Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Chladné počasie často láka pod teplú kapotu auta zvieratá, ktoré sa zvyknú ohrievať v teple motorového priestoru. Najmä hlodavce dokážu narobiť poriadne škody a obhryzením káblov môžu dokonca úplne znefunkčniť vozidlo. Nie každú škodu spôsobenú zvieraťom v priestore motora však automaticky kryje havarijná poistka. Pripomíname preto niekoľko rád, ako ochránite svoje auto pred poškodením a v niektorých prípadoch zachránite život aj zvieraťu.

Je zima, pozor na mačky v priestore motora

Ochranári zvierat upozorňujú, že každoročne sa počas jesenného a zimného obdobia potuluje po uliciach priveľa malých mačiatok. Tie v chladných dňoch vlezú zo spodku auta do priestorov motora, ktorý aj po vypnutí vozidla zostáva dlhší čas teplý a poskytuje mačkám útočisko pred zlým počasím či zimou. Ak nič netušiaci vodič auto naštartuje a mačka nestihne vybehnúť, dostane sa medzi rozvodové remene motora, čo sa často končí pre zviera tragicky a pre auto škodou.

Takejto situácii sa dá podľa ochrancov zvierat zabrániť veľmi  jednoducho a potrebujete na to iba pár sekúnd: Stačí, keď pred nastúpením do auta päsťou silnejšie pobúchate po kapote vozidla. Mačka zaručene  z priestoru motora vybehne von. Toto pravidlo by si mali špeciálne v chladných dňoch vodiči osvojiť.

Škoda na motore, ktorá by vznikla následkom takejto situácie, sa totiž nedá považovať za škodu spôsobenú hlodavcami, ktorú kryje havarijná poistka.

„Takéto prípady nespadajú automaticky pod krytie z havarijnej poistky a posudzujeme ich individuálne od prípadu k prípadu,“ hovorí Jiří Moravec z oddelenia likvidácie škôd na motorových vozidlách UNIQA a dodáva: „Do tejto kategórie patria aj prípady, keď sa pod kapotou nájdu vtáky, napr. holuby alebo škody spôsobia torza vtákov či drobných hlodavcov, ktoré si tam kuna doniesla ako korisť“, dopĺňa J.Moravec z UNIQA.

Hlodavce dokážu auto úplne znefunkčniť

Ak máte v chladnom počasí problém s naštartovaním svojho auta, nemusí vždy ísť len o poruchu. Pod kapotou vášho vozidla sa počas jesenných či zimných dní môžu vyhrievať kuny, lasice či iné hlodavce, ktoré prilákalo teplo motora. Skúsenosti mnohých vodičov dokazujú, že hlodavce si radi „pochutia“ na izolácii káblov alebo hadiciach a takéto poškodenie môže auto úplne znefunkčniť. 

V dnešnej dobe sú autá riadené prevažne elektronicky a preto prehryznutie príslušného kábla môže spôsobiť fatálny výpadok elektronických systémov na vozidle a odstaviť ho na veľmi dlhú dobu. Mali sme v poisťovni prípad, keď následkom prehryznutia kábla hlodavcom zlyhala riadiaca jednotka automatickej prevodovky, auto sa nemohlo pohnúť a musela sa meniť celá kabeláž,“ hovorí Jiří Moravec.

Škody, ktoré po sebe hlodavce zanechajú, sa niekedy pohybujú v tisícoch EUR. Vedia poškodiť káble elektroinštalácie, zapaľovania ako aj narušiť vnútorný kryt kapoty. 

Jiří Moravec z UNIQA poisťovne preto radí:

  • najlepšou ochranou pred vniknutím zvieraťa do motora je spodný kryt auta, nie všetky vozidlá však majú takúto výbavu
  • hlodavce môžu odplašiť aj špeciálne spreje, ktoré zvieratá odpudzujú
  • ďalšou možnosťou je inštalácia elektronického odpudzovača, jeho ultrazvukové vlny neželaného „návštevníka“ často odplašia
  • Siahnuť ale môžete k jednoduchšej a lacnejšej možnosti. Až pôjdete od kaderníka, vezmite si so sebou trochu svojich vlasov do ponožky a vložte ju pod kapotu. Divokí hlodavci majú z ľudí prirodzený strach a ich pach ich odpudí. Rovnako fungujú aj mačacie a psie chlpy.

Ak máte uzatvorenú havarijnú poistku, poškodenie káblov, hadíc, obkladov alebo izolačných materiálov na vozidle spôsobených ohryzením alebo prehryznutím hlodavcami vám poisťovňa preplatí. Tieto škody sú zahrnuté už v základnom havarijnom poistení.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.