Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Všimli ste si niekedy deti pri hraní počítačových hier? Aké jednoduché je pre ne plniť úlohy, spolupracovať s kamarátmi, vytvárať tímy a koordinovať ich? A teraz si predstavte, že ich vezmete na priemerné pracovisko súčasnosti so všetkými jeho obmedzeniami a prekážkami.

Už v roku 2020 pritom bude 40 percent pracovnej sily z generácie, ktorá s modernými technológiami vyrastala odmalička. Prostredie, ktorého základy pochádzajú ešte z minulého tisícročia, je pre ňu skutočne iným svetom. Okrem generácií sa mení i samotná forma práce. Podľa analýzy EFIP sa v ostatných rokoch prudko zvýšil počet freelancerov i pracovných úväzkov na projektovej báze.

To všetko znamená, že organizácie si už nevystačia len s prebalením súčasných procesov do moderného šatu – musia pracovisko vymyslieť nanovo. Spoločnosť Gartner predpovedá, že už o dva roky bude pre takmer tretinu spoločností najväčšou konkurenčnou výhodou schopnosť kreatívne využívať digitálne technológie. Budovanie digitálneho pracoviska tak bude priamo spájať spôsob práce s budúcim rastom firmy. Atos Digital Workplace pomáha firmám nájsť rovnováhu medzi slobodou a kontrolou – vytvára agilné, bezpečné a dostupné pracovisko, ktoré prispieva k motivácii a vyššej produktivite.

Nepríde v škatuli

Digitálne pracovisko nie je otázkou nákupu hardvéru a nedá sa zaviesť zaplatením jednej licencie. Ide skôr o princíp, na základe ktorého sa postupne pridávajú stavebné bloky. Výsledkom má byť agilné a jednoduché prostredie, postavené na cloude a prístupné odkiaľkoľvek, ktoré je zároveň šité na mieru každého jednotlivca, ale i bezpečné. Z toho vyplýva, že neexistuje jediná správna odpoveď – efektívne digitálne pracovisko je výsledkom dlhodobého procesu, ktorý závisí od odboru podnikania, finančných možností i želaného výsledku.

Prvým krokom je preto dôkladná analýza. Tá musí preveriť nastavenie procesov a to nielen z pohľadu efektivity, ale napríklad aj súladu s predpismi a reguláciami. Dôležitým predpokladom je aj znalosť dát – kde sú uložené, kto, ako a ako často k nim pristupuje a ako sú zabezpečené.

Nastavenie za minúty

Jedným z prvých krokov, ktoré firmy robia na ceste k digitálnemu pracovisku, je presun komunikačných nástrojov do cloudu. Organizácie sa dnes spoliehajú na kombinácie rôznych nástrojov, od e-mailu cez aplikačné platformy na zdieľanie obsahu až po videokonferenčné aplikácie. Cieľom digitálneho pracoviska nie je nahradiť ich, ale nájsť efektívny spôsob ako ich využiť a integrovať, aby prinášali najvyššiu hodnotu.

Už dnes sú v ponuke cloudové riešenia, ktoré umožnia začať s prácou na akomkoľvek zariadení do niekoľkých minút – konfigurácia prebieha na diaľku, takže sa stačí prihlásiť a k dispozícii sú všetky potrebné zdroje – od e-mailu, cez kalendár až po úložisko súborov.

Súčasťou digitálneho pracoviska môžu byť i pokročilejšie riešenia – či už nástroje, ktoré využívajú umelú inteligenciu a strojové učenie na analýzu a optimalizáciu dát, cez platformy na automatizáciu biznis procesov až virtuálneho asistenta, ktorý v rámci firmy napríklad pomáha plniť základné úlohy.

Riadiť dáta, nie zariadenia

Koncept digitálneho pracoviska myslí aj na bezpečnosť. Tá tradičná by totiž v prostredí, kde sa dá pracovať odkiaľkoľvek a z akéhokoľvek zariadenia nefungovala bez toho, aby výrazne okresala výhody celej digitálnej transformácie.

Dnes sa totiž firmy snažia manažovať zariadenia; v digitálnom pracovisku sa však musia zamerať na aplikácie a dáta. Namiesto tradičnej ochrany zariadenia heslom, sa tak k slovu dostáva skôr prispôsobivé zabezpečenie. To nerozlišuje len to, kto sa chce do zariadenia prihlásiť, ale napríklad i miesto, kde sa tak deje – ak sa pracovník pripája do firemnej siete zo svojej kancelárie z overeného zariadenia s nainštalovanými všetkými potrebnými aktualizáciami, je potrebná iná úroveň ochrany ako keď sa prihlasuje z mobilu, pripojeného na Wi-Fi v kaviarni.

Nasimulujte si digitálne pracovisko

Firmy už dnes využívajú mnohé zo stavebných blokov digitálneho pracoviska. Vzdialený prístup k e-mailu, VPN-ky, firemné aplikácie či flexibilná pracovná politika sú však často oddelené a navzájom nekompatibilné. Na čo najefektívnejšie vyťaženie možností, ktoré ponúkajú moderné technológie je dôležitý holistický prístup, ktorý sa sústredí na používateľa.

Cieľom je rovnováha medzi jeho slobodou zvoliť si najlepší spôsob práce a zaistením efektívnej správy, bezpečnosti a súladu s predpismi. Na zistenie, ako to digitálne pracovisko dokáže, netreba hneď prebudovať celú firmu. Už dnes existujú aj demo riešenia, ktoré dokážu takéto prostredie pre konkrétnu firmu nasimulovať.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.