Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Biznisovým  prostredím prechádza vlna digitálnej transformácie, ktorá firmy ženie na cestu zrýchľovania a optimalizovania procesov. Tá nevyhnutne vedie k novým cloudovým. Tlačí ich pritom nielen čas, ale aj softvérový gigant SAP, upriamuje svoju pozornosť na cloud a oznámil ukončenie podpory časti svojich riešení v roku 2027.

Aj pri tejto príležitosti vznikla dcérska firma českej spoločnosti Novasoft, ktorá je súčasťou technologickej skupiny BiQ Group. „Sme pripravení ukázať slovenským klientom, že prechod na cloud netreba brať len ako nevyhnutnosť, ale v prvom rade ako príležitosť,“ hovorí Peter Výboh, CEO spoločnosti Consulting Company Novasoft SK s.r.o.

„Na Slovensku sme zaregistrovali dlhodobo rastúci dopyt po migrácii firemných riešení do cloudu. Rozhodli sme sa využiť bohaté skúsenosti so SAP riešeniami v Consulting Company Novasoft a. s. a zároveň silné zázemie s rozsiahlym portfóliom našej technologickej skupiny BiQ Group. Výsledkom je nová dcérska spoločnosť Novasoft Slovensko, ktorá sa sústredí na optimalizáciu zákazníckych procesov naprieč rôznymi platformami a ich prenášanie do riešení S/4HANA na SAP Public Cloud,“ vysvetľuje Boris Zovčák, COO a spoluzakladateľ spoločnosti BiQ Group.

Spoločnosť Novasoft Slovensko vznikla v júni tohto roku oddelením od českej materskej spoločnosti, ktorá má viac ako 20-ročné skúsenosti so SAP technológiami. Na poli migrácie riešení do cloudu pokrýva Novasoft Slovensko všetky etapy životného cyklu projektov. Špecifický dôraz pritom kladie na hĺbkovú analýzu a optimalizáciu procesov s cieľom digitálnej transformácie svojich klientov.

Na slovenskom trhu má za sebou návrh procesov a postupov na zabezpečenie úspešnej migrácie procesov do cloudu v DPD, poprednej kuriérskej spoločnosti na Slovensku a v Českej republike. Je súčasťou skupiny BiQ, ktorá poskytuje komplexné služby a je partnerom pre inovatívne projekty digitalizácie, spracovanie a vizualizáciu veľkých dát, budovanie komplexných e-commerce riešení alebo vývoj pokročilých webových aplikácií na mieru.

Prispôsobiť si systém či prispôsobiť sa systému

V predchádzajúcich dekádach si firmy využívajúce on-prem systémy zvykli na takmer nekonečný priestor na prispôsobovanie. Výsledkom boli robustné riešenia pozostávajúce sčasti zo štandardných funkčností, ktoré sa postupne výrazne rozširovali vývojom na mieru.

SAP však otočil kormidlo. Novú verziu ERP, na ktorú sa upriamuje aj Novasoft, presunul do cloudu a riešenie prenajíma vo formáte SaaS. Podnikom tak odpadá starosť o hardvérovú infraštruktúru a riešenia si môžu flexibilne škálovať. Zároveň však strácajú časť slobody pri ohýbaní systému a musia sa viac prispôsobovať štandardu.

„Najväčšiu časť projektu venujeme analýze a optimalizácii zákazníka. Pomocou metodiky fit-to-standard a produktov ako Signavio dokážeme už na začiatku vizualizovať celé procesné mapy. Môžeme tak odhaliť prieniky so štandardnými funkčnosťami aj procesy, ktoré treba optimalizovať. Zákazníci niekedy neberú s nadšením fakt, že sa musia prispôsobiť, no SAP má osvedčené postupy s implementáciami pre desaťtisíce zákazníkov vrátane najúspešnejších firiem na svete. Štandard preto netreba podceňovať. Ak predsa identifikujeme unikátne potreby, tak akékoľvek ďalšie riešenie vieme vyvinúť a integrovať do systému,“ približuje Peter Výboh, riaditeľ Novasoft Slovensko.

On-prem vyhasína, inovácie smerujú do cloudu

Špecifikom SaaS produktov je, že zákazníci s predplatenými licenciami majú v cene aj ich automatické aktualizácie, a to aj s novými funkčnosťami. SAP je dnes vo fáze, keď už drvivú väčšinu svojej pozornosti a zdrojov venuje produktom na svojom public cloude.

Firmy tak získavajú možnosť využiť vysokovýkonnú platformu, ktorá je už dnes plnohodnotným SaaS riešením, no zároveň sa neustále rozvíja pravidelnými kvartálnymi aktualizáciami. Spojením silného technologického základu a implementáciou štandardizovaných postupov sa manažmentu otvárajú dvere k lepšej agilite a flexibilite pri potrebe rýchlych reakcií na dynamické zmeny trhu.

„Rozvoj v cloude je dnes masívny. Pred rokom sme sa na to pozreli bližšie a zistili sme, že za polrok bolo viac ako 80 % funkčností pridaných alebo modifikovaných, aby prinášali novú hodnotu. Trendy ako automatizácia pomocou botov či integrácia AI alebo strojového učenia už prúdia primárne do cloudu. Zároveň tu máme novú generáciu databázy, vďaka ktorej už používatelia pracujú so živými dátami, čo úplne mení hru pri reakčných časoch manažmentu a data-based rozhodovaniach. Preto nehovoríme len o migrácii dát. Je to procesná zmena u zákazníka, ktorá vedie ku skutočnej digitálnej transformácii,“ dodáva Peter Výboh.

Značky: