Softvér je niečo, čo až tak zrejme kontrolovať nebudete a keď to bude potrebné, pozriete sa do Ovládacieho panelu a časti na odinštalovanie programov v počítači.

Tu uvidíte ich zoznam. Softvérové programy sa viac sústredia na to, ako sa týchto programov zbaviť čo najlepšie a tak, aby nezanechávali zvyšky v systéme alebo ich bolo čo najmenej.

O softvéri nemusíte mať úplný prehľad, najmä ak programy nepoužívate a tie, čo používate, máte vo zvyku púšťať napríklad z plochy alebo z pripnutých programov v ponuke Štart. Programy v tejto oblasti majú za úlohu softvér skôr odinštalovať a čistiť počítač od zbytočností. Na to je vhodný napríklad Ashampoo Uninstaller.

Ten okrem toho, že odstraňuje softvér, má jednu pridanú hodnotu navyše. Ak programy nainštalujete za pomoci asistenta tohto programu, vytvorí si o nich kompletný prehľad. Možno si pamätáte Norton CleanSweep, ktorý pracoval podobne. Zo systému vďaka takémuto sprievodcovi odstránite všetko alebo takmer všetko, čo po programoch zostane. Spomenúť môžeme známy CCleaner, ktorý sa sústreďuje na odstraňovanie zbytočností zo systému. Tieto čističe ale nepoužívajte denne.

Na udržanie si poriadku toho, čo v systéme máte postačí informácia o programoch, ktoré sa dajú odinštalovať. Tú nájdete v Ovládacom paneli. Tiež použite aplikáciu Microsoft Store, kde nájdete nainštalované programy vo vašom systéme pochádzajúce z tohto zdroja. V mnohých prípadoch vám na základné čistenie systému raz za niekoľko mesiacov postačí program Čistenie disku, ktorý nájdete v ponuke Štart.

Čistenie disku máte priamo v systéme a je to dobre použiteľná funkcia

Pre tých z vás, ktorí chcete sledovať najmä teplotu procesora, odporúčame program Real Temp, stiahnete ho takisto na serveri TechPowerUp. Obdobu tohto programu predstavuje program Core Temp.

CoreTemp sa zameriava na sledovanie teploty procesora

Podobným systémom ide aj program Speccy, ktorý vyvíja Piriform. Ten istý vývojár, ktorého poznáte z programu CCleaner (aktuálne vlastnený spoločnosťou Avast Software). Zobrazuje detaily o komponentoch na základnej doske ako aj niektorých perifériách.

Odlišuje sa tým, že dokáže spraviť tzv. odtlačok systému do XML súboru. Takto si môžete pozbierať konfigurácie z rôznych počítačov a potom ich medzi sebou porovnávať alebo ich mať len za účelom evidencie.

Speccy vám ukáže informácie o komponentoch v počítači

BatteryInfoView ukáže základné vlastnosti, akými sú napríklad nominálna kapacita, aktuálna kapacita, typ podľa technológie, výrobcu atď. Je naozaj orientovaný na zobrazovanie maximálnych možných detailov, no tie batéria musí obsahovať.

Notebooky však majú dlhé roky tzv. smart battery, čiže inteligentnú batériu a tá vo svojom čipe nesie informácie o jej detailoch, ale aj nabíjacích cykloch.

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.