Slovenský prevádzkovateľ elektronického mýtneho systému, SkyToll a.s., podpísal zmluvu na využívanie satelitných širokopásmových služieb spoločnosti Eutelsat Broadband, vďaka ktorým bude zálohovať dáta zo svojich mýtnych brán na cestách v menej dostupných lokalitách naprieč celou krajinou. Služba, ktorá pracuje na základe satelitu KA-SAT spoločnosti Eutelsat s vysokou priepustnosťou, zabezpečí prenos dát a aktualizácií software-u do a z menej dostupných mýtnych brán, a to aj v prípade, že primárne komunikačné technológie zlyhajú.
Satelitná technológia výberu mýta SkyToll, ktorá je založená na princípe GPS–GSM, monitoruje a spoplatňuje nákladnú dopravu na viac ako 17 800 km vymedzených úsekov diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I., II. a III. triedy. V decembri 2015 SkyToll vykázal príjmy pre Národnú diaľničnú spoločnosť vo výške viac ako 187 mil. eur. Od decembra 2015 sa riešenie spoločnosti SkyToll využíva už aj pre výber elektronického mýta u vozidiel s váhou do 3,5 tony.
SkyToll nainštaluje v úvodnej fáze riešenie Eutelsat Broadband na 18 menej dostupných monitorovacích bránach. Systém zálohovania dát tvorí malá satelitná parabola a modem, čím dochádza k sprostredkovaniu nevyhnutej, obojsmernej komunikácie v prípade, že dôjde k zlyhaniu primárneho spojenia.
Marek Hrkel, manažér spoločnosti Eutelsat Broadband na Slovensku, uvádza: “Využívanie našich širokopásmových satelitných služieb spoločnosťou SkyToll je výborným príkladom toho, akú významnú úlohu zohráva satelitná komunikácia pri zabezpečovaní spojenia aj v tých najmenej dostupných lokalitách sveta. Či už sa jedná o potrebu zálohovania dát, internetového pripojenia alebo business siete, široké spektrum služieb spoločnosti Eutelsat Broadband dokáže poskytnúť cenovo efektívne a spoľahlivé riešenie kdekoľvek.”
Spoločnosť Eutelsat Broadband prevádzkuje svoje služby prostredníctvom satelitu KA-SAT, ktorý predstavuje najnovšiu generáciu satelitnej technológie a prvý satelit s vysokou priepustnosťou v Európe. Riešenie, ktoré pokrýva služby naprieč Európou, severnou Afrikou a tiež vo veľkej časti Stredného východu, umožňuje sťahovanie dát rýchlosťou až 22 Mbps a odosielanie rýchlosťou až 6 Mbps.