Vybitý telefón, notebook, tablet a k tomu nedostupnosť elektrickej energie, môže spôsobiť vrásky nejednému z nás. Alebo „len“ vybitá batéria v aute, vie narobiť pekné starosti. Takéto situácie môžu postihnúť kohokoľvek a kdekoľvek. No a práve na takéto nepríjemné situácie, sú dostupné rôzne multifunkčné zariadenia, ako je aj power-banka BellaProx TM15, ktorú sme niekoľko dní testovali.
TIP: Pozrite sa ako fotí Samsung Galaxy S7 edge a ako Apple iPhone 6S
Fotosúboj titánov: Samsung Galaxy S7 edge verzus Apple iPhone 6S. Ktorý fotí lepšie?
Spracovanie a veľkosť
Celý obsah balenia sa skrýva v praktickom plastovom kufríku v rozmere 285 × 230 × 55 mm. Veľkosť samostatnej powerbanky je 170 × 80 × 35 mm. Všetky ovládacie prvky a výstupy na nabíjanie sú v bočnej stene a celé zariadenie má jemne pogumovaný povrch, vďaka čomu sa s ním dobre manipuluje.
K dispozícii sú dva samostatné LED indikátory. 1, stav kapacity batérie – 4 modré diódy. 2, indikácia výstupného prúdu pre nabíjanie notebooku – 3 modré diódy. V oboch prípadoch sú všetky diódy natlačené vedľa seba a ešte aj nepresne osadené, čo spôsobuje zlú orientáciu v zobrazovaných hodnotách. Na tomto probléme, by mohol výrobca v budúcnosti zapracovať. Jedna z diód výstražného svetla (červená), slúži tiež ako samostatná kontrolka správneho zapojenia štartovacích káblov, pri núdzovom štartovaní.
Balenie
- Power-banka 16800 mAh.
- Sieťová nabíjačka a auto nabíjačka pre power-banku
- Kábel s 8 rôznymi adaptérmi pre nabíjanie notebooku
- USB kábel so 4 koncovkami (Micro USB, Mini USB, Apple lighting konektor, Apple široký konektor)
- Inteligentné štartovacie káble
- Prehľadná používateľská príručka v Slovenskom jazyku s ilustráciami
Nabíjanie powerbanky
Nabíjanie power-banky do plnej kapacity, trvá v priemere 3,5 až 4 hod cez sieťový adaptér. Nabíjanie cez auto-nabíjačku, o niečo málo viac. Životný cyklus je udávaný na 3000 nabití.
Nabíjanie zariadení cez USB výstup
Dostupné sú dva USB porty pre nabíjanie ľubovoľných zariadení. Výstupný prúd u oboch je 5V – 2A. Nabíjanie smartfónu s kapacitou batérie 3220 mAh, trvá cca 2 hodiny.
Nabíjanie notebooku
Nabíjanie a udržiavanie energie notebooku pomocou power-banky, je veľkou výhodou. V balení nájdete 8 rôznych konektorov pre nabíjanie známych značiek notebookov, no napr. široké koncovky, ako má Lenovo a pod. tu majú absenciu. Samotné nabíjanie je jednoduché, stačí power-banku zapnúť a nastaviť správny výstupný prúd, ktorý je zobrazený pomocou Led indikácie s číselným popisom. Možnosti nastavenia : 12V/16V/19V – 2A/3,5A/3,5A. Pred nabíjaním, odporúčame skontrolovať napájanie notebooku a nastaviť správnu hodnotu výstupného prúdu, aby ste predišli možným komplikáciám a poškodeniu zariadenia.
Jump Start – núdzové štartovanie automobilu
Toto je najzaujímavejšia funkcia testovanej powerbanky a zároveň veľmi užitočná. Situácia, kedy sa vám nedarí naštartovať auto z dôvodu slabej batérie, nie je vôbec príjemná. No ak máte po ruke power-banku s funkciou Jump-Start, ktorá dokáže automobil núdzovo naštartovať, je po probléme. Samozrejme, ani toto nie je zázračná škatuľka, ktorá naštartuje vašu V8. Všetko má svoje hranice a inak to nebude ani v tomto prípade. Maximálny objem motora na núdzové štartovanie je odporúčaný do 3000 cm3. Maximálny prúd power-banky je 600A, avšak štartovací prúd je 300 A.
Celé štartovanie má jednoduchý priebeh, pričom stačí dodržať zásady bezpečnosti a výrobcom odporúčanú postupnosť
- Pripojiť štartovacie káble z balenia na batériu automobilu ( červená svorka + / čierna svorka – )
- Zapnúť powerbanku
- Koncovku z káblov zapojiť do powerbanky ( označený výstup – ENGINE START)
- Naštartovať automobil
Ak by sa vám to nepodarilo na prvý krát, treba dodržať časový odstup medzi ďalším štartovaním 30 sek. Ak vám auto ani po 3 pokusoch nenaštartuje, treba počkať minimálne 5 min pred ďalším štartovaním a postup zopakovať. Na núdzové štartovanie je odporúčaná aspoň polovičná kapacita power-banky, no najlepšie je, mať ju plne nabitú, ak by ste potrebovali viac pokusov.
Štartovacie káble v balení sú „inteligentné“ a v prípade zlého zapojenia na opačné póly, neprenesú žiadny prúd. Toto je rozumný krok od výrobcu, aby sa predišlo poškodeniu samotného zariadenia alebo automobilu.
Powerbanka má zakomponované aj výkonné výstražné svetlo, ktoré striedavo bliká na modro-červeno. To je užitočné pri poruche auta, kdekoľvek na cestách, aby sa predišlo incidentu s druhým autom, ktoré by vás mohlo neskoro spozorovať a to najmä vo večerných hodinách. Nevýhodou môže byť, že by sa sfarbenie diód nemuselo páčiť policajtom.
Medzi dvoma výstražnými diódami, sa nachádza aj jedna obyčajná biela dióda, s vysokou svietivosťou. Na konštrukcii powerbanky sú zakomponované aj 2 bezpečnostné prvky : 1, hrot pre núdzové rozbitie skla v prípade nehody. 2, ostrý nôž pre núdzové prerezanie bezpečnostného pásu.
Hodnotenie :
+výbava, núdzové štartovanie automobilu, kapacita, obsah balenia, prijateľná cena, „inteligentné“ štartovacie káble.
– zle spracovaná led indikácia, málo druhov koncoviek pre notebooky, USB výstup má len 2 A.
Cena produktu : 97,90 Eur
Za zapožičanie ďakujeme : EuroData SK
Verdikt touchIT
Powerbanky sú súčasťou každodennej výbavy nejedného z nás a keď môžeme mať nejakú zaujímavú funkciu navyše, je to len výhodou. Jump-start je v mnohých prípadoch funkčná a užitočná pomôcka pre nejedného motoristu. Nabíjanie notebooku, pomocou power-banky pri častom cestovaní, nie je tiež na zahodenie a tak po celom rade funkcií, ktoré nás počas testovania sprevádzali, hodnotíme takéto zariadenie pozitívne, aj keď má svoje muchy a zázraky na počkanie nerobí.