Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Len niečo viac ako pred týždňom softvér vizuálneho zobrazovania Superfish, predinštalovávaný do spotrebiteľských notebookov Lenovo od septembra 2014, vyvolal obavy a frustráciu tak medzi našimi zákazníkmi, ako aj v komunitách zaoberajúcich sa zabezpečením a ochranou súkromia.

V spolupráci s našimi partnermi sme vytvorili nástroje a aktualizovali antivírusové programy, aby sme softvér Superfish eliminovali. Na stránke Lenovo.com je tiež dostupný nástroj na jeho automatické odstránenie. Neboli zasiahnuté žiadne zariadenia ThinkPad, stolové počítače, tablety, smartfóny ani žiadne podnikové servery či úložiská.

Užívateľom napadnutých Lenovo počítačov navyše ponúkneme bezplatné 6-mesačné predplatné služby McAfee LiveSafe (alebo predĺženie existujúceho predplatného o 6 mesiacov). Viac informácií poskytneme na stránke Lenovo.com v priebehu 7 dní.

Udalosti uplynulého týždňa zdôrazňujú dôležitosť zásady, že skúsenosti zákazníkov, bezpečnosť a ochrana súkromia musia byť našimi najvyššími prioritami. S ohľadom na túto skutočnosť výrazne znížime počet predinštalovaných aplikácií. Náš cieľ je jasný: Stať sa lídrom v poskytovaní čistejších a bezpečnejších počítačov.

Začíname okamžite a kým uvedieme naše produkty s operačným systémom Windows 10, náš štandardný imidž už bude zahŕňať výhradne operačný systém a súvisiaci softvér a softvér, ktorý je potrebný pre riadne fungovanie hardvéru (napr. keď naše zariadenia budú obsahovať jedinečný hardvér ako 3D fotoaparát), bezpečnostný softvér a aplikácie Lenovo. Týmto by sa malo eliminovať to, čo v našej branži nazývame “adware” a “bloatware.” V niektorých krajinách to budú tiež niektoré aplikácie, ktoré sú na týchto trhoch bežne očakávané.

Lenovo zverejní informácie o VŠETKÝCH softvéroch, ktoré do našich počítačov inštalujeme a tieto informácie budú objasňovať funkciu každej takejto aplikácie. A nepretržite budeme vyhľadávať aj spätnú väzbu z kruhov našich užívateľov a expertov z odvetvia, aby sme sa uistili, že prinášame tie správne aplikácie a čo najlepšie užívateľské zážitky.

Tieto kroky vnímame ako východiskový bod. Veríme, že všetky tieto aktivity prispejú k tomu, aby naše technológie boli kvalitnejšie, bezpečnejšie a lepšie chránené.