Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Dopravcovia ich nemusia stihnúť doručiť.

Väčšina Slovákov v dnešnej dobe nakupuje vianočné darčeky online. Mnohí si tiež zvykli, že pri nakupovaní online stačí pár klikov a tovar je najneskôr nasledujúci deň doma. Podľa spoločnosti Upgates, ktorá vytvára platformy pre prevádzkovanie e-shopov, však tento vysoký štandard v predvianočnom zhone platiť nezvykne.

Skúsenosti a dáta spoločnosti Upgages z ostatných rokov ukazujú, že predvianočná sezóna tradične vrcholí okolo 10. decembra. Vtedy môžu e-shopy očakávať podľa Michala Benatzkeho najväčší nápor. „Počet objednávok síce kulminuje na konci prvej tretiny decembra, no to neznamená, že ďalšia veľká časť objednávok neprichádza na poslednú chvíľu. Nasledujúce dni už, samozrejme, nie sú tak silné, ako spomínaný 10. december, no aj napriek tomu predstavujú približne dvoj až trojnásobok priemernej návštevnosti počas roka.“

Čím bližšie sú sviatky, tým pozornejšie musíte, podľa Benatzkeho premýšľať, kedy a aké darčeky objednať, aby sa k vám dostal tovar v poriadku, ešte začatím týchto Vianoc. Najvýznamnejší dopravcovia z tohto dôvodu každý rok zverejňujú termíny, dokedy sú schopní objednávky pod stromček doručiť. „Sme v pravidelnom kontakte s väčšinou relevantných dopravcov a o daných termínoch informujeme aj e-shopy, ktoré fungujú na našej platforme. Považujeme však za rovnako dôležité, aby termíny poznali aj spotrebitelia. Dokážeme tak efektívnejšie predísť zbytočným predvianočným nepríjemnostiam,“ vysvetľuje Michal Benatzky zo spoločnosti Upgates.

Dodacie termíny dopravcov pre Vianoce 2023

Medzi najväčších prepravcov aktuálne nepochybne patrí Packeta, ktorá už predajcom zaslala termíny, dokedy vie zaručiť doručenie do Vianoc. Pre zvozy z výdajného miesta je posledným dňom pondelok, 18. december a v prípade doručenia na depo je posledným dňom utorok, 19. december. Zásielky bude samozrejme možné podať aj po tomto dátume. Riziko, že dopravca tovar nedodá pred sviatkami, je už však veľmi vysoké.

Slovenská pošta garantuje doručenie balíkových zásielok pri podaní v utorok 19. decembra. V prípade zahraničných balíkov je najneskorší odporúčaný termín podania štvrtok 14. decembra. Kuriérska spoločnosť SPS uvádza ako posledný deň na bezpečné objednanie prepravy 18. december. Veľmi podobné termíny zverejnil aj prepravca GLS, ktorý odporúča zákazníkom objednať tovar do 18. decembra, čo by malo e-shopom poskytnúť dostatok času na odovzdanie balíka prepravcovi do 19.12.2023. Takto môže byť bezpečne doručený do Vianoc.

Značky: