Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Značka Mercedes-AMG modelom GLE 53 4MATIC+ začína svoju ponuku vysokovýkonných vozidiel pre novú generáciu GLE. Základom dynamiky jazdy typickej pre AMG sú 3-litrový šesťvalcový radový motor s výkonom 320 kW (435 k), plne variabilný náhon na všetky kolesá, agilná 9-stupňová automatická prevodovka, jazdné programy špecifické pre AMG ako aj podvozok so vzduchovým pružením AMG ACTIVE RIDE CONTROL na báze podvozka AMG RIDE CONTROL+ s elektromechanickou stabilizáciou nakláňania. Vďaka mriežke chladiča špecifickej pre AMG s 15 vertikálnymi výstuhami je jeho príslušnosť k modelovej rodine AMG zrejmá už na prvý pohľad. Početné prvky mimoriadnej výbavy, ako sú prepínateľná výkonná výfuková sústava alebo tlačidlá AMG na volante, sa postarajú o to, aby bol jazdný zážitok ešte emocionálnejší.

Mercedes-AMG GLE 53 (2019), Kombinovaná spotreba: 9,3 l/100 km, Emisie CO2 kombinované: 212 g/km

Srdcom je elektrifikovaný motor s dvojitým preplňovaním pomocou turbodúchadla a prídavného elektrického kompresora. Radový šesťvalec dosahuje výkon 320 kW (435 k) a poskytuje maximálny krútiaci moment 520 Nm. Jeho štartovací generátor s funkciou EQ Boost na krátky čas poskytne prídavný výkon 16 kW a krútiaci moment 250 Nm. Navyše napája 48-voltovú napäťovú sústavu. Model GLE 53 4MATIC+ zrýchli z 0 na 100 km/h len za 5,3 sekundy a dosahuje elektronicky regulovanú maximálnu rýchlosť 250 km/h. Kombinovaná spotreba paliva predstavuje 9,3 l/100 km1 a kombinované emisie CO2 212 g/km1.

O radenie sa stará 9-stupňová automatická prevodovka AMG SPEEDSHIFT TCT (TCT = Torque-Clutch Transmission). Viacnásobné podradenie umožňuje intenzívne zrýchlenie, vďaka funkcii medziplynu je priebeh radenia ešte emocionálnejší aj po zvukovej stránke.

Nový model GLE 53 4MATIC+ je vybavený plne variabilným náhonom na všetky kolesá AMG Performance 4MATIC+, ktorý je určený na dosiahnutie maximálnej trakcie a dynamiky. Základom jazdného zážitku, ktorý sa vyznačuje vysokou agilnosťou, neutrálnymi jazdnými vlastnosťami v zákrutách a optimálnou trakciou, je podvozok AMG ACTIVE RIDE CONTROL. K nastaveniu pre vysokú dynamiku špecifickému pre AMG významnou mierou prispieva nová funkcia: aktívna stabilizácia nakláňania s dvomi nezávisle pracujúcimi elektromechanickými aktuátormi na prednej aj zadnej náprave, ako aj plne variabilným rozdeľovaním momentu.

Vysokovýkonná brzdová sústava s veľkými rozmermi spoľahlivo spomalí vysokovýkonné vozidlo SUV aj pri vysokom zaťažení a krátkych brzdných dráhach. Na prednej náprave sú použité dierované integrálne brzdové kotúče s vnútorným vetraním a s rozmermi 400 x 36 mm, ako aj 2-piestové pevné strmene so strieborným lakom a čiernym nápisom AMG. Na zadnej náprave sa používajú integrálne brzdové kotúče s vnútorným vetraním a s rozmermi 345 x 25 mm a 1-piestové plávajúce strmene.

Model GLE 53 4MATIC+ disponuje siedmimi jazdnými programami: stupne „Klzká vozovka“, „Komfort“, „Šport”, “Šport+“ a „Individuálny“ boli doplnené o dve možnosti nastavenia pre terén: „Cestička“ („Trail“) a „Piesok“. AMG DYNAMIC SELECT im prispôsobuje dôležité parametre, ako sú odozva motora a prevodovky, krivka závislosti plynového pedála a riadenia, tlmenie podvozka alebo zvuk. Programy sa volia prostredníctvom radiacej páčky na stredovej konzole alebo tlačidiel AMG na volante. Tie pozostávajú z okrúhleho otočného ovládača s integrovaným displejom pod pravým ramenom volantu a dvoch vertikálne usporiadaných, farebných tlačidiel s displejmi so spínačmi pod ľavým ramenom volantu, čo vodičovi umožňuje vykonať zmenu nastavení bez pustenia volantu.

Najnovšia generácia infotainmentu MBUX (Mercedes-Benz User Experience, Používateľský zážitok Mercedes-Benz) sa pre model GLE 53 4MATIC+ dodáva sériovo a zahŕňa množstvo obsahov špecifických pre AMG. Početné funkcie možno aktivovať aj prostredníctvom inteligentného ovládania hlasom “Hey Mercedes“ („Ahoj, Mercedes“). Interiérový asistent MBUX na želanie dovoľuje intuitívnu, prirodzenú obsluhu rozličných komfortných funkcií a funkcií MBUX aj rozpoznávaním pohybov a gest. Vďaka voliteľne dostupnej mimoriadnej výbave AMG TRACK PACE možno MBUX rozšíriť o virtuálneho inžiniera, prostredníctvom ktorého možno snímať a podrobne analyzovať viac ako 80 špecifických údajov o vozidle ako aj časy na uzavretých tratiach mimo verejných komunikácií.

1 Uvedené hodnoty boli zistené podľa predpísaného spôsobu merania. Ide o hodnoty CO2 podľa NEDC v zmysle čl. 2 bodu 1 vykonávacieho nariadenia (EÚ) 2017/1153. Hodnoty spotreby paliva boli vypočítané na základe týchto hodnôt.

Značky: