových stránok a online multimédií, ale aj lokálneho obsahu) a aktivovať funkciu zrkadlenia zvolenej karty prehliadača. Obraz sa síce prehráva v režime celej obrazovky, avšak kvalita prehrávania je priamo úmerná rýchlosti vašej lokálnej siete.
Najlepší výsledok dosiahnete, ak je počítač pripojený do lokálnej siete pomocou kábla, v opačnom prípade ste závislí od kvality Wi-Fi routera. V tomto režime sme si však všimli drobné oneskorenie obrazu oproti zvuku, čo negatívne ovplyvňuje zážitok zo sledovania. Ak sa multimédiá prehrávajú do Chromecastu priamo z internetu, vtedy tento problém nenastane.
Riešením je použiť niektorú z množstva dostupných aplikácií, ktoré sú navrhnuté pre potreby prehrávania lokálneho obsahu, či už z počítača alebo mobilných zariadení. Našou obľúbenou voľbou je služba Plex.
Chromecast zatiaľ nie je na našom trhu oficiálne dostupný. Slovenskí predajcovia ho však predávajú za cenu okolo 40 eur. V prípade, že pôjdete do Ameriky, jeho kúpu odporúčame. V prepočte stojí cca 30 eur a druhá generácia (recenzovali sme ju v minulom vydaní) obsahuje výkonnejší Wi-Fi modul.
Páči sa nám: Cenovo dostupné riešenie, ľahko prenositeľné. Dobrá podpora aplikácií. Funguje na Androide aj iOS. Posielanie obrazu z prehliadača Chrome pre počítač. Môžete jednoducho posielať obraz aj do projektora. Spoľahlivá prevádzka.
Nepáči sa nám: Chýba podpora pre Windows Phone. V prípade zrkadlenia videa je zvuk o necelú polsekundu rýchlejší ako obraz. Občasné menšie problémy počas používania (dajú sa vyriešiť rýchlo).
Odporúčame na: Multimediálne centrum domácnosti, ale aj na cesty, pre potreby prehrávania videí zo služieb YouTube, Filmy Google Play, HBO GO, Plex. Ideálna voľba pre ukazovanie fotografií a najlepšie riešenie pre zrkadlenie webu.
Apple TV
Apple TV ponúka v jadre totožnú funkcionalitu ako Chromecast, avšak s pár extra vlastnosťami. Má diaľkové ovládanie a v novej verzii podporuje natívne aplikácie, ktoré si nainštalujete priamo do zariadenia. Cena štvrtej generácie je 175 eur, ak však chcete iba posielať obsah do TV, potom vám postačí tretia generácia s aktuálnou cenovkou 77 eur.
Aj lacnejšia verzia Apple TV podporuje prehrávanie multimédií priamo zo serverov poskytovateľa. Takisto môžete zrkadliť obraz z iOS zariadení. Táto funkcia počas nášho testovania fungovala o trochu kvalitnejšie ako zrkadlenie do Chromecastu. Hlavne v prípade hier a dynamickejšieho obsahu sme zaznamenali menej artefaktov a krátkodobých výpadkov. Apple TV vo všeobecnosti ponúka lepší používateľský zážitok.
Všetko funguje tak, ako má. V prípade Chromecastu sme sa sem-tam stretli s menšími problémami, ktoré sme síce vyriešili po pár sekundách (obvykle stačilo iba vypnúť a zapnúť aplikáciu), ale otravovali. Avšak aj v prípade Apple TV platí, že ak budete chcieť prehrávať lokálny obsah, zrkadlenie nie je ideálna voľba. Radšej využite službu Plex alebo niektorú z ďalších aplikácií.
Ak nepotrebujete natívne aplikácie, Apple TV má zmysel kúpiť v prípade, že fungujete v ekosystéme od Applu a nevadia vám vyššie ceny filmov v iTunes oproti Filmom Google Play. Ak hľadáte zariadenie na posielanie lokálneho obsahu cez Plex (resp. cez iné aplikácie) alebo sledovanie služieb YouTube, HBO GO a ďalších, potom si vystačíte aj s lacnejším Chromecastom.
Páči sa nám: Dobrá podpora aplikácií. Natívne aplikácie v prípade štvrtej generácie. Kvalitný používateľský zážitok a spoľahlivá prevádzka.
Nepáči sa nám: Iba pre Apple zariadenia. Vyššia cena.
Odporúčame na: Multimediálne centrum domácnosti, ak fungujete v ekosystéme od Applu. Ideálne na prehrávanie videí zo služieb iTunes, HBO GO, Plex. Prezentácia fotiek z iCloudu, nenáročné hranie sa v prípade štvrtej generácie Apple TV.
Bonus: Posielame obraz z Windows 10
Novembrová aktualizácia systému Windows 10 priniesla novú funkciu. Do televízora a iných zariadení s podporou štandardu Miracast a DLNA môžete posielať multimédiá priamo z prehliadača Microsoft Edge alebo z Prieskumníka. V prvom prípade kliknite na položku Viac (tri bodky) a vyberte možnosť Vysielanie médií do zariadenia. V druhom prípade označte v Prieskumníkovi súbor, kliknite pravým tlačidlom, zvoľte možnosť Vysielanie do zariadenia a vyberte žiadané zariadenie.
Aj pri testovaní tejto funkcie sme sa trápili s fungovaním/nefungovaním Miracastu. Prehrávanie pomocou DLNA štandardu bolo spoľahlivejšie. Vďaka tejto funkcii môžete pomerne rýchlo spustiť prehrávanie YouTube videa alebo multimédií z počítača na obrazovke televízora. Funkcia nepodporuje prehrávanie chráneného obsahu.
Tento článok vyšiel aj v tlačenom decembrovom vydaní touchIT, č. 7/2015, preto sa niektoré skutočnosti uvednené v článku môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.